Moc miodowych i pszczelich atrakcji czeka na uczestników BEE FESTYNU w niedzielę, 21 kwietnia w godz. 12.00-18.00 organizowanego przez Gospodarstwo Pasieczne Miody Ibrona w Puszczykowie.

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie zaprasza do udziału w weekendowych spotkaniach prowadzonych w formie interaktywnych pokazów. Odbywają się one w każdy weekend poza terminami imprez w godz. 12.00 - 15.00/16.00.

Jaja od dawna są symbolem życia, płodności i odrodzenia. Wiosna, kiedy ptaki zaczynają składać jaja, naturalnie wiązała się z odnowieniem i początkiem nowego cyklu życia. Pisanki po prostu podtrzymują tę symbolikę, celebrując wiosenne przebudzenie natury.

W szranki konkursu "Na Wielkanocnym Stole 2024" stanęli nie tylko szefowie kuchni wielkopolskich restauracji i lokalni producenci, przetwórcy mięsa, cukiernie i piekarnie, ale także koła gospodyń wiejskich i uczniowie szkół gastronomicznych z regionu. Wydarzenie tradycyjnie już odbyło się podczas Jarmarku Wielkanocnego w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Na przygotowania w kuchni zostało już 10 dni. O ile jajka, szynkę i babkę jadamy przez cały rok, o tyle mazurki pojawiają się stosunkowo rzadko. Wymagają wprawy w przygotowaniu kruchego ciasta, czasu na zdobienie ale można je zrobić już tydzień wcześniej i zrezygnować z lukru na rzecz większej ilości bakalii. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów z książki Marii Śleżańskiej, wydanej w 1911 roku w Poznaniu. Niewątpliwie warto sięgnąć po stare przepisy i zainspirować się dostosowując je do własnych zasad żywieniowych.

Wydarzenie jest doskonałą okazją do spotkania z producentami i oczywiście spróbowania rzemieślniczych serów, win i piw. Poza możliwością zakupu przysmaków, festiwal zapewnia atrakcyjny program artystyczny i merytoryczny - gotowanie na żywo, konkursy, prelekcje, foodpairingi prowadzone przez ekspertów i szefów kuchni.

Podczas jarmarku będzie można przyjrzeć się pracy twórców ludowych i rzemieślników z różnych regionów Polski oraz zakupić ich wyroby, takie jak palmy, pisanki, koszyczki, rzeźby, hafty, biżuterię czy tradycyjne produkty spożywcze. Przypomnimy również zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze zbliżającymi się świętami oraz wiosną.

Liczba wyników na stronie
10