Przedstawiciel generalny Flandrii z wizytą w Poznaniu

Matthias de Moor, przedstawiciel generalny Flandrii w Polsce i w krajach bałtyckich, odwiedził stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta przyjął go Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Na obrazku widzimy formalne spotkanie, prawdopodobnie w sali konferencyjnej. Przy dużym, drewnianym stole siedzą cztery osoby, po dwie z każdej strony. Stół ma wypolerowaną powierzchnię, a przed uczestnikami znajdują się notatniki, papiery i długopisy. Na środku stołu znajduje się dekoracyjna aranżacja z kwiatami i flagami, prawdopodobnie wskazująca kraje lub organizacje reprezentowane na spotkaniu. - grafika artykułu
Matthias de Moor pełni swoją funkcję od września 2024 roku

Matthias de Moor pełni swoją funkcję od września 2024 roku. Przedstawicielstwo Flandrii w Warszawie jest dyplomatycznym punktem konsultacyjnym rządu tego regionu w Polsce oraz trzech krajach bałtyckich - Estonii, Łotwie i Litwie. Zostało ono otwarte w 2007 roku i stanowi część Ambasady Belgii w Polsce.

- Jesteśmy otwarci na współpracę naszych instytucji, która może być przydatna dla relacji społeczności Poznania i Flandrii - powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta. - Mam na myśli nie tylko sektor szkolnictwa wyższego, ale także inne podmioty publiczno-rządowe i samorządowe. Specyfika miast belgijskich jako całości jest nam bliska. Myślę, że nasze doświadczenia w obszarach społecznych, gospodarczych i komunalnych mogą być przydatne we Flandrii i całej Belgii.

Przedstawiciel generalny Flandrii gościł w Poznaniu ostatnio w grudniu 2024 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza podczas turnieju językowego "Tien voor Taal" organizowanego przez Zakład Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich UAM.

- Kładziemy bardzo duży nacisk na rzeczywiste wspieranie Ukrainy i współpracę z lokalnymi partnerami, którzy najlepiej znają prawdziwe potrzeby narodu ukraińskiego. Chcę porozmawiać też o przemyśle europejskim. Jednym z głównych tematów w UE jest to, jak utrzymać konkurencyjność wobec Rosji. Myślę, że to temat, który jest dla nas priorytetem - powiedział Matthias de Moor.

Podczas spotkania dyplomata poruszył więc tematy dotyczące międzynarodowej polityki Poznania, współpracy z innymi miastami i regionami. Nie zabrakło również kwestii gospodarczych oraz ewentualnych działań związanych z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

W 2003 roku Poznań odwiedziła belgijska para książęca. Celem wizyty był udział
w targach POLEKO. Spotkała się ona też z władzami miasta i regionu, czego kulminacją było otwarcie Konsulatu Honorowego Belgii w stolicy Wielkopolski.

W Poznaniu działa 45 firm belgijskich. Wśród nich można wymienić m.in. BPI Real Estate Poland, dewelopera belgijskiego pochodzenia obecnego na polskim rynku nieruchomości od 2009 roku. Realizuje projekty mieszkaniowe: Panoramiqa i Cavallia. Firma Immobel odnowiła ikonę poznańskiego modernizmu - Okrąglak.

Z kolei Interparking zarządza parkingiem pod placem Wolności.

HO