Aktualności - archiwum 2008 r.
27 grudnia 2008 r. odbyła się ostatnia w tym roku Gra Miejska pt. "Czas Patriotów", organizowana w 90. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, a współfinansowana przez Urząd Miasta Poznania. Więcej informacji oraz zdjęcia z ostatniej gry można znaleźć na stronie www.gramiejska.pl
Gra Miejska organizowana jest w ramach realizacji Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu" i Miejskiego Programu Rewitalizacji.
22 grudnia 2008 r. zamieściliśmy na stronie nowy numer kwartalnika Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady Wokół Śródki . W kwartalniku można przeczytać o najważniejszych wydarzeniach z życia lokalnej społeczności, a także o historii miejsca i rewitalizacji Śródki. Wraz z Radą Osiedla serdecznie zapraszamy do lektury.
8 grudnia 2008 r. o godz. 18:00 odbyła się już druga z cyklu Procesja Światła przez most biskupa Jordana. Procesja z udziałem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wyruszyła z kościoła pw. św. Małgorzaty na Rynku Śródeckim, przeszła mostem biskupa Jordana do figury Niepokalanej koło kościółka NMP in Summo.Tegorocznym organizatorem procesji była Rada Osiedla Ostrów Tumski - Śródka - Zawady.
7 grudnia 2008 r. minęła pierwsza rocznica budowy mostu biskupa Jordana łączącego Śródkę z Ostrowem Tumskim. W celu uświetnienia tego wydarzenia Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, Zarząd Dróg Miejskich oraz Urząd Miasta Poznania zaprosili mieszkańców Poznania i turystów na popołudniowe spotkanie na moście.
3 grudnia 2008 r. w związku z opracowywanym projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Śródka" odbyło się spotkanie przedstawicieli Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu z mieszkańcami miasta, na którym przedstawiony został projekt planu.
29 listopada 2008 r. odbyła się już druga Gra Miejska pt. "Krocząc po trakcie. Śladami królów i cesarzy", która zorganizowana została w ramach Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu" oraz Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania.
Gra Miejska to coraz bardziej popularny rodzaj rozrywki, w której miasto staje się planszą do gry, a poszczególne zespoły graczy muszą się po niej sprawnie poruszać, rozwiązując i pokonując przeróżne zadania. Idea cyklu gier miejskich "POZNAŃ INACZEJ" polega na trwałym wkomponowaniu gry w przestrzeń miasta tak, by stanowiła stałą atrakcję nie tylko dla przyjeżdżających turystów, ale też dla mieszkańców Poznania, chcących inaczej spojrzeć na swoje miasto.
26 listopada 2008 r. w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców Poznania. Celem spotkania było dokonanie wyboru 5. przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w pracach komisji konkursowej, opiniującej oferty złożone w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych w obszarze "Wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych".
25 października 2008 r. na Śródce odbył się "Pierwszy i Ostatni Kapslowy Wyścig Pokoju z Widokiem o Puchar Mera Śródki".
Antykwariat wraz z Radą Osiedla i Kinem Malta przygotowali wiele atrakcji: emocjonujące eliminacje i wyścig finałowy z metą na Moście biskupa Jordana, koncert zespołu Krzysztof Powalisz Swing Combo, film animowany "Trio Bellewile" w kinie Malta oraz wystawę kapsli ze zbiorów własnych pt. "10,5 - to se ne wrati".
Było to jednocześnie pożegnanie Antykwariatu, który działał na Śródce przez ostatnie 2,5 roku i aktywnie włączał się w działania rewitalizacyjne na Śródce.
Impreza odbyła się w ramach Made In Poznań Festiwal 2.0.
25 października 2008 r. na Ostrowie Tumskim i Śródce odbyła się kolejna edycja Gry Miejskiej PIERWSZY STOPIEŃ POZNANIA. Relację z gry oraz zdjęcia można znaleźć na stronie www.gramiejska.pl.
Projekt realizowany w ramach Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu" oraz Miejskiego Programu Rewitalizacji.
13-14 października 2008 r. w Poznaniu odbyło się, pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Prezydenta Miasta Poznania, Seminarium na temat przestrzeni publicznej, będące pierwszym etapem, przygotowującym materiał roboczy dla powstania Karty Przestrzeni Publicznej - inicjatywą związaną z planowanym w Poznaniu w 2009 roku III Kongresem Urbanistyki Polskiej.
13 października 2008 r. na obszarze pilotażowym Śródka odbyło się przedstawienie multimedialne pt: " Szymanowski na Śródce".
Projekt multimedialny łączący muzykę z poezją, tańcem, projekcjami filmowymi, eksperymentem ze słowem i elektroniką. Program tego koncertu - happeningu opierał się na Słopiewniach - cyklu pieśni Karola Szymanowskiego do słów Juliana Tuwima i eksperymentatorskich filmach Stefana Themersona.
Projekt zrealizował Urząd Miasta Poznania, Centrum Kultury Zamek we współpracy z Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji i Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu".
22 września 2008 r. w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbyła się konferencja pt. "Czy warto zajmować się Wartą? Rzeczywistość i oczekiwania", której gospodarzami byli Prezydent Miasta Poznania Pan Ryszard Grobelny oraz Senator RP Pani Jadwiga Rotnicka.
8 września 2008 r. o godz. 20:00 na dziedzińcu Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. T. Szeligowskiego przy ul. Bydgoskiej 4, artyści mieszkający na Śródce: Anna Zalewska-Powalisz i Krzysztof Powalisz wraz z przyjaciółmi zaprezentowali spektakl muzyczny oparty na poemacie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
"Wesele poety" to jeden z poematów Baczyńskiego napisanych dla jego ukochanej Basi. W poemacie tajemnicza moc natury łączy się ze wspomnieniami mistycznych krajobrazów i poszukiwaniem miłości. Z inspiracji mistycznym śwatem poezji Baczyńskiego powstała suita muzyczna, a na jej podstawie multimedialny spektakl.
W godzinnym widowisku wykorzystane zostały projekcje i efekty dźwiękowe, które w nowoczesny sposób ilustrują poezję Baczyńskiego. Dzięki nowatorskim środkom wyrazu odbiór poezji i jej przekaz staje się pełniejszy.
31 sierpnia 2008 r. już po raz ostatni w tym roku odbyła się letnia wycieczka po Śródce pt. "Kino, kawiarnia i spacer...", w ramach organizowanych Przechadzek po mieście Traktem Królewsko-Cesarskim w Poznania.
W każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 11:00, podobnie jak w roku ubiegłym, spotykaliśmy się w Antykwariacie Pokój z widokiem przy ul. Śródka 1, gdzie można było zapoznać się z realizowanym na obszarze Śródki Miejskim Programem Rewitalizacji. Po wycieczce, o godz. 13:00 w kinie Malta zainteresowani mogli wybrać się na seans filmowy. Tym razem przygotowaliśmy dla Państwa film Krzysztofa Magowskiego pt. "Czy będzie wojna" prezentujący przedwojenny Poznań.
Zobacz także
15 lipca 2008 r. minął termin składania ofert do otwartego konkursu ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Poznania na realizację zadań Miasta Poznania w obszarze: Wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, w ramach Rocznego Programu Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na 2008r.
Zobacz także
8 lipca 2008 r. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę nr XL/421/V/2008 ws. przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Chwaliszewo w Poznaniu, obejmującego część obszaru Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania.
6 lipca 2008 r. o godz. 20:00 na moście biskupa Jordana odbył się Wieczór Żydowski z Zespołem Shalom. Koncert zorganizowano w ramach I Letniego Festiwalu Muzycznego Cantemus Domino in Laetitia, który odbywa się na Ostrowie Tumskim od 20 czerwca do 12 lipca br. Organizatorami są Fundacja Krąg Przyjaciół Poznańskiego Chóru Katedralnego oraz Fundacja dar szpiku.
Zobacz także
1 lipca 2008 r. rozpoczyna się trzecia już edycja wakacyjnych spotkań dla dzieci pod hasłem "Kolorowe Miasto". W akcji "Kolorowe Miasto" nie chodzi tylko o dobrą zabawę i beztroskie spędzenie wakacji. Przede wszystkim "Kolorowe Miasto" ma rozbudzić w małych uczestnikach "lokalny patriotyzm" i pokazać, że Poznań jest miastem przyjaznym dzieciom. Warsztaty mają rozbudzić w dzieciach kreatywne myślenie, a ich opiekunom mogą podsunąć pomysły, jak ciekawie i mądrze spędzać wakacje w mieście. Zajęcia odbędą się także na obszarach rewitalizacji: w Parku Wilsona i na skwerze przy ul. Ostrówek. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.
Zobacz także
15 czerwca 2008 r. już po raz drugi mieszkańcy Osiedla Targowego obchodzili Europejskie Święto Sąsiadów. Impreza odbywała się na placu przy kościele pw. Św. Michała Archanioła, ul. Stolarska 7. Rada Osiedla Targowego wraz z mieszkańcami, instytucjami i Urzędem Miasta Poznania przygotowała z tej okazji liczne atrakcje. W sobotę, 14 czerwca można było zwiedzić Muzeum Introligatorstwa, mieszczące się przy ul. Matejki 53. Natomiast w niedzielę 15 czerwca można było podziwiać liczne występy artystyczne dzieci i młodzieży, wziąć udział w warsztatach plastycznych, konkursie rysunkowym i sprawnościowym. Po południu nastąpiło także rozwiązanie konkursu fotograficznego pt. "Piękno i brzydota Osiedla Targowego". Atrakcją wieczoru był występ Zespołu Tańca Ludowego "POZNAŃ" AWF.
13-15 czerwca 2008 r. na terenie Starego Koryta Warty miała miejsce pierwsza edycja festiwalu Ethno Port Poznań. Festiwal prezentował dynamicznie rozwijający się nurt określany mianem world music, a do Poznania przyjechały pierwszoplanowe osobowości sceny world music m.in.: Oumou Sangare /Mali/; Värttinä /Finlandia/; Adama Drame /Burkina Faso/; Panjabi MC /UK/.
Organizacja Festiwalu wpisuje się w ideę działań aktualnie realizowanego "Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania - druga edycja", w którym pilotażowy obszar rewitalizacji poszerzony został m.in o obszar Chwaliszewa. W latach 60. Chwaliszewo zostało oddzielone od centrum miasta zdegradowaną przestrzenią powstałą po zasypaniu części koryta Warty. Organizacja Festiwalu Ethno Port na terenie starego koryta Warty ma być jednym z pierwszych kroków do ożywienia tej przestrzeni sąsiadującej z dzisiejszym biegiem Warty oraz imponującymi zabudowaniami Starej Gazowni.
7 czerwca 2008 r. od godz. 10:00 do 20:00 na placu Międzymoście odbył się Festyn Architektoniczny "Międzymoście", organizowany przez Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania oraz Stowarzyszenie Wędrowni Architekci. Podczas festynu dzieci i młodzież, wraz z rodzicami mogli wziąć udział w atrakcyjnych warsztatach edukacyjnych, które wprowadziły ich w proces kreatywnego kształtowania przestrzeni publicznej miasta opartego na walorach kompozycji urbanistycznej tożsamości miejsca oraz wiedzy architektonicznej.Pod koniec dnia można było już także podziwiać dwa przęsła mostów - historyczne nawiązujące do dawnego mostu Chwaliszewskiego oraz jego współczesną wersję.
Zobacz także
31 maja 2008 r. od godz. 12:00 do 17:00 już po raz trzeci mieszkańcy Śródki obchodzili Święto Sąsiadów. Specjalne atrakcje dla mieszkańców Śródki oraz gości przygotowała Rada Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, Urząd Miasta Poznania wraz z instytucjami, organizacjami, szkołami działającymi wspólnie na obszarze Śródki.
Istotą wspólnych spotkań i zabawy jest integracja, poczucie wspólnoty i solidarności. Bliższe poznanie się, rozmowa sprzyjają dobrej atmosferze, zacieśnianiu dobrych sąsiedzkich kontaktów oraz budowaniu lokalnej, aktywnej społeczności.
14 maja 2008 r. most biskupa Jordana na Śródce został nagrodzony. Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu pan Jacek Szukała odebrał nagrodę redakcji "Polskich Dróg", Instytutu Badawczego Dróg i Mostów i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa "Polskie drogi XXI". Kapituła Nagrody "Polskie drogi XXI" uhonorowała ZDM w Poznaniu za oryginalną koncepcję wykorzystania starego przęsła św. Rocha w konstrukcji mostu nad Cybiną oraz za innowacyjność w technicznej realizacji przedsięwzięcia. Projekt budowy mostu bpa Jordana był dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - działanie 3.3 Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe; poddziałanie 3.3.1 Rewitalizacja obszarów miejskich, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji.
Zobacz także
10-11 maja 2008 r. odbyły się dwa wiosenne koncerty plenerowe w poznańskim Parku Wilsona pod hasłem "Park Wilsona kwitnący muzyką". Organizatorem koncertów był Urząd Miasta Poznania. Działanie zrealizowano w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji.
Zobacz także
7 maja 2008 r. na moście Biskupa Jordana odbył się festyn artystyczny z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, na którym zostały zaprezentowane prace artystyczne osób (dzieci, młodzieży i dorosłych) niepełnosprawnych i sprawnych. Dzień Godności organizowany jest przez Urząd Miasta Poznania oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Poznaniu. Wystawy, seanse filmowe można jeszcze zobaczyć do 13 maja. Serdecznie zapraszamy!
Zobacz także
4 maja 2008 r. rozpoczyna się cykl bezpłatnych wycieczek pod hasłem "Przechadzki po mieście Traktem Królewsko - Cesarskim", organizowany przez Urząd Miasta Poznania. Celem wycieczek jest nie tylko popularyzacja wiedzy na temat Poznania, lecz także przybliżenie idei Traktu Królewsko - Cesarskiego i Miejskiego Programu Rewitalizacji. Oba programy wdrażane są z myślą o ochronie wartości dziedzictwa kulturowego naszego miasta i zakładają zwiększenie atrakcyjności oraz aktywizację turystyczną niedocenianych, lecz pięknych zakątków Poznania.
30 kwietnia 2008 r. odbył się ostatni koncert wiosennego cyklu Śródeckich Koncertów w kościele pw. Św. Małgorzaty na Śródce. Podobnie jak jesienią, w każdą środę kwietnia, odbywały się koncerty muzyki dawnej od średniowiecza do baroku, podczas których czytane były psalmy w opracowaniu Ks. Wujka, Jana Kochanowskiego oraz Romana Brandstaettera. Koncerty organizowane są przez Radę Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady oraz Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego im. ks. Zdzisława Bernata.
26 kwietnia 2008 r. z okazji Światowego Dnia Książki odbyły się zorganizowane przez Urząd Miasta Poznania wycieczki do Muzeum Introligatorstwa, które mieści się przy Antykwariacie "Rosa", ul. Matejki 53. Była to niespotykana okazja do obejrzenia wyjątkowej w skali kraju wystawy rzemiosła introligatorskiego, książek w unikatowych oprawach artystycznych, kolekcji maszyn i urządzeń oraz wysłuchania z ust twórcy wystawy niezwykłych ciekawostek o rzemiośle introligatorskim.
Działanie zrealizowano w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji.
Zobacz także
7 kwietnia 2008 r. w Poznaniu odbyła się konferencja poświęcona inicjatywie Jessica, organizowana przez Komisję Europejską oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Na konferencji przedstawiono główne założenia funkcjonowania programu Jessica oraz rolę, jaką może odegrać w finansowaniu inwestycji w rewitalizację, realizowanych przez miasta. Ponadto, w trakcie obrad został zaprezentowany "Miejski Program Rewitalizacji dla miasta Poznania" w kontekście możliwości finansowania go ze środków instrumentu JESSICA.
4 kwietnia 2008 r. W marcu br. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania przystąpił do realizacji I etapu budowy monitoringu wizyjnego na obszarze Traktu Królewsko-Cesarskiego.
Zakres prowadzonych prac obejmować będzie instalację 7 kamer obrotowych zlokalizowanych wzdłuż Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu na odcinku od Ronda Śródka do ulicy Wielkiej wraz z budową kanalizacji teletechnicznej. Koszt realizacji pierwszego etapu przedsięwzięcia wynosi 935 100 zł. Inwestycja finansowana jest z Budżetu Miasta Poznania.
W 2000 r. Miasto wspólnie z Policją podjęło inicjatywę zmierzającą do poprawy bezpieczeństwa publicznego polegającą na budowie w mieście systemu monitoringu wizyjnego. Uznano, że monitoring wizyjny stanowi doskonałe narzędzie zwiększające szansę na wykrycie przestępstw i wykroczeń już w momencie ich popełniania.
Zobacz także
26 lutego 2008 r. rozpoczynamy publikację kwartalnika Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady Wokół Śródki. W kwartalniku można przeczytać o najważniejszych wydarzeniach z życia lokalnej społeczności, a także o historii miejsca i rewitalizacji Śródki. Wraz z Radą Osiedla serdecznie zapraszamy do lektury.
Zobacz także
13 lutego 2008 r. w salce parafialnej na Ostrowie Tumskim odbyło się pierwsze spotkanie Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady z przedstawicielami Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Śródka". W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy Oddziału Rewitalizacji WRM.