Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, czyli jak ciekawie pisać o... śmieciach

To nie przypadek, że i na naszej stronie chcemy celebrować 2 kwietnia, czyli Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Wiemy jak ważna jest literatura i wiemy jak wiele można przekazać najmłodszym właśnie dzięki książkom. Dowodem na to jest m.in. nasza propozycja spotkań z Polą w filiach Biblioteki Raczyńskich. Ale mamy jeszcze kilka innych propozycji.

Grafika jest plakatem zapraszającym do udziału w spotkaniach "Trzy popołudnia z Polą", które odbędą się w filiach Biblioteki Raczyńskich - grafika artykułu
"Trzy popołudnia z Polą" to propozycja Wydziału Gospodarki Komunalnej i Biblioteki Raczyńskich na trzy ekologiczne spotkania dla dzieci

Święto książki dla dzieci jest obchodzone w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena ma na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i zachęcanie ich do odkrywania świata literatury. I my z tej okazji przygotowaliśmy kilka wyjątkowych propozycji. Są to oczywiście książki związane z odpadami i ich prawidłowym zagospodarowaniem. Dzięki nim dzieci w formie zabawy od najmłodszych lat uczą się jak segregować odpady, co się z nimi dzieje w późniejszych etapach i dlaczego jest to takie ważne dla naszej planety i dla nas.

Na początek Pola i Poker

Jedną z naszych propozycji jest oczywiście książka powstała z inicjatywy Wydziału Gospodarki Komunalnej przy współpracy z Estradą Poznańską. To "Trzy popołudnia Poli" - idealna lektura dla małych poznaniaków. Jest to activity book, czyli książka nie tylko do czytania, ale także do aktywnego rozwiązywania. Dzieci poznają przygody Poli, dziewczynki z poznańskiej Wildy, która ma tajny czerwony pamiętnik, jamnika Pokera i mnóstwo kreatywnych pomysłów. Książka zawiera zadania związane z tematyką odpadową i ekologią, co czyni ją nie tylko interesującą, ale i edukacyjną. Dzięki załączonemu plikowi PDF, ktory znajdziecie na końcu tego tekstu, możecie sami zapoznać się z historią i spędzić czas z Polą oraz jej niezwykłymi pomysłami.

Spotkanie z Polą w bibliotece

Przypominamy również o kolejnym spotkaniu w Bibliotece Raczyńskich, podczas którego Mikołaj Basiński czyta fragmenty "Trzech popołudni Poli". Przeprowadza również ekologiczne warsztaty dla dzieci. Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 kwietnia w Filii nr 49 na os. Pod Lipami 108 A. Spotykamy się w godz. 17:00-19:00. To idealny czas, by wspólnie z waszymi pociechami odkryć tajniki segregacji odpadów.

Dla najmłodszych o odpadach

Z okazji Dnia Książki dla Dzieci warto także sięgnąć po lektury, które uczą najmłodszych troski o środowisko i świadomego podejścia do ekologii. Oto kilka dodatkowych propozycji, które polecamy:

"To, o czym dorośli ci nie mówią: Śmieci" - Boguś Janiszewski

Ta książka to wciągające kompendium wiedzy na temat śmieci i recyklingu, przedstawione w przystępny sposób.

"Plastik fantastik" - Eun-ju Kim, Ji-won Lee

Czym jest plastik i dlaczego tak ważne jest jego mądre wykorzystanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce.

"Co zrobić z tą górą śmieci?" - Małgorzata Ogonowska

Książka dla dzieci, która poprzez zabawne historie uczy, jak można ograniczyć ilość odpadów i dbać o naszą planetę.

"Śmieciogród" - Aleksandra Woldańska-Płocińska

Czy śmieci mogą opowiedzieć swoją historię? Ta książka w ciekawy sposób przedstawia temat gospodarki odpadami i recyklingu.

"Basia i śmieci" - Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

Basia - znana i lubiana bohaterka dziecięcych książek - tym razem odkrywa tajniki segregacji śmieci.

Załączniki