Dożynki: Tradycja w Miejskim Wydaniu

Jednymi z oznak, że lato powoli dobiega końca są dożynki, które co roku zamykają pracowity dla rolników okres żniw. To wielobarwne wydarzenie cieszy nie tylko oczy świętujących, ale rozpieszcza zmysły smakowitymi wyrobami rzemieślników z całego regionu. Dożynki są idealną okazją do tego, żeby jeszcze przez chwilę poczuć ostatnie powiewy ciepłego wiatru a przy okazji bliżej poznać tradycję.  

Kolorowa grafika ze słonecznikami, owsami i pieczywem, który ozdabia baner. Pod nim rozciąga się żółte pole. W tle panorama Poznania. - grafika artykułu
30. Dożynki Miejskie i Święto Chleba

Organizacja Dożynek w Poznaniu jest wieloletnią, ważną tradycją miasta. Na przestrzeni ubiegłych dziesięcioleci do stolicy Wielkopolski dołączono mniejsze wsie, a miasto stało się ich nowym domem. To na terenie tych wsi znajdowały się największe gospodarstwa rolne, które do dzisiaj wypełniają półki sklepów najlepszymi warzywami, owocami i innymi wyrobami.  

Dożynki, oprócz tego, że stanowią część kultury gospodarności, to pokazują słowiańską tradycję, elementy folkloru, tańców narodowych i zatarte już stare rzemiosła.  

Szczególna data 

Tegoroczne obchody Dożynek Miejskich są szczególne, ponieważ w tym roku obchodzimy już 30 edycję tego święta. Z tej okazji miasto przygotowało wiele atrakcji dla miłośników tradycji, wybrednych smakoszy i fanów dobrej zabawy w rytmie wiejskiej muzyki.  

Tak jak w roku ubiegłym Dożynki Miejskie będą połączone ze Świętem Chleba. To połączenie ma uświadomić, że chlebowi należy się szacunek, bo jest głównym i podstawowym pożywieniem. W ten sposób piekarze mogą pokazać z czym wiąże się trud ich zawodu oraz dlaczego nie da się ich zastąpić.  

Wydarzenie odbędzie się 7 września i rozpocznie się o 12:00 mszą w kościele p.w. św. Michała Archanioła (ul. Stolarska). Następnie około 13:00 spod kościoła wyruszy barwny korowód, który przejdzie do parku Wilsona. Na miejscu będzie czekać Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej. Artyści o 14:00 zaprezentują uroczysty obrzęd dożynkowy.  

Scena pełna wrażeń 

To dopiero początek zaplanowanych atrakcji. O 15:40 na dożynkowej scenie pojawi się zespół Czysta Energia, która przywoła z pamięci najlepsze hity najpopularniejszych zespołów - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Po nich kabaret Czesuaf zadba o to, aby każdy miał na twarzy szeroki uśmiech i roześmiane brzuchy. Dobry nastrój zapewni także zespół Drogi Krajowe, czyli wyjątkowy kwintet poruszających się w pozornie oddalonych od siebie przestrzeniach dźwiękowych.  

Gwiazdą wieczoru będzie wyjątkowa piosenkarka, którą znamy z takich piosenek jak: "Ważne", "Sacrum", "Będzie dobrze", "Światłocień" lub "Bez dram". Kasia Wilk przywoła wspomnienia oraz razem z publicznością zaczaruje wrześniowy, letni wieczór.  

Jeszcze więcej atrakcji 

Najważniejszym punktom programu będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Już od 11:00 w Parku Wilsona będzie można skosztować tradycyjnej Szneki z Glancem (drożdżówki z lukrem). Ci, którzy będą chcieli sprawdzić znajomość gwary, będą mogli wziąć udział w konkursie.  

Przez cały na dzieci będą czekały zabawne animacje, a o 12:30 na scenie odbędzie się spektakl Teatru Mozaika. Na małych i dużych czeka również zwiedzanie schronu w Parku Wilsona (wejście o 11:00, 12:00 i 13:00) oraz wycieczka do Palmiarni Poznańskiej (wejście o 15:00).  

Poznaj rzemieślników 

Dożynki Miejskie nie mogłyby się odbyć bez stoisk, na których regionalni rzemieślnicy mogą zaprezentować swoje wyroby. Zachęcamy do rozglądania się za smakowitymi miodami, kiełbaskami oraz chrupiącym pieczywem. Na amatorów białej kiełbasy czeka pokaz jej wyrobu oraz degustacja. 

Ważnym punktem wydarzenia jest Wioska Ginących Zawodów, która uchyli rąbka tajemnicy dawnych zawodów rzemieślniczych i być może zachęci nowe pokolenie do przedłużenia tych interesujących, tradycyjnych aktywności.  

Więcej informacji 

Szczegółowy plan wydarzenia znajduje się w załączniku w postaci grafiki. Poniżej pozostawiamy pisemną wersję harmonogramu.  

  • 12:00 - Msza święta - kościół p.w. św. Michała Archanioła (ul. Stolarska) 
  • 13:00 - Przemarsz korowodu dozynkowego do Parku Wilsona (ul. Stolarska, ul. Śniadeckich, ul. Parkowa) 
  • 13:40 - Powitanie gości 
  • 14:00 - Obrzęd dożynkowy - Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej POLIGRODZIANIE 
  • 15:40 - Występ zespołu Czysta Energia 
  • 17:40 - Kabaret Czesuaf 
  • 18:30 - Wystep zespołu Drogi Krajowe 
  • 19:15 - Wystep gwiazdy wieczoru Kasi Wilk 

Załączniki