Miasto młodych

Radny Adam Szabelski skierował zapytanie w sprawie dokumentu "Polityka dla Ludzi Młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025".

na pierwszym planie otwarty laptop postawiony na mównicy, na ekranie wyświetlone logo i napis Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, w tle - zdjęcie zamglone - osoby siedzą przy stanowiska, niektóre z nich mają rękę uniesioną w górę, prawdopodobnie głosują - grafika artykułu
Obrady Młodzieżowej Rady Miasta Poznania

Program "Polityka dla Ludzi Młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025" Rada Miasta Poznania uchwaliła w 2018 roku. W dokumencie wyznaczono pięć równoważnych priorytetów, z którymi młodzież się utożsamia i uznaje za najważniejsze. Są nimi: "Miasto Aktywnych", "Miasto Ekomobilności", "Miasto Przyjaznej Przestrzeni", "Miasto Otwarte" i "Miasto Talentów".

Adam Szabelski pyta czy Miastu udało się zrealizować cele ujęte w tym dokumencie; czy przeprowadzono badania, które pozwoliłyby ocenić, jak zmieniła się sytuacja młodych poznaniaków dzięki realizacji tych priorytetów oraz czy trwają prace nad uchwaleniem nowego, zaktualizowanego dokumentu.

Urząd Miasta w odpowiedzi informuje, że monitoring realizacji tego programu odbywa się corocznie w ramach opracowywania raportu o stanie miasta. Sprawozdanie uwzględnia monitoring przyjętych wskaźników oraz opis podjętych działań w danym roku. Zdaniem Miasta analiza działań podjętych na przestrzeni lat 2019-2025 pozwala wnioskować, że jakość życia ludzi młodych w Poznaniu stale wzrasta. Miasto sukcesywnie realizuje działania zmierzające do osiągnięcia postawionego w dokumencie celu. Jego realizacja przewidziana jest do końca 2025 roku. Sprawozdania z realizacji przyjętych celów w latach 2019-2023 zostały opublikowane na portalu badam.poznan.pl w ramach rocznych raportów o stanie miasta - w części dotyczącej raportów z realizacji programów sektorowych. Monitoring za 2024 rok zostanie przekazany Radzie Miasta oraz opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej 30 maja br. - w raporcie o stanie miasta Poznania. Miasto regularnie przeprowadza badania jakości życia, obejmujące różne aspekty życia w Poznaniu. W badaniach brane pod uwagę są opinie poszczególnych grup wiekowych, w tym ludzi młodych. Według Urzędu Miasta analiza wyników pozwala wyciągnąć wniosek, że młodzi ludzie pozytywnie oceniają życie w Poznaniu, rozwój miasta oraz zmiany w nim zachodzące.

Obecnie trwają prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Poznania, która zgodnie z obowiązującym harmonogramem ma zostać przyjęta do końca roku 2025. Ponieważ programy sektorowe, w tym Polityka "Poznań Młodych 2025", są wynikiem założeń zawartych w Strategii, zasadne jest podjęcie prac nad nową polityką dla ludzi młodych po przyjęciu Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2040+.

oprac. red.