Licealistki uczą dzieci i młodzież o zagrożeniach jakie niosą za sobą zmiany klimatyczne

Nie.zanieczyszczalni to inicjatywa grupy uczennic z Poznania, Warszawy i Pilzna. Projekt powstał w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" i realizowany jest pod patronatem Fundacji Veolia. Działa w duchu programu "Zamknij obieg, otwórz możliwości", który zachęca do odpowiedzialnego zarządzania odpadami.

Na zdjęciu widać grupę młodzieży stojącą przy szkolnej tablicy i obserwującą działania niewidoczne w kadrze - grafika artykułu
Prejekt Nie.zanieczyszczalni poznańskie licealistki realizowały w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Uczennice 38. Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu oraz ich koleżanki z Warszawy i Pilzna nie chcą być obojętne wobec zmian klimatycznych jakie zachodzą na Ziemi. Postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Efektem tego jest projekt Nie.zaniczyszczalni.

Jego celem jest edukowanie rówieśników i młodszych uczniów na temat zmian klimatycznych oraz wpływu codziennych wyborów konsumenckich na środowisko. Pomaga on także lepiej zrozumieć skutki globalnego ocieplenia i podejmować bardziej świadome, ekologiczne decyzje.

Działania uczennic koncentrują się głównie w mediach społecznościowych, gdzie publikowane są materiały dotyczące stanu środowiska, fast fashion i innych obszarów wpływu człowieka na planetę. Równolegle prowadzą warsztaty w szkołach podstawowych, podczas których uświadamiają uczniom, jak ważne są działania na rzecz środowiska.

- Wierzymy, że jednym z kluczowych działań, które mogą przyczynić się do pozytywnej zmiany, jest dzielenie się wiedzą ze znajomymi lub rodziną - opowiadają przedstawicielki inicjatywy Nie.zanieczyszczalni. - W grupie naprawdę jest siła!

Dziewczyny zapraszaną do obserwowania ich profili na Instagramie, Facebooku i Tiktoku, do dzielenia się uwagami, opiniami, a przede wszystkim korzystania z informacji, które są tam zamieszczane.

Projekt wsparł Wydział Gospodarki Komunalnej przekazując część materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów w poznańskich szkołach.

Autorki projektu przeszkoliły około 400 uczniów, m.in. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 na os. Zwycięstwa, XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym, Szkole Podstawowej nr 45, Szkole Podstawowej nr 62, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7.