Wykaszanie rdestnicy kędzierzawej na jeziorze Rusałka

Wycinanie masowo rozwijającej się rdestnicy jest niezbędne dla utrzymania jakości wód jeziora Rusałka. Samo koszenie roślin - podobnie jak w przypadku łąki czy trawnika - powoduje utrzymywanie roślin w stanie ciągłego przyrostu i systematyczne wykorzystywanie istniejących w wodzie i dnie zanieczyszczeń jako pokarmu. Jest to powodem, dla którego obecne w wodzie glony czy sinice, nie mając pokarmu dla siebie - nie rozwijają się w postaci zakwitu. Przy okazji, zabierając z jeziora wykoszoną roślinność, usuwa się znaczą część zanieczyszczeń wpływających do zbiornika. Dlatego też, rosnące łany rdestnicy oraz innych roślin zanurzonych, są naszym sprzymierzeńcem w utrzymaniu stanu wody umożliwiającego korzystania z kąpieliska.
Rdestnica kędzierzawa jest rośliną powszechnie występującą na świecie. W Polsce, jako gatunek rodzimy, pospolicie występuje w płytkich wodach. W jeziorze Rusałka rozwija się i porasta misę zbiornika. Zakorzenia się w dnie, a ponad powierzchnię wyrastają jedynie brązowo-żółtawe kwiatostany. Liście mają faliste brzegi, są zanurzone w wodzie i osiągają długość do 10 cm. Rdestnica kwitnie od maja do późnej jesieni. Pędy obumierają na zimę.
Rdestnica kędzierzawa stanowi miejsce występowania planktonu zwierzęcego oraz ryb. Jest pożyteczna w walce ze szkodliwymi glonami, stanowiąc dla nich dużą konkurencję. Jest bezpieczna i całkowicie neutralna dla kąpiących, nie powoduje jakichkolwiek alergii lub zagrożenia dla zdrowia. Kontakt z tą rośliną jest obojętny dla ludzi.
Zobacz również

Konkurs H2O Challenge - stwórz grę w tematyce ochrony wody

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Metropolii Poznań 2035

Wsparcie na gromadzenie deszczówki
