Alarmujące dane dotyczące dzieci

Dramatycznie wzrasta w Poznaniu liczba dzieci, które wymagają interwencji ze względu na krzywdę, której doznają w swoich rodzinnych domach. Obecnie aż 110 z nich po decyzji sądu, czeka na swoich nowych, lepszych opiekunów.

"" - grafika artykułu
Alarmujące dane dotyczące dzieci

Dzieci, które doświadczyły krzywdy ze strony biologicznych rodziców decyzją sądu trafiają do systemu pieczy zastępczej. Jeśli możliwości samorządu na to pozwalają, wówczas kierowane są one do placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których czekają dalej na to, by ktoś chciał zostać dla nich rodzicem zastępczym i przyjął je pod swój przysłowiowy dach. Poznańskie placówki opiekuńczo-wychowawcze dysponują obecnie 206 miejscami dla dzieci i młodzieży. Co ważne, zgodnie z przepisami mogą być w nich umieszczane dzieci, które ukończyły 10 rok życia, młodsze trafiają do rodzin zastępczych.

Średnio w ciągu roku sędziowie decydują o przyszłości około 300 dzieci, które doznały różnego typu zaniedbań i krzywd. Najwięcej dzieci wymagających wsparcia pochodzi z rodzin w których nikt o nie nie dba, gdzie często nadużywa się alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Dużo mniejszą liczbę stanowią te, które trafiają do pieczy zastępczej ze względu na śmierć lub ciężką chorobę jednego lub obojga rodziców. Zdecydowanie mniej jest też dzieci, którym zagraża przemoc fizyczna ze strony rodziców. Podkreślić jednak trzeba, że Sąd nie odbiera dzieci rodzicom ze względu na ubóstwo. Takie przypadki są skrajne i w ostatnich latach tylko w jednym przypadku sąd zdecydował się na umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej z tego tytułu.

W Poznaniu obecnie funkcjonuje 18 placówek opiekuńczo wychowawczych oraz działają 24 rodziny zastępcze zawodowe, a 131 niezawodowych. Wśród nich nieocenioną pomoc oferuje 7 rodzin pełniących funkcję pogotowia rodzinnego, gdzie trafiają dzieci najmłodsze. Bywa, że potrzeb opiekuńczych wobec dzieci, w tym także tych które nie ukończyły 1 roku życia, jest znacznie więcej. Ogółem w rodzinach zastępczych przebywa obecnie 547 dzieci.

Miasto Poznań apeluje do wszystkich osób, które chciałyby włączyć się w pomoc dzieciom, by zostali rodzicami zastępczymi.

Rodzicem zastępczym może zostać niemal każdy, bez względu na stan cywilny, wiek czy narodowość. Miasto oferuje wszystkim chętnym odpowiednie szkolenia przygotowujące do tej roli, a po przyjęciu dzieci również świadczenia lub wynagrodzenie finansowe, specjalistyczną pomoc terapeutyczną, psychologiczną i pedagogiczną, udział w działaniach integrujących, a także dofinansowanie do wypoczynku lub utrzymania lokalu mieszkalnego.

Wszystki szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Miasta: www.poznan.pl/zastepczyrodzic lub pod numerem telefonu 61 648 60 49