Honorowe Obywatelstwo przyznawane jest osobom fizycznym za wyjątkowe zasługi dla Poznania i Polski. Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania, mogą otrzymywać zarówno osoby jak i instytucje za szczególne zasługi dla miasta.
Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania otrzyma w tym roku Maria Krzyżańska. W czasie II wojny światowej, jako młoda dziewczyna, zaangażowała się w konspirację. Służyła w strukturach Armii Krajowej, pełniąc rolę łączniczki w oddziale Kedywu. Brała udział w przenoszeniu rozkazów, broni, a także w udzielaniu pomocy osobom ukrywającym się przed gestapo. Po wojnie współtworzyła Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, w tym jego Okręg "Wielkopolska", gdzie pełniła funkcję wiceprezesa. Dzięki jej zaangażowaniu, w 1989 roku zainicjowano utworzenie szkolnych kół przyjaciół Armii Krajowej, kształtujących w młodym pokoleniu postawy patriotyczne i pamięć o historii. Maria Krzyżańska przyczyniła się również do stworzenia opracowań historycznych stanowiących ważne źródło wiedzy o kobietach w konspiracji.
Tytułami Zasłużonych dla Miasta Poznania wyróżniono tradycyjnie cztery osoby oraz jedną organizację.
Izabela Dylewska-Światowiak absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i była zawodniczką Klubu Sportowego "Posnania" dwukrotnie zdobywała brązowy medal igrzysk olimpijskich (Seul 1988 i Barcelona 1992). Jest też medalistką mistrzostw świata i Europy. Czterokrotna laureatka Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca w Polsce. Zaangażowana była w życie społeczne i polityczne, pełniąc funkcję radnej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Obecnie nadal związana jest z kajakarstwem. Organizuje turystyczne spływy kajakowe i trenuje młodych sportowców.
Benedykt Niewczyk jest lutnikiem w czwartym pokoleniu. Prowadzi najstarszą polską pracownię lutniczą "Pracownia Lutnicza Niewczyk&Synowie" (założoną w 1885 r. w Poznaniu), będącą w trójce najstarszych pracowni lutniczych na świecie. W latach 1979-1984 studiował fizykę doświadczalną ze specjalizacją Akustyka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Łączy zainteresowania lutnictwem z badaniami nad akustyką skrzypiec. Jest współautorem kilkunastu prac naukowych, Prowadzi działalność dydaktyczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ucząc o akustyce instrumentów, w szczególności skrzypiec. Jest jedynym lutnikiem opiekującym się instrumentami uczestników Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego
Antoni Rut jest artystą fotografikiem, mistrzem rzemiosła artystycznego. W latach 1982-2005 prowadził w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 53 legendarną galerię fotografii, w której przez ponad 50 lat stał słynny fotoplastykon. Dzięki determinacji artysty i we współpracy z Miastem, fotoplastykon został wyremontowany i stanowi obecnie jedną z atrakcji turystycznych Poznania (dostępny jest pod adresem ul. Ratajczaka 44 w siedzibie Wydawnictwa Miejskiego Posnania). Jest autorem ponad 59 indywidualnych wystaw fotograficznych, które były prezentowane w galeriach i muzeach w Polsce oraz na całym świecie. Był pomysłodawcą i organizatorem szeregu ważnych wydarzeń fotograficznych, takich jak Ogólnopolski Konkurs Fotografii "Przestrzeń wyobraźni" czy Ogólnopolski Festiwal Diaporam Cyfrowych. Jako wykładowca przez osiem lat prowadził kursy fotografii, ucząc setki fotografików zasad artystycznego spojrzenia na otaczający świat.
Tomasz Sokołowski jako profesor nauk prawnych miał znaczący wkład w rozwój polskiego prawa cywilnego, w szczególności w zakresie prawa rodzinnego. Jego publikacje stanowią istotne źródło wiedzy i są fundamentem wielu współczesnych rozważań prawnych. W latach 1990-1992 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Poznania I Kadencji, biorąc udział w budowaniu odradzającego się samorządu. W późniejszym czasie pełnił m.in. funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Poznaniu, aktywnie angażował się w życie społeczno-kulturalne miasta, a także wspierał inicjatywy promujące edukację, kulturę oraz wartości obywatelskie. Za swoją działalność naukową i społeczną został odznaczony w 2014 roku przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych (WOKiSS) powstało w czerwcu 1990 roku z intencją udzielania wsparcia kadrom odradzającego się samorządu terytorialnego. Dostarczało potrzebnej wiedzy i umiejętności do zarządzania strukturami samorządowymi, organizowało zagraniczne wizyty studyjne. Inicjatorami powstania Stowarzyszenia było grono kilkunastu przedstawicieli poznańskiego środowiska akademickiego, tworzących społeczny zespół ekspertów dla posłów i senatorów Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Na jego czele stali senator prof. Ryszard Ganowicz oraz prof. Ewa Borkowska-Bagieńska. Na stanowisko dyrektora Ośrodka powołano Macieja Kozika, znanego poznańskiego prawnika, który do dziś pełni tę funkcję. Obecnie WOKiSS zrzesza 247 gmin z terenu województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego oraz 30 wielkopolskich powiatów.
Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta na sesji w dniu 29 kwietnia, a wręczanie wyróżnień odbędzie się 29 czerwca podczas uroczystej sesji RMP w dniu Święta Miasta.
oprac. red.
Zobacz również

Dwa nowe pomniki przyrody

Doradztwo zawodowe dla młodzieży

Zmiany w harmonogramie sesji RMP
