Dębina - okiem Stowarzyszenia Miłośników Dębiny

Do prawdziwej rzadkości należą lasy niemal w środku miasta, dzięki którym mieszkańcy mogą cieszyć się w każdej chwili możliwością obcowania z naturą. Niewątpliwie Las Dębiński, leżący w niewielkiej odległości od cenrtum Poznania, jest takim miejscem, gdzie natura puka do Twojego domu.

Las ten uchodzi do dzisiaj za najbardziej zbliżony, pod względem składu gatunkowego, do lasu naturalnego. Jest on pozostałością po naturalnych drzewostanach łęgowych doliny rzeki Warty. Głównym gatunkiem tworzącym lasy są dęby szypułkowe, a liczne domieszki stanowią olsze, jesiony, wiązy, wierzby i topole białe.

Zainteresowanym pragniemy przypomnieć, że w 1985 roku powołano Stowarzyszenie Miłośników Dębiny, które wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu (obecnie Zakładem Lasów Poznańskich) opiekuje się już 25 lat najbardziej urokliwym i interesującym ekologicznie rejonem Poznania - dębińskim lasem.

d - grafika artykułu
Dębina

Dębina jest fenomenem na wielką skalę, gdyż osadzona w centrum miasta, gdzie ludzie chodzą naprawdę szybko, a samochody stoją w ciągłych korkach, stanowi bastion ciszy, spokoju. Jest miejscem wypoczynku wędkarzy oraz spacerowiczów.
Najłatwiej dojechać tu Drogą Dębińską, którą wybudowano w 1820 roku za czasów Wielkiego Księstwa Poznańskiego, by ułatwić księżnej Ludwice - żonie namiestnika Księstwa - dojazd do jej pałacu. Gdy skręcamy z Drogi Dębińskiej w uliczkę o wdzięcznej nazwie Ku Dębinie mamy wrażenie, że zewsząd napada na nas zieleń. Wrażenie tym bardziej spotęgowane, że zaledwie przed chwilą znajdowaliśmy się w miejskich skwerze.

W całym lesie rośnie około 400 dębów - stuletnich i starszych, a niektóre o obwodzie ponad 5 metrów, opatrzone są specjalną tabliczką o nazwie pomniki przyrody. W XVII wieku rosło tu jeszcze więcej tych dorodnych drzew jednak podczas Potopu Szwedzkiego znaczną ich część wycięto. Tak zwanym kanałem Staw Dębowy łączy się z największym spośród stawów, który nosi nazwę Grundela (3,23 ha).

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Miłośników Dębiny, które w tym roku obchodzi XXX lat istnienia. Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty rekreacyjnej, jaką oferuje Dębina.

Ponadto informujemy, że na terenie Dębiny ustanowiono użytki ekologiczne "Dębina I" i "Dębina II". Formy ochrony przyrody utworzono w celu ochrony fragmentów starego drzewostanu dębowego, stanowiącego pozostałość po dawnych, dębińskich lasach łęgowych rosnących w dolinie Warty, wraz z pozostałym starodrzewem i stawami.