Dzikie owady zagrożone!
Dzikie owady zapylające to jedna z zagrożonych obecnie grup zwierząt. Zalicza się do niej m.in. pszczoły, trzmiele, osy, bzygowate, motyle, chrząszcze. Pomimo swych niewielkich rozmiarów są one niezbędne do zapylania wielu gatunków roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych. Przyrodnicy apelują o ochronę dzikich gatunków zapylaczy, dla których wielką konkurencją staje się na przykład powiększanie miejskich pasiek hodowanej przez człowieka pszczoły miodnej. Przykładem są dzikie pszczoły żyjące na poznańskiej Cytadeli. Zwiększenie ilości pszczół hodowlanych, przy ograniczonych zasobach pożywienia w mieście, okazuje się zagrożeniem dla tych dzikich zapylaczy.
Co można zrobić dla dzikich zapylaczy?
Wydział Klimatu i Środowiska prowadząc akcję "Grabienie i koszenie- przyrodnicze utrapienie" promuje strefowe wykaszanie. Polega to na ograniczaniu koszenia trawników tylko w miejscach wymagających koszenia ze względów bezpieczeństwa, uzależnionej od koszenia jakości trawnika, czy wymagań związanych z reprezentacyjnym czy rekreacyjnym charakterem terenu. Powstałe dzięki temu ekosfery (tereny niekoszone) stanowią ostoje bioróżnorodności i schronienia dla wielu zwierząt. Organizujemy na ten temat szkolenia i warsztaty edukacyjne uświadamiając, dlaczego grabienie i koszenie ma znaczenie przyrodnicze, promując łąki miejskie, retencję i ochronę przyrody.
Trwają prace powołanego przez Prezydenta Miasta - Jacka Jaśkowiaka - zespołu ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych, tzw. zielonych ścian, oraz zielonych dachów na terenie Poznania, nad uchwałą regulującą zasady i tryb udzielania przez Miasto Poznań dotacji celowej na zadania służące tworzeniu zewnętrznych ogrodów wertykalnych i zielonych dachów. Dotacja ma być wsparciem dla poznaniaków, chcących stworzyć na swoich domach takie zielone ściany i dachy. Celem programu jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych, promocja zielonych ścian zewnętrznych i dachów, powstających zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach. Obrośnięte ściany czy dachy miododajnymi roślinami takimi jak np. bluszcz (dający doskonały, kaloryczny nektar dla owadów) będzie dodatkowym miejscem do zdobywania pożywienia i szukania schronienia między innymi dla tak ważnych dla człowieka dzikich zapylaczy.
By przyciągnąć pszczoły i innych dzikich zapylaczy warto zadbać o to, by w przydomowym ogrodzie znalazło się miejsce dla zróżnicowanych roślin miododajnych. Należą do nich nie tylko kwitnące rośliny zielne, ale także drzewa (np. kasztanowiec zwyczajny, lipa, czy śliwa) oraz krzewy (np. berberys, malina lub róża). Zainteresowaniem owadów będą się cieszyć takie kwiaty jak na przykład słonecznik, wrzos, kocimiętka, mak, krokus, dalia czy nagietek. Równie lubiane przez pszczoły są również zioła: mięta, rozmaryn, lawenda, tymianek.
Z okazji Światowego Dnia Pszczół Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania serdecznie zaprasza 20 maja br. do Leśniczówki Antoninek na warsztaty edukacyjne poświęcone życiu pszczół.
Zobacz również

Konkurs H2O Challenge - stwórz grę w tematyce ochrony wody

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Metropolii Poznań 2035

Wsparcie na gromadzenie deszczówki
