Znaczenie i urok Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ogród botaniczny jest jednym z największych parków Poznania (22ha powierzchni), a jednocześnie samodzielną placówką naukowo-badawczą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 80-lecia.

Ogród posiada około 8 tys. gatunków i odmian roślin pochodzących ze wszystkich stref klimatycznych świata, eksponowanych w różnych działach obrazujących krajobrazy botaniczne: stepowe, torfowiskowe, wodne, leśne, wydmowe i górskie. Odwiedza go corocznie około 150-200 tys. osób. Na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się największe alpinarium z 1,6 tys. gatunkami roślin górskich, o łącznej powierzchni 1 ha. Na terenie ogrodu prowadzi się również cenne badania dotyczące m.in. przystosowania roślin do sadzenia ich na terenach zielonych dużych aglomeracji miejskich. Ogród Botaniczny pełni funkcje: naukowo- badawcze, edukacyjne, rekreacyjne i estetyczne.

Ogród Botaniczny w Poznaniu. - grafika artykułu
Ogród Botaniczny w Poznaniu (fot. własna)

Ogród botaniczny w obecnym miejscu został otwarty w roku 1925 jako Szkolny Ogród Botaniczny. Po wojnie zniszczona placówka został przejęta przez Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego i przyjęła nazwę Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Poznańskiego. Ogród uzyskał wówczas status uniwersyteckiego zakładu naukowo-dydaktycznego, nastąpiła jego odbudowa i rozbudowa do obecnych rozmiarów. Wraz ze stopniowo rozwijaną dydaktyką i badaniami naukowymi przystąpiono do tworzenia bazy gospodarczej oraz pomieszczeń naukowo-dydaktycznych (budynki, szklarnie, magazyny itp.).

Od chwili przejęcia Ogrodu przez Uniwersytet na jego terenie trwają systematyczne modernizacje i intensyfikacje zagospodarowania wszystkich działów Ogrodu (np. budowa od podstaw znanego w Europie alpinarium, wprowadzanie nowego sposobu zagospodarowania parku za pomocą roślin okrywowych, będącego wzorem dla zieleni parkowej w kraju i za granicą). Powstały również nowe założenia, jak np. dział roślin rzadkich i ginących na terenie naszego kraju oraz nowe zbiorniki dla roślin wodnych. Zmodernizowano ponadto sieć wodną oraz system dróg z nawierzchnią asfaltową, wybudowano trwałe ogrodzenie wokół całego Ogrodu, odbudowano okazałe pergole i trejaż dla roślin pnących, wymodelowano nowo przejęte tereny oraz polepszono warunki glebowe w dawnych i nowo zakładanych częściach Ogrodu. Ponadto rozpoczęto budowę pawilonu ekspozycyjno- dydaktycznego na potrzeby dydaktyczne uczelni oraz edukacji przyrodniczej społeczeństwa. Dla zwiedzających przygotowano szereg tras spacerowych oraz umieszczono wzdłuż nich różnej wielkości tablice informujące o danych strefach klimatycznych w jakich spotyka się daną roślinność. Na najmniejszych tabliczkach odszukamy natomiast informację o danym gatunku wraz z krótką systematyką.

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania od kilku lat kontynuuje i pomaga w utrzymaniu ogrodu, jak również wspiera dydaktyczną działalność placówki. Zgodnie z programem operacyjnym zawartym w "Programie Ochrony Środowiska dla miasta Poznania na lata 2004-2007", przyjętym Uchwałą Rady Miasta Poznania (nr XLVII/500/IV/2004 z dnia 22 czerwca 2004r.) Ogród Botaniczny pozyskał również środki z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację zadań z zakresu edukacji ekologicznej.

I jeszcze jedna ważna informacja - 8 stycznia 1975 r. Ogród Botaniczny UAM uznano za zabytek kultury i wpisany został do rejestru zabytków (nr 196). Ogród botaniczny mieści się przy ul. Dąbrowskiego 165. Dla zwiedzających czynny jest od 1 maja do 30 października br.

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na wiosenny spacer.