Obywatelski projekt uchwały, który trafił do Rady Miasta zakłada powołanie komisji doraźnej RMP mającej na celu systemowe rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego na Osiedlu Maltańskim. Celem inicjatywy jest systemowe rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego na Osiedlu Maltańskim. Autorzy projektu uchwały podkreślają, że ze względu na skalę zjawiska i liczbę osób dotkniętych problemem, konieczne jest znalezienie rozwiązania, które uwzględni skomplikowaną i niejednorodną sytuację społeczną mieszkańców. Dlatego inicjatorzy projektu uchwały postulują powołanie doraźnej komisji Rady Miasta Poznania, która miała by wypracować rozwiązanie problemu z korzyścią dla mieszkańców osiedla.
Przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Dudzic-Biskupska złożyła wniosek formalny o skierowanie obywatelskiego projektu uchwały do Komisji Polityki Mieszkaniowej w celu dalszego procedowania. Przewodnicząca tej Komisji - Małgorzata Woźniak, potwierdziła że jak najszybciej zwoła posiedzenie Komisji, aby zająć się tym tematem.
W opinii Tomasza Lewandowskiego, przewodniczącego klubu Lewica Polska 2050, Miasto do tej pory nie wykazało się skutecznością w rozwiązaniu tego problemu. Zgodę na skierowanie projektu uchwały do komisji uzależnił od woli wnioskodawców oraz od zapewnienia, że projekt wróci na forum Rady Miasta nawet jeśli nie uda się wypracować porozumienia na Komisji Mieszkaniowej. W oby tych przypadkach radny uzyskał zapewnienie. W podobnym duchu stanowisko zajął w imieniu klubu PiS, jego przewodniczący Zbigniew Czerwiński.
Dodatkowo klub KO zaproponował przyjęcie stanowiska w sprawie sytuacji mieszkańców Osiedla Maltańskiego, które po konsultacjach klubowych zostało przez Radę przyjęte. Treść stanowiska przedstawił radny Marcin Ruta. Rada Miasta Poznania, dostrzegając złożoność sprawy Osiedla Maltańskiego oraz trudną sytuację jego mieszkańców, wyraża przekonanie, że możliwe jest wypracowanie sprawiedliwego i trwałego rozwiązania, które z jednej strony uwzględni prawa właściciela nieruchomości, a z drugiej - dobro wspólnoty mieszkańców, od pokoleń tworzących lokalną społeczność Osiedla Maltańskiego. Rada apeluje do właściciela terenu o prowadzenie otwartego i konstruktywnego dialogu z mieszkańcami oraz władzami Miasta Poznania. Deklaruje też pełną gotowość do ułatwienia i wspierania tego procesu. Rada podtrzymuje swoje stanowisko, będące podstawą uchwalenia planu miejscowego w 2004 r., że docelowe zagospodarowanie terenu Osiedla Maltańskiego w sposób kompleksowy i spójny z otoczeniem jest możliwe wyłącznie po rozwiązaniu kwestii potrzeb mieszkaniowych mieszkańców Osiedla oraz uzależnione od sposobu i terminu ich realizacji.
Rada zgodziła się, aby skwer w rejonie Wilczego Młyna nazwać imieniem. Wacława Felczaka (1916-1993), historyka specjalizującego się w historii Węgier, a w czasie II Wojny Światowej kurierem tatrzańskim i emisariuszem Rządu RP na uchodźstwie. Inicjatorem projektu uchwały był radny Adam Szabelski.
Rada Miasta przyjęła uchwały o tegorocznych wyróżnieniach honorowych, wręczanych podczas uroczystej sesji w dniu 29 czerwca.
Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania otrzymała w tym roku Maria Krzyżańska. Urodzona w 1924 roku, w czasie II wojny światowej, jako bardzo młoda dziewczyna, zaangażowała się w konspirację. Służyła w strukturach Armii Krajowej, pełniąc rolę łączniczki w oddziale Kedywu. Po wojnie współtworzyła Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Dzięki jej zaangażowaniu, w 1989 roku zainicjowano utworzenie szkolnych kół przyjaciół Armii Krajowej. Przyczyniła się również do stworzenia opracowań historycznych stanowiących ważne źródło wiedzy o kobietach w konspiracji.
Tytułami Zasłużonych dla Miasta Poznania wyróżniono tradycyjnie cztery osoby oraz jedną organizację.
Izabela Dylewska-Światowiak absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i była zawodniczką Klubu Sportowego "Posnania" dwukrotnie zdobywała brązowy medal igrzysk olimpijskich (Seul 1988 i Barcelona 1992). Jest też medalistką mistrzostw świata i Europy. W latach 2002-2006 była radną Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Obecnie organizuje turystyczne spływy kajakowe i trenuje młodych sportowców.
Benedykt Niewczyk jest lutnikiem w czwartym pokoleniu. Prowadzi najstarszą polską pracownię lutniczą "Pracownia Lutnicza Niewczyk&Synowie" (założoną w 1885 r. w Poznaniu), będącą w trójce najstarszych pracowni lutniczych na świecie. Łączy zainteresowania lutnictwem z badaniami nad akustyką skrzypiec. Jest współautorem kilkunastu prac naukowych, prowadzi działalność dydaktyczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Opiekuje się instrumentami uczestników Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego
Antoni Rut jest artystą fotografikiem, mistrzem rzemiosła artystycznego. W latach 1982-2005 prowadził przy ul. Św. Marcin galerię fotografii, w której przez ponad 50 lat stał słynny fotoplastykon. Dzięki determinacji artysty i we współpracy z Miastem, fotoplastykon został wyremontowany i stanowi obecnie jedną z atrakcji turystycznych Poznania (obecnie prowadzony jest przez Wydawnictwa Miejskiego Posnania, przy ul. Ratajczaka 44). Autor wielu indywidualnych wystaw fotograficznych, prezentowanych w Polsce oraz na całym świecie, pomysłodawca i organizator szeregu ważnych wydarzeń fotograficznych, a także kursów fotografii.
Tomasz Sokołowski jako profesor nauk prawnych miał znaczący wkład w rozwój polskiego prawa cywilnego, w szczególności w zakresie prawa rodzinnego. W latach 1990-1992 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Poznania I Kadencji, biorąc udział w budowaniu odradzającego się samorządu. W późniejszym czasie pełnił m.in. funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Poznaniu. Aktywnie wspierał inicjatywy promujące edukację, kulturę oraz wartości obywatelskie. Za swoją działalność naukową i społeczną został odznaczony w 2014 roku przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych (WOKiSS) powstało w czerwcu 1990 roku z intencją udzielania wsparcia merytorycznego i praktycznego kadrom odradzającego się samorządu terytorialnego. Inicjatorami powstania Stowarzyszenia było grono kilkunastu przedstawicieli poznańskiego środowiska akademickiego, tworzących społeczny zespół ekspertów dla posłów i senatorów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Na jego czele stali senator prof. Ryszard Ganowicz oraz prof. Ewa Borkowska-Bagieńska. Na stanowisko dyrektora Ośrodka powołano Macieja Kozika, poznańskiego prawnika, który do dziś pełni tę funkcję. Obecnie WOKiSS zrzesza 247 gmin z terenu województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego oraz 30 wielkopolskich powiatów.
Przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla "Osiedla Bolesława Śmiałego - część południowa". Plan rozdziela zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną - dzięki temu osiedle zachowa swój modernistyczny charakter; chroni przed niekontrolowanym dogęszczaniem osiedla zabudową mieszkaniową, a istniejąca zieleń osiedlowa zostaje objęta ochroną.
Rada zgodziła się na zmiany w statutach dwóch miejskich instytucji kultury. Galeria Miejskiej Arsenał po powrocie do zmodernizowanej siedziby na Starym Rynku, zaczęła wykorzystywać nowy logotyp oparty na akronimie swojej nazwy - "GaMA". Zmiana w statucie przewiduje możliwość wykorzystywania przez Galerię tego wyrażenia jako swojej skróconej nazwy. Ponadto, aby usprawnić organizację pracy Galerii w związku z jej dynamicznym rozwojem, nowy statut przewiduje zwiększenie liczby zastępców dyrektora z jednej do dwóch osób (do spraw Oddziału Galerii - Pawilonu oraz do spraw administracyjnych i księgowych). Zmiany w statucie Teatru Muzycznego wynikają z rozszerzania działalności tej instytucji i dotyczą możliwości organizowania innych wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów i festiwali oraz prowadzenia działalności wydawniczej związanej z twórczością artystyczną.
W przypadku innej instytucji kultury - Biblioteki Raczyńskich - podjęto uchwałę w sprawie zamiaru utworzenia Filii 1 z siedzibą przy ul. Stanisława Rostworowskiego na Strzeszynie. Decyzja związana jest m.in. z powstaniem nowej szkoły w tej części miasta.
Poznań wzbogacił o dwa nowe drzewa - pomniki przyrody. Oba rosną w parku Wilsona: platan klonolistny o obwodzie pnia w pierśnicy 484 cm i miłorząb dwuklapowy o obwodzie pnia w pierśnicy 274 cm. Platan nosić będzie imię Bernarda Chrzanowskiego - krajoznawcy, historyka, prawnika, działacza niepodległościowego, parlamentarzystę i urzędnika państwowego II RP; natomiast miłorząb ma zostać nazwany imieniem prof. Stanisława Lisowskiego - botanika, pracownika naukowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Kolejna sesja Rady Miasta zgodnie ze zmienionym harmonogramem odbędzie się 27 maja.
oprac. red.
Zobacz również

Ograniczanie hałasu w szkołach

Miasto młodych

Zasłużeni dla Poznania
