Program wydarzeń

Rok 2019 został przez Radę Miasta Poznania ogłoszony Rokiem Bambrów - na pamiątkę 1719 r., w którym pierwsi osadnicy z Bambergu dotarli do Poznania. Kumulacja wydarzeń jubileuszowych planowana jest na październik, ale już w maju, czerwcu i w sierpniu (w tym miesiącu przypada rocznica) odbędą się wybrane z nich.

30 maja 2019 r -  uroczysta gala wręczenia Towarzystwu Bambrów Poznańskich ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga, Zamek Królewski w Warszawie

28 czerwca 2019 r. otwarta zostanie wystawa "Ty Bambrze" w Muzeum Etnograficznym. Używając w tytule wystawy pejoratywnego określenia organizatorzy chcą sprowokować do myślenia i pogłębiania wiedzy o dziedzictwie bamberskim. Przez cały rok w Muzeum Etnograficznym odbywać się będą warsztaty, spotkania, spacery - i dla młodych widzów, i dla dorosłej publiczności.

4 sierpnia 2019 r.  - sierpniowe Święto Bambrów w tym roku będzie miało szczególną oprawę - uświetni je inscenizacja "Poznanie" w reżyserii Arlety Kolasińskiej. Korowód z przybywającymi do miasta Bambrami przejdzie z Ostrowa Tumskiego na Stary Rynek.

W październiku Instytut Etnologii i Antropologii UAM przygotowuje ogólnopolską konferencję naukową. Poznań odwiedzi delegacja władz Bambergu, przygotowywane są specjalny koncert, wystawa plenerowa, gra miejska i wiele innych wydarzeń.

Rok Bambrów uświetnią publikacje Wydawnictwa Miejskiego Posnania: m.in. Kronika Miasta Poznania poświęcona Bambrom, "Bambrzy w Poznaniu, przewodnik po historii i zabytkach" Anny Plenzler, kolorowanka bamberska dla dzieci oraz powieść historyczna autorstwa Mai Rausch (inspirowana wydarzeniami z 1719 roku). Planowane jest także wydanie materiałów pokonferencyjnych oraz kalendarza na 2020 r. (będzie gotowy już w czerwcu).

Z okazji jubileuszu wydany zostanie  okolicznościowy znaczek pocztowy poświęcony Bambrom poznańskim.

Organizatorami wydarzeń są m.in. Towarzystwo Bambrów Poznańskich, Muzeum Narodowe w Poznaniu (jego oddziały - Muzeum Etnograficzne i Muzeum Bambrów Poznańskich), Wydawnictwo Miejskie Posnania, Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta, UAM, PAN, Instytut im. Oskara Kolberga.