Neutralność klimatyczna
Miasto Poznań z dniem 4 sierpnia 2023 r. przystąpiło do "Porozumienia Burmistrzów na rzecz klimatu i energii", które jest wspieraną przez Komisję Europejską inicjatywą zrzeszającą samorządy chcące zapewnić lepszą przyszłość swoim obywatelom. Przyłączając się do inicjatywy, samorządy dobrowolnie deklarują realizację unijnych celów klimatyczno-energetycznych.
Miasta przystępujące do Porozumienia Burmistrzów zobowiązują się do wyznaczenia swoich celów i zadań przekładających się na działania zmierzające do ograniczania emisji gazów cieplarnianych, wzmacniania odporności miasta na zmiany klimatu, zwalczania ubóstwa energetycznego i zapewniania sprawiedliwej transformacji energetycznej.
Miasto Poznań określiło następujące cele redukcyjne emisji gazów cieplarnianych:
- 40% do 2030 r.
oraz
- 80% do 2050 r.
Przystąpienie do Porozumienia Burmistrzów wpisuje się w politykę rozwoju miasta ujętą w "Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+" w priorytecie "Zielone, mobilne miasto". Ponadto, zobowiązania wynikające z tego porozumienia są spójne z "Planem adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030".
https://eu-mayors.ec.europa.eu/en/signatory/31137
https://www.globalcovenantofmayors.org/cities/european-union-and-western-europe/poland/poznan/
Kampania neutralności klimatycznej
W 2023 roku Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania rozpoczął kampanię edukacyjną w obszarze neutralności klimatycznej. W przestrzeni miejskiej pojawiły się informacje związane z emisjami CO2 zachęcające do odpowiedzialnych i świadomych zachowań transportowych oraz mające przekonać kierowców samochodów, by zmienili przyzwyczajenia i spróbowali podróży komunikacją miejską lub w miarę możliwości rowerem.