Publikacje
300 lat razem - album
Ukazała się publikacja albumowa Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak poświęcona historii poznańskich Bambrów i ich obecności w naszym mieście od trzech stuleci.
Publikacja prezentuje rodziny bamberskie przybyłe do Poznania w XVIII wieku, ich losy oraz role w dziejach miasta. Rodzinne fotografie uzupełniono zdjęciami ukazującymi dawną przestrzeń miejską związaną z bamberskimi osadnikami - charakterystyczne zabudowania, kapliczki z figurkami świętych oraz pola uprawne, które na przestrzeni lat zapełniły się blokowiskami. Poznańscy Bambrzy porwą Czytelnika w sentymentalną podróż, pokazując rodzinne tradycje, opowiadając o historii oraz smutkach i radościach dnia codziennego.
- Magdalena Mrugalska-Banaszak, "300 lat razem. Poznańscy Bambrzy", Wydawnictwo Miejskie Posnania, książka do nabycia w sklepie internetowym WMP oraz w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44).
---------------------------------------------------------------------------------------
Bamberska saga
Przez zmierzchy i świty" Mai Rausch to pełna ciepła, historii i wspomnień książka o poznańskich Bambrach. Są w niej też wątki rodzinne, bowiem przodkowie autorki byli wśród osadników z Górnej Frankonii, którzy 300 lat temu przywędrowali do Poznania.
Lato 1750 roku. Grupa rolników z Górnej Frankonii postanawia podjąć wyzwanie i wyruszyć w długą podróż na Wschód, do Polski, gdzie otrzyma ziemię i będzie miała lepsze warunki życia. Podąża z nimi również młody Joannes Rausch... Trzysta lat później na poznańskim Górczynie w domu Marynki pojawiają się goście, a wraz z ich przybyciem odkryte zostaną kolejne pasjonujące karty historii rodziny Rauschów i innych Bambrów.
Czytelnicy otrzymują opowieść o grupie mieszkańców pochodzących z okolic Bambergu, którzy w XVIII wieku przybyli w okolice Poznania, by zagospodarować wsie wyludnione w wyniku wojen i zarazy.
Pisanie powieście zostało poprzedzone wielomiesięcznym przygotowaniem. Autorce zależało, by jak najwierniej przedstawić prawdę historyczną i miejsca akcji. Za materiał źródłowy posłużyły m.in. stare mapy, pruskie dokumenty oraz oryginał kontraktu lubońskiego, który udało się jej odnaleźć w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Maja Rausch przedstawia dzieje bamberskiej społeczności, a także własnej rodziny, od połowy XVIII wieku aż do 2019 roku, ich życie codzienne, radości, troski, problemy. Dopełnieniem narracji powieści jest zbiór archiwalnych fotografii ukazujących życie Bambrów.
Książka do nabycia m.in.: w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania i w Centrum Informacji Kulturalnej.
- Maja Rausch (ur. 1980), poznanianka o bamberskich korzeniach. Ukończyła studia na wydziale Edukacji Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, studiowała też historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Z zamiłowania mediewistka, wielbicielka kultury celtyckiej i twórczości Tove Jansson. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. Autorka kolorowanek Zostań młodym Poznawcą (2011) i Zostań małym Poznawcą (2011, wydanie w języku czeskim Staň se malým znalcem Poznaně!, 2016), Bambrowanka (2019) oraz powieści Szachownica, czyli sztuka rozPoznania (2017). Od dziewięciu lat z pasją wykonuje zawód przewodnika miejskiego po Poznaniu. Jest laureatką Konkursu Literackiego "Poznań - miasto to powieść" (2016). Autorka bamberskiego bloga: bamberka-rausch.blogspot.com.
oprac. red.