Nie marnuj jedzenia! Zero Waste i jego zalety.
Jak sama nazwa wskazuje zerowe marnowanie to styl życia, w którym staramy się gospodarować swoimi zasobami w taki sposób, aby produkować jak najmniej odpadów. Nasz kraj jest jednym z czołowych w kategorii najbardziej marnującej żywność społeczności. Według danych pozyskanych z Europejskiego Urzędu Statystycznego, jeden mieszkaniec wytworzył średnio aż 346 kilogramów odpadów komunalnych w 2020 roku.
Okres pandemiczny sprzyjał powstawaniu większej ilości odpadów. Poprzez robienie przez nas zakupów znacznie rzadziej, natomiast w znacznie większej ilości "na zapas", nierzadko ów zapas kończył swój żywot zanim został wykorzystany. Do najczęstszych powodów wyrzucania żywności należy:
- zbyt duża ilość zakupionej żywności
- przeminięcie terminu ważności produktu
- brak pomysłu na produkty w naszej spiżarni.
Aby temu zaradzić, warto zacząć od planowania listy zakupów, prawidłowego przechowywania oraz racjonalnego gospodarowania żywnością, jak i jej przetwarzanie. Szczególnie przydatnym jest umiejętność przetwarzania produktów o zbliżającym się terminie ważności. Dzięki dobrodziejstwom przetwórstwa jesteśmy w stanie dać nowe życie produktom, wydłużając ich termin ważności do spożycia. Pozostałymi opcjami są też mrożenie, kiszenie, suszenie, pasteryzacja czy foodsharing.
Zero waste cieszy się coraz większą popularnością. Pozwalając zachować cykl w gospodarce o obiegu zamkniętym, możemy przyczynić się do wytwarzania mniejszej ilości odpadów, tym samym ograniczając zanieczyszczanie środowiska. Pamiętajmy również, że mądrze zaplanowany jadłospis pozwoli na mniejsze wydatki przeznaczone na żywność.