Aktualności - archiwum 2006 r.
5 grudnia 2006 r. uchwałą Rady Miasta Poznania nr III/14/V/2006 została powołana stała Komisja RMP ds. Ochrony Środowiska i Rewitalizacji.
Zobacz także
28, 29 listopada oraz 1 grudnia 2006 r. na życzenie mieszkańców trzech obszarów konsultacji społecznych, na których problem mieszkaniowy został ujawniony podczas poprzednich spotkań jako najważniejszy, Wydział Rozwoju Miasta we współpracy z Biurem Kształtowania Relacji Społecznych zorganizował spotkania mieszkańców z przedstawicielami Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.
Spotkania odbyły się:
- z mieszkańcami Centrum 28 listopada br. w Liceum Św. Marii Magdaleny przy ul. Garbary,
- z mieszkańcami Wildy 29 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Traugutta,
- z mieszkańcami dzielnicy Jeżyce 1 grudnia w Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Słowackiego.
Podczas spotkań poruszano tematy związane głównie z możliwością wykupu mieszkań oraz bieżącą eksploatacją zasobów komunalnych. Na pytania mieszkańców odpowiadał Pan Waldemar Flugel - dyrektor ZKZL. W trakcie spotkania i po jego zakończeniu mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z rozmów indywidualnych z pracownikami ZKZL.
17 listopada 2006 r. pracownicy Oddziału Rewitalizacji Wydziału Rozwoju Miasta uczestniczyli w Konferencji pt."Rewitalizacja - nowa jakość w organizmie miejskim" zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej działające przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
Zobacz także
27 października 2006 r. w Zespole Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56 przy ul. Śniadeckich 54/58 w Poznaniu przedstawiciele Wydziału Rozwoju uczestniczyli w spotkaniu na temat rewitalizacji oraz możliwości finansowania działań rewitalizacyjnych ze źródeł europejskich.
Zobacz także
24 października 2006 r. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę nr CVI/1256/IV/2006 w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania - druga edycja. Program ten, oprócz obszaru pilotażowego Śródka, obejmuję także Ostrów Tumski, Chwaliszewo oraz część Jeżyc i Łazarza.
20 - 28 października 2006 r. na Śródce odbyła się międzynarodowa wystawa sztuki pt."RE: GENERACJA". Było to przedsięwzięcie realizowane z inicjatywy Stowarzyszenia InterCity w ramach większego projektu "Dzielnica Artystyczna".
Dzielnica artystyczna to projekt promowania zapomnianych, zniszczonych dzielnic Poznania poprzez szereg działań plastycznych, multimedialnych, performatywnych, które jednocześnie promują historyczne dzielnice miasta Poznania, jak i nasze regionalne tradycje.
W ramach prac artystycznych przeprowadzane są m.in:adaptacje na czas wystaw klatek schodowych kamienic, prelekcje na ścianach budynków, wystawy plenerowe, przedstawienia performerów, współpraca z miejscowymi przedsiębiorcami.
Zobacz także
5 - 7 października 2006 r. w ramach realizacji Strategii Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego "Trakt Królewsko-Cesarski" w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania przy współfinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizował imprezę pt." Tu się Polska zaczęła...Dni Ostrowa Tumskiego i Śródki". Celem "Dni..." było pogłębienie świadomości historycznej i popularyzowanie wiedzy na temat początków państwowości polskiej oraz narodzin Kościoła na ziemiach polskich, a także edukacja patriotyczna skierowana do dzieci i młodzieży.
Zobacz także
22 września 2006 r. na zaproszenie Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego, Wydział Rozwoju Miasta uczestniczył w Międzynarodowym Seminarium "Rewitalizacja - praktyczna wymiana doświadczeń". Na konferencji został zaprezentowany również referat pt."Metodyka opracowania i konsultowania Miejskiego Programu Rewitalizacji w Poznaniu."
Zobacz także
22 września 2006 r. w Wałczu przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania uczestniczyli w Konferencji Technicznej pt." Rewitalizacja obszarów zurbanizowanych" zorganizowanej przez Komitet Remontów Zarządu Głównego PZITB-Oddział Poznań, Zachodniopomorską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Szczecinie oraz Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Poznaniu.
Zobacz także
21 - 22 września 2006 r. w Warszawie przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania wzięli udział w I spotkaniu warsztatowo -dyskusyjnym pt. "Instrumenty wdrażania i finansowego wspierania programów rewitalizacji w latach 2007 - 2013" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Zobacz także
19 września 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 5, przy ul. Traugutta 42 odbyło się drugie spotkanie z mieszkańcami Wildy. Większość z przybyłych mieszkańców, podobnie jak na spotkaniu w Centrum, była pierwszy raz na spotkaniu dotyczącym rewitalizacji. Za najważniejszy problem na obszarze dzielnicy uznano trudności z wykupem mieszkań i przeprowadzaniem remontów, a także m.in. brak poczucia bezpieczeństwa.
Zobacz także
18 września 2006 r. w LO Św. Marii Magdaleny przy ul. Garbary odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami Centrum. Połowa z przybyłych mieszkańców Centrum była pierwszy raz na spotkaniu dotyczącym rewitalizacji. Po zapoznaniu się ze zgłoszonymi problemami uznała, iż najbardziej znaczącym problemem na obszarze dzielnicy są trudności z wykupem mieszkań z miejskich zasobów lokalowych.
Zobacz także
13 września 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Garbary 82 odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami "Wysp".
Zobacz także
12 września 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Słowackiego odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami Jeżyc. Mieszkańcy na początku przyznali, iż najbardziej znaczącym problemem na obszarze dzielnicy są trudności z wykupem mieszkań z miejskich zasobów lokalowych. Wobec tych głosów Wydział Rozwoju zobowiązał się do zorganizowania spotkania, poświęconego tylko problemom mieszkaniowym, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele odpowiednich jednostek miejskich.
Zobacz także
11 września 2006 r. odbyło się drugie spotkanie z mieszkańcami Łazarza, rozpoczynające II turę konsultacji społecznych na obszarach przeznaczonych do rewitalizacji.
Pytani o zaistniałe dotychczas zmiany, mieszkańcy nadal za najbardziej znaczący problem określili zaniedbaną przestrzeń publiczną, w tym: brudne ulice i podwórza, nierówne chodniki, wymagający naprawy rynek Łazarski i Park Wilsona.
Zobacz także
29 sierpnia 2006 r. Radni Miasta Poznania przyjęli uchwałę nr CI/1170/IV/2006 ws. przystąpienia Miasta Poznań do Stowarzyszenia pod nazwą Forum Rewitalizacji. Na podstawie ww. uchwały, Zarząd Stowarzyszenia zadecyduje o przyjęciu Miasta Poznań jako Członka wspierającego Forum.
Forum Rewitalizacji powstało w 1998 r. i jest jedyną tego typu organizacją w Polsce. Głównym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie opinii i współudział w zakresie realizacji programu rewitalizacji wybranych obszarów miast, jak również upowszechnianie wiedzy o procesach i procedurach rewitalizacji. Więcej na temat Forum Rewitalizacji można przeczytać na stronie www.fr.org.pl
"Pomaluj z nami miasto" - pod takim hasłem odbywał się w Poznaniu cykl wakacyjnych warsztatów plastycznych dla dzieci w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji.
Udział w warsztatach dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat był bezpłatny, a dwugodzinne zajęcia poprowadzili członkowie Stowarzyszenia "Środek Świata".
Zobacz także
20 lipca 2006 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zadecydował o dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projektów Miasta Poznania będących częścią uchwalonego 7 marca br. Miejskiego Programu Rewitalizacji - etap pilotażowy Śródka.
13 lipca 2006 r. Regionalny Komitet Sterujący zarekomendował do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dwa projekty Miasta Poznań. Są to:
- Budowa Mostu Cybińskiego między Śródką a Ostrowem Tumskim w Poznaniu. Wartość projektu: 9 500 000 zł; Kwota dotacji funduszu: 7 125 000 zł
- Renowacja zabytkowego zespołu obiektów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących ul. Bydgoska w Poznaniu - I etap.Wartość projektu: 1 241 169,98 zł, Kwota dotacji funduszu: 930 877,48 zł
Zatem Miasto Poznań, na realizację tych projektów otrzyma w sumie 8 055 877,48 zł.
Oba projekty uzyskały pozytywną ocenę komitetu sterującego i najwyższą punktację na liście rekomendowanych do dofinansowania, w szczególności za: wysoką efektywność projektów, wzorowy Lokalny Program Rewitalizacji oraz pełną zgodność projektów z dokumentami programowymi.
Poznańskie projekty zgłoszone zostały do dofinansowania w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego, Działanie 3.3 Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe, poddziałanie 3.3.1 Rewitalizacja obszarów miejskich.
13 lipca 2006 r. w siedzibie Młodzieżowego Ośrodka Sportowego odbyło się spotkanie z przedstawicielami POSiR-u, MOS-u, Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, Centrum Ekonomii Społecznej na Śródce oraz Wydziału Rozwoju Miasta na temat przeprowadzanej obecnie modernizacji boiska oraz przyszłego funkcjonowania ośrodka.
Zobacz także
27 czerwca 2006 r. o godz. 17:00 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 na os. Stare Żegrze 1 odbyło się spotkanie na temat " Rewitalizacja Rataj - możlwości i perspektywy".
Zobacz także
21 czerwca 2006 r. w Domu Technika w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 5/9, odbyło się sympozjum pt. "Wybrane problemy rewitalizacji miasta Poznania". Współorganizatorami sympozjum byli: Centrum Usług Techniczno-Organizacyjnych Budownictwa Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Poznaniu oraz Urząd Miasta Poznania.
Zobacz także
22 czerwca 2006 r. o godz. 18:00 w czytelni Biblioteki Ekologicznej w Poznaniu przy ul. Kościuszki 79 otwarto wystawę pt. "Stary Ogród Zoologiczny w Poznaniu - tradycje wspólpracy z Berlinem". Wystawa została zorganizowana przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, Fundację Biblioteki Ekologicznej w Poznaniu oraz Zoologischer Garten Berlin.
Wystawa odbywa się pod patronatem: Wojewody Wielkopolskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego jako rozpoczęcie debaty ogólnospołecznej na temat przyszłości tej instytucji w ramach rewitalizacji JEŻYC. Wystawa czynna jest do 31 sierpnia br.
Zobacz także
19 czerwca 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 40, przy ul. Garbary 82 odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami Ostrowa Tumskiego, Śródki, terenów nadwarciańskich wzdłuż ul. Garbary i ul. Szelągowskiej w tym Grobli i Chwaliszewa oraz Cytadeli. Tematem spotkania było przedstawienie planowanych działań Miasta na ww. terenie.
Propozycja, przygotowania tego typu prezentacji, pojawiła się na pierwszym spotkaniu z mieszkańcami w sprawie rewitalizacji, które odbyło się 28 marca br. Zgodnie z Państwa życzeniem, w spotkaniu udział wzieli przedstawiciele wydziałów i jednostek miejskich odpowiedzialnych za planowanie rozwoju miasta.
Zobacz także
9 czerwca 2006 r. w Kaliszu z okazji dorocznych obchodów Święta Miasta Kalisza odbyła się międzynarodowa konferencja pt." Działania rewitalizacyjne w miastach średniej wielkości na przykładzie miast polskich i miast partnerskich Kalisza". Podczas konferencji zaprezentowany został m.in. Miejski Program Rewitalizacji dla miasta Poznania.
Zobacz także
3 czerwca 2006 r. po raz pierwszy w Poznaniu obchodzono Europejski Dzień Sąsiadów. Specjalne atrakcje z tej okazji przygotowały Rady Osiedli, które odpowiedziały na informację o obchodach i zaproszenie do udziału: Ostrów Tumski-Śródka-Zawady, Kopernika-Raszyn, Krzyżowniki, Dębiec, Winogrady, Łazarz, Ławica.
W związku z realizacją Miejskiego Programu Rewitalizacji, Święto Sąsiadów szczególnie hucznie obchodzono na Śródce. Program obchodów Dnia Sąsiadów na Śródce był tworzony wspólnie przez instytucje, które działają na tym terenie (m.in. Radę Osiedla, szkoły, fundacje, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Kino Malta oraz osoby prywatne itp.). Mieszkańcy Śródki sami zaś poprowadzili zabawę, a dzieci przygotowały dekoracje placu przed kinem Malta.
Zobacz także
24 kwietnia 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 5, przy ul. Traugutta 42, o godz. 17.30 o problemach swojej dzielnicy rozmawiali mieszkańcy Wildy.
Zobacz także
19 kwietnia 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 9, przy ul. Łukaszewicza 9/13 odbyło sie pierwsze spotkanie poświęcone problemom Łazarza.
Zobacz także
28 marca 2006r. w Szkole Podstawowej nr 40, przy ul. Garbary 82 odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami obszarów wybranych do rewitalizacji. Tematem spotkania były przyszłość i lokalne problemy Ostrowa Tumskiego, Śródki, terenów nadwarciańskich wzdłuż ul. Garbary i ul. Szelągowskiej w tym Grobli i Chwaliszewa oraz Cytadeli.
Zobacz także
27 marca 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 36, przy ul. Słowackiego 54, odbyło się drugie już spotkanie poświęcone problemom Jeżyc.
Zobacz także
7 marca 2006 r. Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę nr LXXXIX/1006/IV/2006 w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania - etap pilotażowy - ŚRÓDKA.
24 marca 2006 r. odbyła się w Krakowie Konferencja Rady Miasta Krakowa pt. "Rewitalizacja w Krakowie", w której uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania.
Zobacz także
2 marca 2006 r. odbyło się drugie z serii spotkań z mieszkańcami obszarów wybranych do rewitalizacji. Spotkanie odbyło się w LO Św. Marii Magdaleny, przy ul. Garbary 24 i dotyczyło obszaru Centrum miasta.
Zobacz także
24 stycznia 2006 r. odbyło się pierwsze z serii spotkań z mieszkańcami obszarów wybranych do rewitalizacji. Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 36, przy ul. Słowackiego 54 i dotyczyło śródmiejskich terenów Jeżyc.
Zobacz także
31 grudnia 2005r. zakończył się etap zbierania wniosków o włączenie projektów do Miejskiego Programu Rewitalizacji. Do dnia dzisiejszego wpłynęło 131 wniosków. Obecnie w Oddziale Rewitalizacji trwa ich analiza.
22 listopada 2005 r. Urząd Miasta Poznania we współpracy z firmą konsultingową PriceWaterhouseCoopers zorganizował spotkanie informacyjne poświęcone tematyce rewitalizacji i przygotowywania projektów rewitalizacyjnych. W spotkaniu udział wzięli Radni RMP, członkowie Zespołu Zadaniowego ds. Rewitalizacji oraz potencjalni beneficjenci (m.in. Rady Osiedli, Miejskie Jednostki Organizacyjne, organizacje pozarządowe, spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły wyższe, i in.).
8 listopada 2005r. została na naszej stronie zamieszczona informacja o możliwości składania wniosków o umieszczenie projektów w Miejskim Programie Rewitalizacji dla miasta Poznania. Zapraszamy do składania wniosków.
12 października 2005 r. w Pałacu Górków na zaproszenie Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. rewitalizacji, pana Lecha Łangowskiego, spotkali się Przewodniczący Rad Osiedli, Radni z Komisji RMP ds. Rewitalizacji, członkowie Zespołu Zadaniowego ds. Rewitalizacji oraz przedstawiciele mediów. Celem spotkania było przedstawienie Założeń Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania, oraz omówienie kolejnych etapów działań rewitalizacyjnych w mieście.
Oddział Rewitalizacji zakończył etap formułowania Założeń Miejskiego Programu Rewitalizacji. Założenia opracowano w oparciu o analizy stanów kryzysowych oraz złożone wnioski o objęcie poszczególnych terenów Programem Rewitalizacji. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji RMP ds. Rewitalizacji, zaakceptowano wybór obszarów podlegających działaniom rewitalizacyjnym w pierwszej kolejności. Są to: Chwaliszewo, Stara Rzeźnia, Jeżyce (Dąbrowskiego, Pętla Jeżycka), Centrum (Garbary, rejon Północnej i baszta przy Masztalarskiej), Grobla (Stara Gazownia), Ostrów Tumski (Cybina), Dworzec Główny PKP (wolne tory), Szyperska, Wilda (Chłapowskiego, Czesława, Dolna Wilda, Ogród Jordanowski, Górna Wilda, Fabryczna, Robocza), Łazarz (Rynek Łazarski, Chełmońskiego, Dolny Łazarz, Głogowska), Śródka, Szeląg, Cytadela i pierścień fortyfikacji po-pruskich.
Zobacz także
31 lipca br.upłynął termin składania wniosków o objęcie poszczególnych terenów Poznania Miejskim Programem Rewitalizacji. Tym samym zakończył się kolejny etap konsultacji społecznych w ramach opracowywania MPR. Do Oddziału Rewitalizacji wpłynęło 61 wniosków, które przekazane zostaną Komisji RMP ds. Rewitalizacji. We wrześniu br. Komisja wyznaczy obszary kryzysowe podlegające działaniom rewitalizacyjnym.
21-23 lipca 2005 r. przeprowadzono konsultacje społeczne nt.rewitalizacji. W siedmiu punktach konsultacyjnych (Rynek Jeżycki, Rynek Łazarski, Rynek Wildecki, Rondo Rataje, Plaza, Stary Marych - Kupiec Poznański i Most Teatralny) zebrano 849 ankiet. Poznaniacy mogli się w nich wypowiedzieć na temat tego, jakie obszary w mieście uznają za szczególnie zaniedbane społecznie, kulturowo, ekonomicznie i architektonicznie, na czym owe zaniedbania według nich polegają, oraz jakie proponują ogólne kierunki ich rewitalizacji.
Zobacz także
24 czerwca 2005 r. w związku z rozpoczętymi konsultacjami społecznymi stanowiącymi jeden z ważniejszych czynników opracowywanego Miejskiego Programu Rewitalizacji, w Pałacu Górków odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Ryszarda Grobelnego oraz dyrektorów Wydziału Rozwoju Miasta, Biura Kształtowania Relacji Społecznych i Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta z przedstawicielami Rad Osiedli. Spotkanie poświęcono zasadom opracowania MPR oraz wstępnej dyskusji na temat potrzeb miasta i propozycji Rad Osiedli w zakresie rewitalizacji.
22 czerwca br. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Oddziału Rewitalizacji wspólnie dokonali analizy danych na temat pomocy materialnej udzielanej przez MOPR mieszkańcom miasta. Wskaźniki ubóstwa wypracowane przez MOPR i Oddział Rewitalizacji będą wykorzystane przy wyznaczaniu obszarów kryzysowych w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji miasta Poznania.
22 czerwca br. Prezydent Miasta Ryszard Grobelny, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Lech Łangowski oraz Dyrektor Biura Kształtowania Relacji Społecznych Włodzimierz Groblewski odpowiadali na pytania dziennikarzy poznańskich redakcji na temat planowanych działań w zakresie Miejskiego Programu Rewitalizacji. Tematem przewodnim dyskusji były rozpoczęte właśnie konsultacje społeczne, które są istotnym elementem procesu wyznaczania tzw.obszarów kryzysowych.
5 kwietnia 2005 roku w Wydziale Rozwoju Miasta odbyło się spotkanie z Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu p. Michałem Lemańskim, Zastępcą Komendanta Straży Miejskiej w Poznaniu p. Jackiem Chilomerem oraz Dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa p. Ryszardem Urbańskim. Spotkanie poświęcone było ustaleniu warunków wymiany danych dotyczących przestępczości w mieście. Dane wykorzystywane będą przy wyznaczaniu obszarów kryzysowych na terenie miasta Poznania.
9 marca 2005 roku Prezydent Miasta Poznania powołał pełnomocnika ds. rewitalizacji i Traktu Królewsko - Cesarskiego, oraz zespół zadaniowy ds. rewitalizacji i Traktu Królewsko - Cesarskiego
Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Poznania ds. rewitalizacji i Traktu Królewsko - Cesarskiego jest pan Lech Łangowski (Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta).
Zespół zadaniowy ds. rewitalizacji i Traktu Królewsko - Cesarskiego tworzą przedstawiciele następujących jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta Poznania:
- Biura Kształtowania Relacji Społecznych
- Miejskiego Konserwatora Zabytków
- Wydziału Budżetu i Analiz
- Wydziału Działalności Gospodarczej
- Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
- Wydziału Kultury i Sztuki
- Wydziału Ochrony Środowiska
- Wydziału Oświaty
- Wydziału Rozwoju Miasta
- Wydziału Urbanistyki i Architektury
- Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta
- Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa
- Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych
- Miejskiej Pracowni Urbanistycznej
- Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ
Celem pracy pełnomocnika i zespołu zadaniowego jest sporządzenie i wdrożenie Miejskiego Programu Rewitalizacji Miasta Poznania i wdrożenie Strategii Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego "Trakt Królewsko - Cesarski" w Poznaniu.
Zobacz także
13 stycznia 2005 roku Prezydent Miasta Poznania powierzył Wydziałowi Rozwoju Miasta zapewnienie kompleksowego programowania i zarządzania projektami rewitalizacji na terenie miasta Poznania w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji oraz koordynowanie realizacji programu "Trakt Królewsko - Cesarski" w Poznaniu.
Realizacją w/w zadań zajmuje się Oddział Rewitalizacji przy Wydziale Rozwoju Miasta.