Czas na mazurki - ogólnopolskie ciasto wielkanocne

Na przygotowania w kuchni zostało już 10 dni. O ile jajka, szynkę i babkę jadamy przez cały rok, o tyle mazurki pojawiają się stosunkowo rzadko. Wymagają wprawy w przygotowaniu kruchego ciasta, czasu na zdobienie ale można je zrobić już tydzień wcześniej i zrezygnować z lukru na rzecz większej ilości bakalii. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów z książki Marii Śleżańskiej, wydanej w 1911 roku w Poznaniu. Niewątpliwie warto sięgnąć po stare przepisy i zainspirować się dostosowując je do własnych zasad żywieniowych.

Mazurki pani Doroty - grafika artykułu
Mazurki pani Doroty

Mazurki czekoladowe. Wziąć 3 kubki tartej czekolady, 3 kubki tartego cukru, 6 żółtek, 1 kubek słodkich siekanych migdałów, 4,5 kubka tartego razowego chleba, który może być na kwasie. Wszystko razem w donicy dobrze utrzeć, białka ubite domieszać, nałożyć na opłatki, ubrać całymi migdałami i w wolnym piecu upiec.

Mazurek z kruchego ciasta. Upiec zwyczajne kruche, cienkie ciasto z 40 deka maki, 20 deka świeżego masła, 10 deka cukru i 1 żółtko. 40 deka migdałów sparzonych utrzeć na tarce, 40 deka rodzynek bez pestek wybrać czysto, 40 deka miałkiego cukru i sok z 1 pomarańczy, wyłożyć w rądel, postawić na ogniu i mieszać łyżką drewnianą, póki się na gęstą masą nie wysadzi, a para silnie uchodzić będzie - wtedy nałożyć jej, póki gorąca, na upieczone ciasto, rozpłaszczając palcami, a na wierzch układać kawałki skórki pomarańczowej, smażonej w cukrze. Skórki takie, układane miedzy masę migdałową, formują powierzchnię, jakby w szachownicę, i wybornie smakują. Można ten mazurek robić na upieczonem cienkiem cieście drożdżowem.

Mazurki z masą pomarańczową. Zarobić ciasto kruche zwykłym sposobem, zrobić cienki mazurek i upiec w niezbyt gorącym piecu. Dwie pomarańcze i dwie cytryny obrać ze skórek, utrzeć na tarce, odrzucając pestki, wsypać 80 deka miałkiego cukru i ucierać z pomarańczami przez godzinę. Zaraz po wyjęciu mazurków z pieca nakładać grubo tą masą, ubierać powierzchu paskami pokrajanymi z pomarańczowej skórki i wstawić w piec do obsuszenia. Dla zapachu można obetrzeć skórkę z jednej pomarańczy.

Mazurki pomarańczowe. Ugotować w wodzie 4 pomarańcze, nakłówszy je w kilku miejscach.; gdy będą miękkie, wyjąć z wody, a po wystudzeniu pokrajać w plastry i podsmażyć lekko w syropie. Zrobić ciasto kruche z 40 deka mąki, 20 deka masła, 10 deka cukru i 2 jajek, rozwałkować i upiec w piecu. Następnie ułożyć warstwę usmażonych pomarańczy na to posypać grubo siekanymi migdałami i wstawić w piec do obsuszenia.

Przepisy w pisowni oryginalnej pochodzą z książki Marii Śleżańskiej "Kucharz wielkopolski: praktyczne przepisy gotowania smacznych a tanich potraw, smażenia konfitur, pieczenia ciast, przyrządzania lodów, kremów, galaret, deserów, konserwów i wędlin oraz różne sekreta domowe." Poznań 1911 rok.

Źródło: https://polona.pl/