Gatunki zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, w tym drapieżnych i jadowitych

Od 1 stycznia 2007r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie gatunków lub grup gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Rozporządzenie wymienia zwierzęta niebezpieczne, w tym drapieżne i jadowite, ze wskazaniem kategorii zwierząt według stopnia zagrożenia dla człowieka, których hodowla i utrzymywanie poza ogrodami zoologicznymi i placówkami naukowymi prowadzącymi badania nad zwierzętami, a także cyrkami są zabronione. Zgodnie z przedmiotowym dokumentem zakazane jest sprowadzanie i hodowanie w domu wymienionych w rozporządzeniu zwierząt, ponieważ stanowią one zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

grzechotnik - grafika artykułu
grzechotnik

Lista dołączona do rozporządzenia przytacza 71 gatunków zwierząt niebezpiecznych, którym przypisano kategorie I lub II. Kategoria I obejmuje najbardziej niebezpieczne gatunki lub grupy gatunków zwierząt, które z przyczyn naturalnej agresywności lub właściwości biologicznych mogą spowodować u człowieka uszkodzenie ciała powodujące trwałe kalectwo albo zgon. Natomiast kategoria II obejmuje pozostałe gatunki lub grupy gatunków zwierząt niebezpiecznych. Znalazły się na niej m.in. niektóre pająki (np. czarne wdowy Latrodectus spp., tarantule Lycosa spp.), węże (np. zdradnicowate Elapidae, żmijowate Viperidae wraz z wyróżnionymi w starszej systematyce - grzechotnikowatymi Crotalidae), skorpiony (np. Centruroides noxius, Centruroides exilicauda).
Co zatem mają zrobić osoby już posiadające zwierzęta, które znajdują się na przedmiotowej liście? Przede wszystkim należy oddać zwierzę do ogrodu zoologicznego. W przypadku nie dostosowania się do obowiązujących przepisów właściciel zwierzęcia musi liczyć się z konsekwencjami, począwszy od skonfiskowania zwierzęcia przez policję, po nałożenie właścicielowi przez sąd grodzki grzywny (w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł), a skończywszy na areszcie.
Przypominamy, rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2007r.