Odpowiedzialny wybór ryby

Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż w innych miesiącach. Warto sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów?

Plakat promujący wybór ryb na święta ze zrównoważonych połowów. Na deskach pomalowanych na turkusowo ustawiono talerz i sztućce, dookoła świąteczne akcety i napisy informujące o wyborze ryb ze zrównoważonych połowów. - grafika artykułu
Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że obecnie prawie 38 proc. stad ryb na świecie jest nadmiernie eksploatowanych

Tradycyjne święta Bożego Narodzenia obfitują w potrawy takie jak karp, śledzie czy "​ryba po grecku" i zwiększają wydatki Polaków na ryby. Pod koniec roku są one nawet dwukrotnie większe niż w pozostałych miesiącach. Eksperci z Marine Stewardship Council (MSC) przypominają, że warto wybierać ryby ze zrównoważonych połowów, oznaczonych niebieskim logo MSC, co zapewnia ich zgodność z zasadami ochrony środowiska.

Problem nadmiernych połowów

- Konsumpcja ryb w Polsce charakteryzuje się wyraźną sezonowością i zdecydowanie rośnie w okresie Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą - zauważa Marta Kalinowska, country manager w MSC na Polskę i Europę Centralną. W czwartym kwartale roku wydatki na ryby wzrastają do ok 20 zł na osobę, podczas gdy w innych kwartałach osiągają od 10 do 12 zł.

Rosnące wydatki na ryby wynikają z chęci podtrzymania tradycji kulinarnych oraz z chęci przygotowania smacznych potraw wigilijnych. Warto jednak pamiętać, że nasze konsumenckie wybory mogą wpływać na środowisko naturalne.

Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że obecnie prawie 38 proc. stad ryb na świecie jest nadmiernie eksploatowanych. Problem ten narasta od lat 70. XX wieku. Nadmierne połowy prowadzą do osłabienia morskich ekosystemów i zagrażają dostępności ryb dla przyszłych pokoleń, a także wpływają na sytuację milionów ludzi uzależnionych od rybołówstwa jako źródła dochodu.

Wybór certyfikowanych ryb

Polacy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Według MSC, 90 proc. konsumentów wyraża zaniepokojenie stanem mórz i oceanów, a 85 proc. deklaruje gotowość do ochrony środowiska poprzez swoje wybory zakupowe. Produkty z certyfikatem MSC gwarantują, że ryby pochodzą z dobrze zarządzanych łowisk, gdzie dba się o ekosystemy i zachowanie bioróżnorodności.

Na polskim rynku dostępnych jest około 400 różnych produktów z certyfikatem MSC. To różne gatunki ryb: nie tylko śledzie, ale też dorsze, mintaje, tuńczyki, oraz różne rodzaje produktów: paluszki rybne, ryby mrożone, ryby chłodzone, nawet karma dla zwierząt czy suplementy diety. W szczególności zwrócenia uwagi wymagają produkty śledziowe, gdyż wiele łowisk na Bałtyku i północno-wschodnim Atlantyku utraciło certyfikat MSC z powodu nadmiernych połowów. Jeśli chcemy dbać o środowisko naturalne warto wybierać śledzie z łowisk na Morzu Północnym lub islandzkich.

AL