Zapraszamy na spacer po Wilczym Młynie

"Manna, kropidło i czapka z łopianu" pod takim tytułem odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 10 czerwca br. spacer przyrodniczy po użytku ekologicznym Wilczy Młyn organizowany przez Wydział Klimatu i Środowiska.

Użytek ekologiczny Wilczy Młyn - grafika artykułu
Użytek ekologiczny Wilczy Młyn

Zapraszamy na kolejną wyprawę w ramach poznawania naszych poznańskich obszarów chronionych. Tym razem odwiedzimy lewobrzeżną część użytku ekologicznego Wilczy Młyn. O ile trasa nie zapowiada się długa (około 3 km), to zdecydowanie nie będzie to "niedzielny spacerek" jako że planujemy pokonać kilka przeszkód terenowych. Porozmawiamy starorzeczach łąkach i murawach, być może uda nam się zaobserwować jakieś ciekawie zwierzęta - ptaki, owady, gady... No i oczywiście rośliny, na nie zawsze możemy liczyć. Niektóre z nich mogą nam wiele opowiedzieć. Jeśli zatem chcecie się np. dowiedzieć jak umarł Sokrates, co palili w "Rzymie", czym się różni halo- od helo- a helo- i halo- od helio- (choć może czasem to to samo), lub jeśli chcecie posłuchać opowieści o "akacji", zapraszamy.

A sam Wilczy Młyn - czy zdołamy ustalić gdzie się znajdował?

Spotykamy się 10 czerwca br. o godzinie 10.00. Miejsce zbiórki: ul. Karpia przed estakadą kolejową. Dla zainteresowanych: miejsce parkowania.

UWAGA! Do plecaków pakujemy KALOSZE (w pewnym momencie trzeba je będzie założyć)

CZAPKI, DŁUGIE RĘKAWY, DŁUGIE NOGAWKI, REPELENTY, PICIE.

Udział w spacerze jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: anna_jasinska@um.poznan.pl.

O przewodniku spaceru:

Artur Golis jest pracownikiem służby parków krajobrazowych Wielkopolski. Zawodowo zajmuje się więc ochroną krajobrazu, głównie wiejskiego lecz także obszarów leśnych i mokradłowych. Jako botanik zwraca szczególną uwagę na krajobrazową rolę szaty roślinnej. W swojej wieloletniej działalności edukacyjnej, na polu przyrodniczym wykorzystuje sezonową, siedliskową i sukcesyjną zmienność zbiorowisk roślinnych, populacji i osobników poszczególnych gatunków, aby tłumaczyć swoim odbiorcom procesy i zjawiska. Swój przekaz dostosowuje do wymagań słuchaczy wszystkich grup wiekowych. Nie wyobraża sobie edukacji terenowej bez sprowadzenia ze ścieżki i zanurzenia uczestników organizowanych wycieczek w surowej tkance ekosystemów, dając sposobność by zajrzeć, dotknąć, posłuchać, powąchać i posmakować a jeśli trzeba - zabłądzić.

Spacer współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach przedsięwzięcia "Zieloni od 30 lat - jubileusz z klimatem" realizowanego od 15.02.2023 r. do 30.11.2024 r.