Raport z konsultacji społecznych dotyczących koncepcji trasy tramwajowej Poznań - Wschód w Poznaniu.

Od 20 września do 17 października 2021 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu przeprowadził konsultacje społeczne dotyczące koncepcji trasy tramwajowej "Poznań Wschód".

W związku z zaistniałą sytuacją nadzwyczajną związaną z pandemiąCOVID-19 wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2, stanowiącą zagrożenie dla zdrowia publicznego a co za tym idzie powodującą konieczność zmiany niektórych dotychcz asowych działań,w tym m.in. związanych z uczestnictwem w procesie konsultacji społecznych, w sposób ograniczający bezpośrednie kontakty między ludźmi opinie, propozycje i uwagi dotyczące przedmiotu konsultacji były zbierane za pomocą ankiety online udostępnionej na stronie internetowej Projektu:www.poznanwschod.pl oraz listów przesłanych do Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM) elektronicznie lub pocztą tradycyjną.

Zrealizowany proces konsultacji społecznych dotyczących trasy tramwajowej "Poznań Wschód" jest częścią prowadzonych przez ZTM (w ramach swoich kompetencji jako organizatora publicznego transportu zbiorowego) działań przedprojektowych,mających na celu zapoznanie się z opinią Mieszkańców m.in.w zakresie rozpatrywanego dwuwariantowo przebiegu przedmiotowej trasy tramwajowej, a proces ten miał charakter wyprzedzający w stosunku do szczegółowych rozwiązań projektu w przyszłości.

Na stronie internetowej Projektu www.poznanwschod.pl można było zapoznać się z zamieszczonymi tam m.in.: opisem koncepcji, wstępnymi planami sytuacyjnymi oraz poglądowymi wizualizacjami zestawionymi ze zdjęciami stanu istniejącego.

Przedmiotem konsultacji społecznych była dwuwariantowa koncepcja trasy tramwajowej "Poznań Wschód".

Podczas procesu konsultacyjnego wypełniono 2230 ankiet, natomiast do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło łącznie 10 wniosków (6 w formie elektronicznej oraz 4 w formie pism doręczonych na adres ZTM),w tym m.in. stanowiska Rady Osiedla Główna (w formie Uchwały)oraz Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

Osoby biorące udział w badaniu ankietowym w większości zamieszkiwały obszar w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji (55%).

Aż 88 procent ankietowanych uważało, że taka inwestycja jest w Poznaniu potrzebna, a 80 procent zadeklarowało, że po jej realizacji przesiadłoby się z samochodu na tramwaj. Większość respondentów preferowało przebieg trasy tramwajowej w wariancie alternatywnym (W2),tj.w ciągu ul.Głównej, w rejonie Rynku Wschodniego.

Serdecznie dziękujemy za udział w konsultacjach i zapraszamy do zapoznania się z raportem z konsultacji zamieszczonym poniżej.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej