Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bamberskie 2024
Nadchodzący festiwal będzie niezaprzeczalnym świętem kolorów i regionalnych atrakcji. Od środy do niedzieli w okolicach Starego Rynku odbędą się wyjątkowe spotkania z kuchnią wielkopolską, modą i... zwierzętami.
Warsztaty, kuchnia i moda
Zapraszamy 31 lipca o 18:00 do Biblioteki Raczyńskich, aby wysłuchać dyskusję o dziedzictwie kulinarnym Wielkopolski. Wykład poprowadzi redaktorka "Gazety Wyborczej", Małgorzata Muraszko, która do rozmowy zaprosi: działaczkę i przedsiębiorczyni Joannę Ochniak, restauratora Marcin Sadowski, popularyzatora kulinarnego i impresario Wojciecha Lewandowskiego oraz kucharza ceniącego polską sztukę przyrządzania potraw, Macieja Nowickiego.
W piątek 2 sierpnia o 18:00 Urban Sketchers Poland poprowadzą wyjątkowe warsztaty artystyczne. Podczas nich uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję namalować poznański Stary Rynek wzorem Stanisława Wyspiańskiego. Spotkanie odbędzie się na Wzgórzu Przemysła.
W sobotę 3 sierpnia mieszkańcy i mieszkanki będą mogli obejrzeć pokaz mody inspirowany architekturą Poznania. O godz. 20:00 przy domkach budniczych odbędzie się pokaz dwóch kolekcji. "Present Collection" skupia się wokół współczesnej architektury stolicy Wielkopolski, natomiast "Past "db & R" Collection" nawiązuje do domków budniczych, Ratusza oraz kamienic Starego Rynku.
Atrakcje dla najmłodszych i nie tylko
W sobotę, o godz. 10:30, w Ratuszu odbędą się warsztaty - "Trzej bracia, dwa koziołki", dla dzieci w wieku 5-9 lat, podczas których przedstawione zostaną dwie legendy związane ze stolicą Wielkopolski. Pozwolą one dzieciom uwolnić kreatywność i poznać bliżej lokalne dziedzictwo. Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 603 743 888 lub drogą mailową: fundacja@artpuenta.eu
W sobotnie popołudnie, o godz. 16:00 teatr Mozaika zaprasza najmłodszych na spektakl "O królu kruków", który odbędzie się na na ulicy Quadro.
Z kolei o godz. 17.30 na dzieci będzie czekać "Taniec Koziołków", czyli warsztat taneczny, który przeniesie ich w świat legendy i pozwoli wspólnie stworzyć choreografię. Zajęcia są skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat. Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 603 743 888 lub drogą mailową: fundacja@artpuenta.eu
Pod wieczór, o godz. 18.30 młodzież przejmuje Stary Rynek. Spotkanie "Jesteś u siebie, czyli gdzie?" to okazja do przekazania przez młodych ludzi tego, jak widzą przestrzeń miejską i czego im w niej brakuje. Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 603 743 888 lub drogą mailową: fundacja@artpuenta.eu
Niedziela zacznie się o godz. 11:00, spektaklem dla dzieci teatru Atofri - "Ptasi Baj". Przedstawienie będzie można oglądać na ulicy Quadro.
O godz. 14:00 ulicami miasta przejdzie tradycyjny korowód Bamberski, od ulicy Mostowej do Dziedzińca Wolnego Urzędu Miasta. Tutaj dzieci będą mogły odwiedzić zagrodę Bamberską, gdzie będzie można spróbować swoich sił w robieniu masła lub dojeniu krowy. Dla najmłodszych przygotowano zabawy i konkursy związane z tradycjami bamberskimi.
Świeto Bamberskie
Festiwal zwieńczy 19. Święto Bamberskie, które rozpocznie się w niedzielę o 14:00 tradycyjnym korowodem. Trasa barwnego przemarszu rozpocznie się na ul. Mostowej. Następnie prowadzić będzie przez Chwaliszewo, ul. Wielką, Stary Rynek, ul. Wodną i plac Kolegiacki. Korowód zakończy się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.
O godz. 15.00 to właśnie dziedziniec urzędu będzie gościć festiwalowe rozrywki. W tym miejscu koncert zagra Orkiestra Miasta Poznania przy MPK, wystąpi też Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy oraz odbędzie się widowisko "Z Kolbergiem w Poznaniu". Dla najmłodszych przygotowano zagrodę bamberską oraz animacje. Festiwal zakończy się koncertem zespołu Rock&Fire, który rozpocznie się o godz. 18.00.
za: AG, AL