Dlaczego nie warto kąpać się w miejskich fontannach?
W czasie upałów ważne jest, aby nie przebywać bezpośrednio na słońcu, a jeśli nie jest to możliwe, to trzeba zadbać o nakrycie głowy oraz narzutę na ręce i nogi. Nawet jeśli przebywamy w cieniu nie można zapomnieć o kremach z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.
Równie ważne jest to, żeby odpowiednio nawadniać i schładzać nasz organizm. Wielu może pomyśleć, że najlepszym rozwiązaniem w miejskiej dżungli, będzie kąpiel lub opłukanie się w fontannach. Stanowczo odradzamy tego pomysłu, ponieważ może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.
Konsekwencje zdrowotne i finansowe
Fontanny miejskie przede wszystkim są dekoracją, a nie miejscem do kąpieli. Państwowa Inspekcja Sanitarna nie bada jakości wody pod względem bakterii, które mogą się tam znaleźć. W fontannach miejskich działa też zamknięty obwód wody, który mimo chlorowania nie oczyści się z zanieczyszczeń.
Warto zapamiętać, że nawet jeśli woda jest przejrzysta, to mogą znajdować się w niej groźne bakterie i grzyby - te mogą wywoływać wysypkę, zapalenie spojówek, grzybice a nawet nudności i problemy żołądkowe. W fontannach miejskich znajdują się także odchody ptaków i innych dzikich zwierząt.
Dodatkowo, za kąpiel w fontannach miejskich może grozić mandat nawet do 500 zł, ponieważ prawo zabrania kąpieli w miejscach, które do tego nie służą.
Gdzie szukać ochłody?
Upały w mieście wcale nie muszą się wiązać z zamknięciem w klimatyzowanym mieszkaniu. W Poznaniu i okolicach działają dwie odkryte pływalnie oraz trzy kąpieliska, z których można korzystać w letnie dni.
W tym sezonie można szukać ochłody nad jeziorami: Rusałką, Strzeszynkiem i Kierskim. Plaże nad nimi są dostępne od 10:00 do 18:00, w tych godzinach na każdym z obiektów będzie co najmniej dwóch ratowników. Podczas ich dyżuru warto zwrócić uwagę na kolor flagi wywieszonej przy brzegach.
Obecnie na jednej z plaż nad Jeziorem Kierskim (od ul. ks. E. Nawrota) obowiązuje zakaz kąpieli, ponieważ zakwitły sinice. O wszystkich zakazach kąpieli na miejskich kąpieliskach informuje POSiR na swojej stronie internetowej.
Oprócz tego w Poznaniu są otwarte dwie pływalnie - na Chwiałce i w Parku Kasprowicza. Jeszcze do niedzieli 18 sierpnia można korzystać z pływalni na Chwiałce. Od poniedziałku pozostanie otwarta tylko pływalnia w Parku Kasprowicza.
Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu pływalni znajdują się na stronie Lato w Poznaniu.
Mgławice wodne w mieście
Doraźną pomocą w chłodzeniu organizmu są także mgławice, które Aquanet rozstawiło w kilkunastu miejscach w Poznaniu. Czekają one w przy galeriach handlowych: Avenida, Stary Browar czy przy Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Mgławice znajdują się także przy Akademii Wychowania Fizycznego, obok Dworca Zachodniego i przy pomniku Starego Marycha przy ul. Półwiejskiej.
Nie zabraknie ich w parku Wilsona, na placu Adama Mickiewicza, na ul. Dolna Wilda, na ul. Wrocławskiej oraz na trzech rondach - Kaponierze, Śródce i na Ratajach.
Wysokie temperatury w mieście mogą szczególnie doskwierać, podczas gdy chcemy jak najlepiej skorzystać z letnich dni. Mimo tego, warto świadomie szukać miejsc, w których można się schłodzić, aby miło i bezpiecznie spędzić ten czas.