Poznań stolicą polskiego winiarstwa

Konwent Polskich Winiarzy to prawdopodobnie najważniejsze spotkanie branżowe producentów wina, mediów, prelegentów z kraju i zagranicy, sommelierów i firm świadczących usługi dla branży winiarskiej. To najlepsza okazja to rozmów o uprawie winorośli, produkcji wina, a także przepisach prawnych regulujących ten rynek. Wszystko w gronie profesjonalistów, a przede wszystkim pasjonatów.
Spektakularny renesans winiarstwa w Polsce
Od 20 lat winiarstwo w Polsce przeżywa swój renesans. W ostatnich 10 latach produkcja wina w Polsce wzrosła 28-krotnie, a Polacy coraz chętniej sięgają po wino, czego dowodem jest systematyczny wzrost konsumpcji tego trunku (średni ponad 10% rok do roku). Rośnie też liczba winnic - dziś zarejestrowanych w ewidencji KOWR mamy 563 plantatorów winorośli (stan na 15 listopada 2023) - dla porównania w 2009 r. było zaledwie 21! W samej Wielkopolsce jest ponad 30 zarejestrowanych winnic. To ciągle zaskakująco mało znany fakt.
Niewiele osób wie również, że decyzją unijną ze stycznia 2004 r. Polska została uznana za jeden z krajów winiarskich. Ma to szczególne znaczenie w obliczu ostatnich danych z raportu Międzynarodowej Organizacji ds. Winorośli i Wina, informujących o spadku produkcji wina w Europie do najniższego poziomu od 60 lat. Spowodowane jest to przede wszystkim niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Polski to nie dotyczy - paradoksalnie zmiany klimatyczne sprzyjają uprawom winorośli w Polsce i jakości produkowanych tu win.
Dlaczego Konwent w Poznaniu?
Dziś wciąż niewiele osób kojarzy Wielkopolskę z uprawą winorośli i produkcją wina, choć winiarstwo w naszym regionie liczy sobie co najmniej tysiąc lat. Najstarszym dowodem na to, że w Wielkopolsce wytwarzano wino, są datowane na połowę X wieku pestki winorośli udomowionej, znalezione jeszcze przed wojną na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Są to jednocześnie najstarsze naukowo potwierdzone winne artefakty w naszym kraju. Badania historyczne i archeologiczne wskazują niezaprzeczalnie, że w Poznaniu i okolicach wytwarza się wino nieprzerwanie od średniowiecza. O uprawie winnych krzewów w regionie świadczą między innymi nazwy poznańskich dzielnic Winogrady i Winiary. Nawet w trudnych latach dla winogrodnictwa, gdy w Europie nastąpiła tzw. "mała epoka lodowcowa", a nasz kraj nawiedziły wojny, a później rozbiory, na terenie Wielkopolski wciąż uprawiano winorośle. Dlaczego w takim razie o winiarstwie w Wielkopolsce tak niewiele się mówi? Wynika to z prostego faktu, że - mimo stałej obecności winiarstwa w regionie - nie stanowiło ono nigdy dominującej uprawy. Wino robiono raczej na "uboczu" głównej działalności rolniczej, skupionej na innych płodach rolnych. Było ono jednak nieprzerwanie produkowane, sprzedawane i regionalnie konsumowane, stając się częścią naszego dziedzictwa kulinarnego.
Jakie wina najlepiej udają się w Wielkopolsce? Oprócz odmian hybrydowych to chardonnay, pinot noir czy rieslingi. Potwierdzeniem szybko rosnącej jakości win z tego regionu są coraz częściej przyznawane medale i wyróżnienia w konkursach winiarskich organizowanych w całej Polsce.
Bez reprezentacji wielkopolskich winiarzy ani rusz!
Rosnące w siłę wielkopolskie winiarstwo, potrzebowało swojej reprezentacji. Dlatego w 2022 powołano do życia Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy (WSW). Początkowo liczyło 7 winnic. Dziś skupia 21 producentów wina i ma ponad 30 aktywnych członków.
- Naszym celem jest nie tylko promocja wielkopolskiego winiarstwa, lecz także wsparcie i wymiana doświadczeń pomiędzy winiarzami. Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy to młody, choć niezwykle dynamiczny i aktywny, projekt. Od września 2022 r. organizujemy festiwal "Wina Warte Poznania" na poznańskim Rynku Jeżyckim. Staramy się, by wielkopolskie wina były obecne na jarmarkach świątecznych, festiwalu "Nowy letni Święty Marcin", Targach Polskich Win i Winnic, czy na degustacjach w restauracjach Concordia i L33 Bistro & Bar. Z końcem października 2023 roku zainaugurowaliśmy także Wielkopolski Szlak Winnic, promujący lokalną enoturystykę i atrakcje regionu - mówi Maciej Krystowski, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy
O Konwencie Polskich Winiarzy
Konwentu Polskich Winiarzy odbywa się po raz szesnasty. Jest imprezą branżową, przeznaczoną dla osób związanych z winiarstwem. W wydarzeniu weźmie udział ponad 150 przedstawicieli branży winiarskiej, w tym reprezentanci 60 winnic z 14 województw, a także przedstawiciele mediów, prelegenci z kraju i zagranicy, sommelierzy i firmy świadczące usługi dla branży winiarskiej.
Daty wydarzenia:
- 24.11.2023 (piątek) od g. 15.30,
- 25.11.2023 (sobota) w godzinach 10.00-18.30,
- 26.11.2023 (niedziela) w godzinach 9.30-13.00.
Miejsce: Hotel Altus, ul. Święty Marcin 40, Poznań
Zobacz także
Zobacz również

Leśne smaki 2025 - konkurs kulinarny

Przepis na weekend - mazurki wielkanocne

Na Wielkanocnym Stole 2025 - wyniki konkursu
