Aktualności - archiwum 2011 r.

Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku

życzą pracownicy Oddziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.


28 grudnia 2011 r. o godz. 18:30 pod śródecką choinką na placu przed kościołem pw. św. Małgorzaty (oczywiście na Śródce!) odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego. Tematem przewodnim, adekwatnie do czasu świątecznego będzie ŚRÓDECKIE KOLĘDOWANIE, które wspierać będzie muzycznie, do posłuchu i wspólnego pośpiewu WITEK ZALEWSKI. Spotkanie poprowadzi MARTYNA RATAJCZAK. Serdecznie zapraszamy!

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji, a współfinansowany przez Miasto Poznań.


16 grudnia 2011 r. o godz. 16:00 na ul. Filipińskiej, przed kościołem Św. Małgorzaty serdecznie zapraszamy na Spotkanie Wigilijne na Śródce.

Na wszystkich mieszkańców czeka wiele atrakcji przygotowanych przez Partnerów działających na Śródce - pilotażowym obszarze Miejskiego Programu Rewitalizacji. Więcej szczegółów na plakacie.

Załączniki


14 grudnia 2011 r. serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji rozpoczynającej Program Rewitalizacji Społecznej "Rewitalizacja w budowie - tworzymy zręby rewitalizacji w Polsce".

Konferencja odbędzie się 14 grudnia 2011 roku (środa) w godzinach 10.00 - 12.00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania (I piętro, Pl. Kolegiacki 17).
Program "Rewitalizacja w budowie..." jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Załączniki


11 grudnia 2011 r. odbyła się ostatnia w jesiennej edycji przechadzka po Śródce pt. kino, kawiarnia i spacer.... Przechadzki organizowało Miasto Poznań w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji oraz Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu". Podczas przechadzek zaplanowano kilka atrakcji: pokaz sztuki kulinarnej oraz projekcje filmu przygotowane przez Kino Malta. Na kolejne przechadzki zapraszamy za rok.


8 grudnia 2011 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. O MIEŚCIE TAKIM I SIAKIM czyli O POZNANIU, PRZEZ RÓŻNE PRZYPADKI URBANISTYCZNE ODMIENIANYM opowiadać będzie "profesor upoznaniowiony", architekt i urbanista PRZEMYSŁAW BISKUPSKI. WSTĘP OCZYWIŚCIE WOLNY! Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji, a współfinansowany przez Miasto Poznań.


7 grudnia 2011 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. O KRAJOBRAZACH, SZTUCE I ARCHITEKTURZE PASTELOWO NA BIAŁYM - ODSŁONA DRUGA opowiadać i rysować będzie architekt i urbanista RADOSŁAW BAREK.
WSTĘP OCZYWIŚCIE WOLNY! Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji, a współfinansowany przez Miasto Poznań.


18 listopada 2011 r. o godz. 19:00 nastąpi otwarcie Galerii Śródka przy ul. Śródka 1 w Poznaniu. Otwarciu będzie towarzyszyć wystawa Macieja Kuraka Organic Life. Wystawę będzie można oglądać do 20 grudnia 2011 r. Serdecznie zapraszamy!


13 listopada 2011 r. o godz. 11:30 zapraszamy na kolejną w jesiennym cyklu przechadzkę po Śródce pt. kino, kawiarnia i spacer... organizowaną przez Miasto Poznań, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji oraz Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu".

Zbiórka w restauracji Vine Bridge. Na uczestników przechadzek czeka kilka atrakcji: pokaz sztuki kulinarnej oraz projekcja filmu przygotowana przez Kino Malta.

Więcej informacji w zakładce Działania kulturalne i edukacyjne...


9 listopada 2011 r. w Dortmundzie Miasto Poznań otrzymało wyróżnienie Fundacji "Lebendige Stadt" (Żyjące Miasto) za działania realizowane w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania.
W konkursie o zasięgu ogólnoeuropejskim fundacja "Lebendige Stadt" szukała "unikalnego miasta". Szanse na nagrodę miały projekty i koncepcje, które nadają miastom lub gminom tożsamość, wzbudzają w wysokim stopniu uczucie identyfikacji i przynależności do miejsca zamieszkania. O nagrodę Fundacji starało się 220 miast i gmin z kraju i zagranicy. Miasto Poznań jako jedyne miasto z Polski otrzymało wyróżnienie Fundacji.


2 listopada 2011 r. informujemy, iż Urząd Miasta Poznania w związku z koniecznością aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji - druga edycja, zgodnie z Wytycznymi w zakresie zasad opracowania programów umożliwiających ubieganie się o wsparcie w ramach Inicjatywy Jessica oraz działania 4.2 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz w celu umożliwienia potencjalnym beneficjentom, realizującym projekty na obszarach miejskich, w tym poprzemysłowych i powojskowych, skorzystania ze środków inicjatywy Jessica, przystąpił do opracowania dokumentu Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Miasta Poznania - trzecia edycja.

Projekt Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Miasta Poznania - trzecia edycja wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko zostaną udostępnione do publicznego wglądu w dniach od 9 do 23 listopada 2011 r. w Urzędzie Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17, w pokoju 412 (IV p.), w pon. w godz. od 8.00 do 17.00, od wt. do pt. w godz. od 8.00 do 15.00 oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania, pod adresem: www.poznan.pl/rewitalizacja.

Więcej informacji w zakładce Projekt Miejskiego Programu Rewitalizacji - trzecia edycja.


9 listopada 2011 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. O KAMIENIU, BRĄZIE, MARMURZE I GRANICIE W POZNAŃSKIE POMNIKI ZAKLĘTYCH - opowiadać będzie "profesor pomnikologii poznańskiej" JOANNA CZECH. WSTĘP OCZYWIŚCIE WOLNY! Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji, a współfinansowany przez Miasto Poznań.


28 października 2011 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. O ŻYCIU, PASJI I FOTOGRAFOWANIU ZE ŚRÓDKĄ W TLE - opowiadać będzie "profesor światłoczuły", fotograf, artysta KRZYSZTOF SZYGENDA.
WSTĘP OCZYWIŚCIE WOLNY! Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji, a współfinansowany przez Miasto Poznań.


23 października, 13 listopada i 11 grudnia 2011 r. zapraszamy na jesienną edycję przechadzek po Śródce pt. kino, kawiarnia i spacer... organizowaną przez Miasto Poznań, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji oraz Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu".

Przechadzki są bezpłatne i odbędą się w jedną niedzielę października, listopada, grudnia o godz. 11:30. Podczas przechadzek zaplanowano kilka atrakcji: pokaz sztuki kulinarnej oraz projekcje filmu przygotowaną przez Kino Malta.

Więcej informacji w zakładce Działania kulturalne i edukacyjne...


20 października 2011 r. zapraszamy miłośników fotografowania do udziału w konkursie "Magia mojej dzielnicy", organizowanego przez Fundację SIC! w ramach projektu " (Nie) zapomniane miejsca Poznania" realizowanego w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji, a współfinansowanego z budżetu Miasta Poznania.

Konkurs dotyczy dzielnic: Śródka, Chwaliszewo, Jeżyce. Przedstaw za pomocą zdjęć ciekawe i tajemnicze miejsca swojej dzielnicy. Tematyka zdjęć dowolna (budynki, pomieszczenia, ciekawe postacie itp.). Zdjęcia w formacie jpeg należy przesyłać na adres sic@sic.to w terminie do 13.11.2011 r.
Cel konkursu i regulamin dostępny w siedzibie Fundacji SIC! oraz na stronie internetowej www.sic.to


19 października 2011 r. o godz. 18:30 w Punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbędzie się kolejny wykład i spotkanie w ramach ŚRÓDECKIEGO UNIWERSYTETU ALTERNATYWNEGO pt. O PODRÓŻOWANIU NIE TYLKO DLA SAMEGO SIEBIE - O tym dlaczego dobrze jest wracać w te same miejsca na przykładzie swoich podróży do Libii opowiadać będzie "profesor podróżna" ANNA GREBIENIOW. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!


12 października 2011 r. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 zapraszamy na kolejny wykład i spotkanie w ramach Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. O FORMACH EIDETYCZNYCH I INNYCH ZDARZENIACH NIEIDENTYCZNYCH W SZTUCE opowiadać będzie "profesor dr AGI BALI" AGNIESZKA BALEWSKA. Wstęp wolny!


7 października 2011 r. od 16:00 do 20:00 w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3, odbędzie się kolejne otwarte spotkanie w ramach cyklu KAWA Z NIESPODZIANKĄ! RUSZ GŁOWĄ, PRZESUŃ PIONEK! - czyli... Tym razem będzie można zapoznać się z różnymi prostymi i ciekawymi grami, szczególnie rozwijającymi logiczne myślenie, w które grać można niezależnie od wieku i miejsca. A więc czeka na nas partia w SKYBRODGE, GOBBLET, QUARTO, zmagania łamigłówkowe i kilka innych ciekawych propozycji. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, małych i dużych! WSTĘP OCZYWIŚCIE WOLNY! Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji, a współfinansowany przez Miasto Poznań.


2 października 2011 r. w niedzielę od godz. 11:00 do 16:00 zapraszamy na trzecią, ostatnią w tym roku, odsłonę akcji Zielony Targ na Jeżycach. Zapraszamy na plac Asnyka. W programie m.in. kiermasz roślin "ogód na balkonie", porady ogrodnika, o godz. 12:00 warsztaty "Przepisy na balkon", konkursy dla dzieci, o 13:30 zapraszamy na fotoreportaż "Kwitnące ulice" a o 14:00 na warsztaty taneczne. Punktem kulminacyjnym będzie akcja "Sadzimy wiosnę", podczas której, na wiosnę, tym razem tysiącem tulipanów wspólnie upiększymy przestrzeń Jeżyc. Serdecznie zapraszamy! Akcja organizowana jest przez Grupę TASAK oraz Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji, a współfinansowana ze środków Miasta Poznania.


30 września 2011 r. w piątek o godz. 19.30 na Moście Biskupa Jordana, odbędzie się plenerowy koncert "Paderewski na Śródce" łączący muzykę Ignacego Jana Paderewskiego z tańcem i projekcjami filmowymi. W wydarzeniu tym wezmą udział nie tylko artyści muzycy, ale również mieszkańcy i twórcy związani ze Śródką. Będzie to już kolejne przedstawienie, po Szymanowskim, Haendlu i Chopinie na Śródce, organizowane przez CK Zamek, w ramach Salonów Muzycznych na Zamku oraz Miejskiego Programu Rewitalizacji. Więcej informacji w zakładce Działania kulturalne...


29 września 2011 r. o godz. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbędzie się kolejny wykład Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. "O ZIMOWYCH SPACERACH PO TAJDZE SYBERYJSKIEJ CZYLI "ŁYŻNYJ PACHOD" I CO Z TEGO WYNIKŁO..." - opowiadać będzie "profesor rozpodróżowany" ANDRZEJ KOZŁOWSKI.
Śródecki Uniwersytet Alternatywny organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


28 września 2011 r. od godz. 16:00 do 20:00 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbędzie się otwarte spotkanie - PODWIECZOREK PO BASKIJSKU. Czyli...coś dla podniebienia, coś dla oka, coś dla ucha i coś do tańca... a wszystko oczywiście na BASKIJSKĄ modłę! :) Spotkanie poprowadzi znany "baskolub" MARTYNA RATAJCZAK. Wstęp oczywiście wolny.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu KAWA Z NIESPODZIANKĄ, organizowanego przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, a współfinansowanego przez Miasto Poznań.


25 września 2011 r. w niedzielę od godz. 11:00 do 16:00 na Śródce, w Parku Jednego Drzewa (teren wokół dębu przy Rondzie Śródka) odbędzie się drugie spotkanie akcji Zielony Targ organizowanej przez Grupę TASAK oraz Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji. Akcja współfinansowana jest ze środków Miasta Poznania.

W programie m.in. kiermasz roślin "ogód na balkonie", porady ogrodnika, o godz. 12:00 warsztaty "Przepisy na balkon", konkursy dla dzieci, o 13:30 zapraszamy na fotoreportaż "Kwitnące ulice" a o 14:00 na warsztaty taneczne. Punktem kulminacyjnym będzie akcja "Sadzimy wiosnę", podczas której, na wiosnę, tym razem tysiącem żonkili wspólnie upiększymy przestrzeń Śródki. Serdecznie zapraszamy!


22 września 2011 r. o godz. o godz. 18:30 w punkcie konsultacyjnym przy ul. Rynek Śródecki 3 odbędzie się wykład inaugurujący nowy semestr Śródeckiego Uniwersytetu Alternatywnego pt. O SZTUCE PIĘKNEGO PISANIA W CZASIE I PRZESTRZENI - czyli o historii i ciekawostkach z zakresu kaligrafii, o księgach iluminowanych, o sztuce pisma i o piśmie w sztuce opowiadać będzie "profesor rozpisana" BARBARA WILIŃSKA. Osoby chcące kontynuować naukę w praktyce zapraszamy na warszataty z KALIGRAFII, w piątek 23 września br. od godz. 16:00 również w punkcie konsultacyjnym na Śródce.
Śródecki Uniwersytet Alternatywny organizowany jest przez Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach projektu dofianansowanego z budżetu Miasta Poznania.


21 września 2011 r. rozstrzygnięto konkurs Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego "ReVita Wielkopolsko" mającego na celu zrewitalizowanie obiektów infrastruktury postindustrialnej lub powojskowej na terenie Wielkopolski. Kapituła konkursu przyznała I nagrodę Hausmann i Partnerzy Studio Projektowe "ARCHITEKTON" s.c. za koncepcję dotycząca kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile. Więcej informacji nt. konkursu i wyróżnionych prac zamieszczamy poniżej.

Załączniki


18 września 2011 r. w godz. od 11:00 do 16:00 na pl. Międzymoście odbędzie się akcja Zielony Targ organizowana przez Grupę TASAK oraz Stowarzyszenie Wędrowni Architekci w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji. Akcja współfinansowana jest ze środków Miasta Poznania.

W programie m.in. kiermasz roślin "ogód na balkonie", porady ogrodnika, o godz. 12:00 warsztaty "Przepisy na balkon", konkursy dla dzieci, a o godz. 14:00 zapraszamy na fotoreportaż "Kwitnące ulice" oraz warsztaty taneczne. Punktem kulminacyjnym będzie akcja "Sadzimy wiosnę", podczas której, na wiosnę, tysiącem szafirków wspólnie upiększymy przestrzeń Chwaliszewa. Serdecznie zapraszamy!


Od  12 do 23 września 2011 r. w holu Urzędu Miasta Poznania można obejrzeć fotografie nagrodzone i wyróżnione w konkursie Śródka leży w centrum, organizowanym przez Vine Bridge - pierwszą śródecką restaurację, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania. Zdjęcia przedstawiają różne ujęcia tematu. Niekiedy można odnieść wrażenie, że przedstawiają zupełnie różne obszary. Jest to odzwierciedlenie wrażliwości autorów. Które najpełniej oddają klimat Śródki? W odpowiedzi pomoże obejrzenie wystawy.


8 września 2011 r.  W związku z wolą Rady Miasta Poznania wsparcia prac legislacyjnych nad ustawą o rozwoju i rewitalizacji miast - na zamówienie Urzędu Miasta Poznania powstało opracowanie pt. "Analiza działań prowadzących do ustawowej regulacji wsparcia programów rewitalizacji miast", które zamieszczamy poniżej. Autorka tego opracowania pani Dagmara Mliczyńska-Hajda jest konsultantem Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Miasta Poznania i wiceprezesem Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. Zachęcamy do lektury.

Załączniki


30 sierpnia 2011 r. Rada Miasta Poznania przyjęła stanowisko nr XVII/204/VI/3/2011 w sprawie konieczności podjęcia prac legislacyjnych nad ustawą o rozwoju miast i rewitalizacji. Z treścią stanowiska można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na naszej stronie w zakładce Dokumenty dotyczące MPR.


7 sierpnia 2011 r. zapraszamy na kolejny cykl letnich przechadzek po Śródce oraz Chwaliszewie pt. "kino, kawiarnia i spacer...", organizowany przez Miasto Poznań, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji oraz Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu". Podobnie jak w latach ubiegłych przechadzki są bezpłatne i odbędą się w każdą niedzielę sierpnia:

  • na Śródce o godz. 12:00, zbiórka w restauracji Vine Bridge, ul. Ostrówek 6 (przy moście bpa Jordana);
  • na Chwaliszewie: 7 i 21 sierpnia o godz. 19:00 oraz 14 i 28 sierpnia o godz. 14:00, zbiórka w Maglu Kultury, przy ul. Tylne Chwaliszewo 23.

W czasie przechadzek, trwających ok. 2h doświadczeni przewodnicy miejscy oprowadzać będą po najważniejszych zabytkach Śródki: kościołach św. Małgorzaty i św. Kazimierza oraz Chwaliszewa: Starej Gazowni i kościele Wszystkich Świętych. Podczas przechadzek będzie można skorzystać z darmowego, małego poczęstunku, który będzie stanowił odprężające dopełnienie spacerów.  

Współorganizatorami przechadzek są: Centrum Informacji Miejskiej, Restauracja Vine Bridge, Magiel Kultury, Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Stowarzyszenie Chwaliszewo oraz Kino Malta.

Więcej informacji na naszej stronie, w zakładce Działania kulturalne...


5 sierpnia 2011 r. w Poznaniu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK, który pojawi się także w Starym Korycie Warty! To tutaj odbędą się seanse Kina Plenerowego Festiwalu. Szczegółowe informacje oraz program Kina Plenerowego można znaleźć na stronie Festiwalu TRANSATLANTYK. Serdecznie zapraszamy!

Organizowane w Starym Korycie Warty kino plenerowe Festiwalu wpisuje się w ideę działań aktualnie realizowanego "Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania". W latach 60. Chwaliszewo zostało oddzielone od centrum miasta zdegradowaną przestrzenią powstałą po zasypaniu części koryta Warty. Pojawienie się kina plenerowego w tej przestrzeni jest kolejnym krokiem do ożywienia tej przestrzeni sąsiadującej z dzisiejszym biegiem Warty oraz imponującymi zabudowaniami Starej Gazowni.


14 lipca 2011 r. Prezydent Miasta Poznania rozstrzygnął otwarty konkurs na realizację zadań Miasta Poznania w obszarze "Wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych", organizowany w ramach Rocznego Programu Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na 2010 r


12 lipca 2011 r. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę nr XV/152/VI/2011 zmieniającą uchwałę Nr LXIX/952/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Obszarów Poprzemysłowych i Powojskowych miasta Poznania.

Zmiana Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Obszarów Poprzemysłowych i Powojskowych miasta Poznania polegała na dodaniu do treści załącznika nr 1.1. i 1.3. dokumentu MPR sześciu nowych obszarów poprzemysłowych zgłoszonych przez osoby fizyczne i prawne do objęcia MPR, po uchwaleniu ww. dokumentu w marcu 2010 r.

Podjęcie ww. uchwały umożliwi potencjalnym beneficjentom realizującym projekty na obszarach poprzemysłowych, skorzystanie ze środków Inicjatywy Jessica, zgodnie z założeniami Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.


6 czerwca 2011 r. informujemy, iż Urząd Miasta Poznania w celu umożliwienia potencjalnym beneficjentom, realizującym projekty na obszarach poprzemysłowych, skorzystania ze środków Inicjatywy Jessica, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, przystąpił do aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Obszarów Poprzemysłowych i Powojskowych Miasta Poznania. W związku z powyższym, projekt zaktualizowanego MPR został udostępniony do publicznego wglądu w dniach od 13 do 27 czerwca 2011 r.


17, 18, 19 czerwca 2011 r. już po raz czwarty w Starym Korycie Warty na Chwaliszewie odbędzie się festiwal muzyczny Ethno Port Poznań organizowany przez Centrum Kultury Zamek. Szczegóły na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.ethnoport.pl.

Organizacja Festiwalu wpisuje się w ideę działań aktualnie realizowanego "Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania - druga edycja", w którym pilotażowy obszar rewitalizacji poszerzony został m.in o obszar Chwaliszewa. W latach 60. Chwaliszewo zostało oddzielone od centrum miasta zdegradowaną przestrzenią powstałą po zasypaniu części koryta Warty. Organizacja Festiwalu Ethno Port na terenie starego koryta Warty jest kolejnym krokiem do ożywienia tej przestrzeni sąsiadującej z dzisiejszym biegiem Warty oraz imponującymi zabudowaniami Starej Gazowni.


27 maja 2011 r. Prezydent Miasta Poznania ogłosił otwarty konkurs na realizację zadań Miasta Poznania w obszarze "Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych", organizowany w ramach Rocznego Programu Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na 2011 r.

Oferty można było składać (pocztą lub osobiście) w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Poznania do dnia 17.06.2011 r. do godz. 15.30.


6 czerwca 2011 r. o godzinie 19:00 na moście bpa Jordana odbędzie się happening pn. Szwedzki Stół na Śródce, którego pomysłodawcą jest Szymon Góralczyk, a inicjatorem śródecki Vine Bridge, który po zeszłorocznym Biegu Kelnerów i konkursie fotograficznym "Śródka jest w centrum" tym razem zaprasza do biesiadnego stołu. Pretekstem jest Święto Narodowe Szwecji i jej związki ze Śródką. Wydarzenie obejmuje: konkurs historyczny o tematyce szwedzkiej, prezentację grafik szwedzkiego artysty Michaela Kilchmana, ale przede wszystkim flash mob taneczny do utworu Dancing Queen szwedzkiej ABBY. Ogromnym sukcesem jest udział w nim Ewy Wycichowskiej i jej Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego. Z okazji 38. urodzin PTT odśpiewane zostanie szwedzkie "Sto lat", a jubilaci zdmuchną 38 świeczek na okolicznościowym torcie.


4 czerwca 2011 r. w sobotęod godz. 10:00 do 14:00 na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 40 przy ul. Garbary 82 odbędzie się festyn rodzinny z okazji Święta Sąsiada pt. "W wiosennym kapeluszu z SP40. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji: pokaz gry w hokeja na trawie, pokaz akrobacji modeli śmigłowca, sudoku na czas, loteria z nagrodami.

Natomiast od godz. 14:00 do godz. 16:00 na Chwaliszewie, na nasypie nad rzeką przy ul. Tylne Chwaliszewo, w ramach obchodów Święta Sąsiadów odbędzie się piknik dla mieszkańców Chwaliszewa. W programie mi.n piknik na kocach, 50 lunch pakietów, zabawy plenerowe dla dzieci, bezpłatne warsztaty artystyczne w Maglu Kultury. Serdecznie zapraszamy!


28 maja 2011 r. w sobotę, między godziną 13:00 a 17:00 na Śródce odbędzie się impreza "Śródeckie genius loci", organizowana przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Urząd Miasta Poznania oraz Centrum Działań Środowiskowych "Śródka". W ten sposób świętowana będzie 780. rocznica lokacji Śródki na prawie magdeburskim, która stanowić będzie doskonałą okazję do przypomnienia klimatu średniowiecznego jarmarku, odkrycia śródeckich tajemnic przez wzięcie udziału w grze ulicznej, a także do uczestniczenia w ponownym lokowaniu miasta w formie zabawy dla dzieci.  Bogaty program zainteresuje z pewnością każdego poznaniaka, a specjalnie przygotowana oferta pozwoli na ciekawe spędzenie sobotniego popołudnia całym rodzinom. Serdecznie zapraszamy!

Załączniki


19 maja 2011 r., ogłaszamy komunikat dot. publikacji oferty realizacji zadania publicznego w trybie art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, pt."Akcja - lokacja! Budujemy miasto Śródka", Stowarzyszenia Wędrowni Architekci". Więcej informacji w zakładce współpraca z organizacjami pozarządowymi.


12, 13, 14 maja 2011 r. w rejonie pl. Międzymoście (ul. Grobla/ul. Mostowa) odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. Przekraczając bramę czasu... prowadzone przez Radosława Barka oraz studentów Politechniki Poznańskiej, w ramach 18 Biennale Sztuki dla Dziecka.  Przez zabawę w wykreowanej przestrzeni starsze i młodsze dzieci mogły przyjrzeć się wielowątkowej historii miejsca w różnych okresach jego dziejów. W odległe światy wprowadziły uczestników tytułowe, tajemnicze bramy... Dawniej symbolizowały przekraczanie granic pomiędzy dzielnicami miasta: istniały m.in. w rejonie Mostu Wielkiego, pomiędzy Garbarami i Chwaliszewem. Dziś fakt ich istnienia zniknął ze świadomości mieszkańców. Projekt tę pamięć przywrócił: w rejonie placu Międzymoście powstało kilka symbolicznych elementów kształtujących rejon dawnego zakola Warty.


6 i 7 maja 2011 r. serdecznie zapraszamy mieszkańców Chwaliszewa i Śródki - obszarów Miejskiego Programu Rewitalizacji, do wzięcia udziału w akcji "Odmień swoje podwórko". Podczas warsztatów mieszkańcy będą mogli stworzyć profesjonalny projekt swojego podwórka pod okiem ekspertów.

Aby podwórko zostało zakwalifikowane, muszą się zgłosić min. 3 osoby z jednego budynku. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 kwietnia br. telefonicznie pod nr. telefonu (061) 8785 680 lub 776, bądź też drogą elektroniczną na adres rewitalizacja@um.poznan.pl Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń! Z A P R A S Z A M Y!

Więcej informacji w zakładce "Działania kulturalne i edukacyjne na obszarach MPR".

Załączniki


16 kwietnia 2011 r. o godz. 17.00 w kościele p.w. św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce odbędzie się koncert zatytułowany Wielkopostne zamyslenia. W programie utwory związane z okresem Wielkiego Postu oraz teksty pasyjne. Wystąpią: Chór Kameralny Parafii Archikatedralnej p.w. św. Piotra i Pawła w Poznaniu, dyr. Mateusz Cofta, Śródecki Chór Kameralny (kościoła Św. Małgorzaty ), dyr. Paweł Łuczak, Krzysztof Leśniewicz - organy. Prowadzenie koncertu: ks. dr Mariusz Białkowski. Na koncert zapraszają Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego - sekcja polska oraz Parafia Archikatedralna w Poznaniu.


1 marca 2011 r. śródecka restauracja Vine Bridge ogłosiła konkurs fotograficzny "Śródka jest w centrum" organizowany pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania. Zapraszamy wszystkich amatorsko zajmujących się fotografowaniem do wzięcia udziału w konkursie. Jego celem jest wyłonienie utalentowanych fotografów o nowatorskim i zaskakującym spojrzeniu na Śródkę. Prace oceni profesjonalne Jury, a zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane podczas wernisażu na Moście bpa Jordana w maju br. Przewidziane są również liczne nagrody pieniężne i rzeczowe, a także udział w wystawach i wydawnictwach. Szczegóły na stronie www.vinebridge.pl w zakładce "pa-pa projekty artystyczne" lub telefonicznie: 61 8750 934. Zachęcamy do licznego udziału!

Załączniki


25 lutego 2011 r. o godz. 15.00 w holu Urzędu Miasta Poznania odbył się wernisaż prac studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego, którzy w okresie semestru zimowego pracowali nad formą przestrzenną nawiązującą do historycznego Mostu Chwaliszewskiego. Na wystawie prezentowane są plansze oraz makiety, powstałe w katedrze Scenografii UA pod kierunkiem ad. dra Piotra Tetlaka, według wytycznych przygotowanych przez Oddział Rewitalizacji Biura Koordynacji Projektów UMP, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji.

Wystawę można oglądać do 20 marca br. w  budynku Urzędu Miasta Poznania przy Pl. Kolegiackim 17, w holu na parterze przy salach sesyjnych.


31 stycznia 2011 r. w Centrum Działań Środowiskowych "Śródka", przy ul. Gdańskiej 1 przez okres dwu tygodni odbywały się ferie. Dla dzieci i młodzieży przygotowano wiele ciekawych atrakcji, aby mogli ten czas spędzić ciekawie i kreatywnie, w tym m.in.: warsztaty artystyczne, zajęcia z funkcjonariuszami Straży Miejskiej pt. "Bezpieczne ferie", wyjście do kina czy do Muzeum Archeologicznego.


5 stycznia 2010 r. serdecznie zapraszamy do lektury kwartalnika "Wokół Śródki" - ostatniego, podwójnego numeru wydanego w tej kadencji Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady.


Od 29 października 2010 r. Bank Gospodarstwa Krajowego, działający w ramach inicjatywy JESSICA jako Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) dla województwa wielkopolskiego, przyjmuje wnioski o udzielenie preferencyjnej pożyczki w ramach inicjatywy JESSICA. Nabór wniosków ma charakter otwarty i ciągły. Wnioski przyjmowane będą do wyczerpania kwoty przeznaczonej na udzielanie pożyczek. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego: www.bgk.com.pl.


W okresie świąt Bożego Narodzenia, po raz pierwszy na ul. Chwaliszewo oraz na ul. Staszica na Jeżycach pojawiły się iluminacje świąteczne. Był to efekt przeprowadzonych w lutym 2010 r. Warsztatów Iluminacji Świątecznych.

Wspólnymi staraniami Urzędu Miasta Poznania, Zarządu Dróg Miejskich, Stowarzyszenia Piękne Jeżyce, Stowarzyszenia Chwaliszewo oraz firmy ENEOS Sp.z o.o. na okres świąteczny udało się rozwiesić na latarniach dekoracyjne elementy świetlne.

Na pl. Międzymoście natomiast ozbłysła czterometrowa choinka, którą ozdobiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 40.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej