Drugi etap konsultacji społecznych dotyczących Planu ogólnego miasta Poznania

16 stycznia rozpocznie się kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu Planu ogólnego miasta Poznania. Tego dnia odbędzie się zdalne spotkanie, które umożliwi mieszkańcom zapoznanie się z głównymi założeniami dokumentu.

Plan miasta Poznań. Przedstawia różne strefy funkcjonalne: obszary mieszkalne oznaczone ikonami domów; środki transportu pokazane ikonami tramwaju, autobusu, samochodu i roweru; poziomy budynków numerowane od 1 do 4; tereny zielone przedstawione jako ikony drzew, oznaczające parki i zielone obszary oraz obszary komercyjne oznaczone ikonami wózków na zakupy. - grafika artykułu
16 stycznia rozpocznie się kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu Planu ogólnego miasta Poznania

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się w czwartek, 16 stycznia o godz. 17:00 za pośrednictwem platformy ZOOM. Podczas niego przedstawione zostaną główne założenia projektu Planu ogólnego oraz omówione formy zapoznania się z dokumentem, który będzie dostępny na stronie internetowej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu (MPU).

- Tworzenie Planu ogólnego to wyjątkowa okazja, by wspólnie zastanowić się nad przyszłością naszego miasta. Każda opinia wnosi wartość do tego procesu, dlatego zachęcam poznanianki i poznaniaków do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami - mówi Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. - Plan ogólny to dokument na miarę XXI wieku. Chcemy, aby był on efektem dialogu z mieszkańcami i odpowiedzią na ich potrzeby. 

Dane do logowania:

Materiały informacyjne dotyczące projektu zostaną opublikowane po spotkaniu konsultacyjnym 16 stycznia. Pojawią się na stronach internetowych Miasta Poznania oraz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Konsultacje społeczne potrwają od 16 stycznia do 7 lutego 2025 r. 

Opinie na temat projektu można składać:

  • pocztą elektroniczną na adres: mpu@poznan.mpu.pl,
  • tradycyjną pocztą na adres: Miejska Pracownia Urbanistyczna, ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań,
  • za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej: /MPU_Poznan/SkrytkaESP,
  • za pomocą E-doręczeń na adres: AE:PL-33601-40048-DEAJF-16.

Za kontakt w kwestiach merytorycznych odpowiada Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu:

  • Hanna Sałanowska - hsalanowska@poznan.mpu.pl; 
  • Adrian Rutkowski - arutkowski@poznan.mpu.pl

Telefon kontaktowy do Informacji MPU: 61 639 64 60.

W kwestiach organizacyjnych można kontaktować się z Moniką Borowicką-Prewicz (Gabinet Prezydenta Urzędu Miasta Poznania) - tel. 61 878 15 03.

Plan ogólny dla Poznania - czym jest?

Nowy dokument planistyczny jest odpowiedzią na zmiany w przepisach prawa. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakłada na miasta i gminy obowiązek dostosowania się do nich. W związku z tym, obecne "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego", uchwalone przez radę miasta w lipcu 2023 roku, straci moc, ustępując miejsca nowemu dokumentowi - Planowi ogólnemu. Każda gmina w naszym kraju musi przyjąć plan ogólny do końca 2025 roku, aby zapewnić zgodność systemu planistycznego z nowymi regulacjami prawnymi. 

Plan ogólny to dokument, który ma ułatwić realizację skutecznej polityki przestrzennej miasta. Będzie obejmował cały obszar Poznania, z wyjątkiem tzw. zamkniętych terenów wojskowych. Zostaną w nim zawarte najważniejsze wytyczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego miasta. To m.in. strefy planistyczne oraz podstawowe parametry zabudowy (powierzchnia biologicznie czynna, powierzchnia i wysokość zabudowy oraz jej nadziemna intensywność). Plan ogólny to dokument planistyczny, sporządzany w postaci cyfrowej bazy danych. W odróżnieniu od "Studium...", na które składały się mapa i tekst, zgodnie z aktualnymi przepisami ma on formę wyłącznie danych przestrzennych, tj. obiektów na zdigitalizowanej mapie wraz z atrybutami je opisującymi. Dane te można wyświetlić za pomocą Przeglądarki danych planistycznych stworzonej w tym celu przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

W ramach tego dokumentu możliwe będzie również wyznaczenie dodatkowych elementów, takich jak obszar uzupełniania zabudowy, czy obszar zabudowy śródmiejskiej.

Wytyczne zawarte w Planie ogólnym będą stanowiły podstawę dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z ustaleniami nowego dokumentu będą musiały być zgodne też tzw. decyzje o warunkach zabudowy czy o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Plan ogólny - w odróżnieniu od "Studium...", które jest dokumentem kierunkowym - będzie aktem prawa miejscowego. Ma on zapewnić większą precyzję i zgodność realizowanych projektów z długoterminową wizją rozwoju Poznania.

HO