Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Przemysław Plewiński przypomniał na wstępie, że po wejściu w życie pierwszych ograniczeń na wybranych osiedlach, zakazujących sprzedaży alkoholu w godz. 22-6, kolejne osiedla zaczęły wnioskować o wprowadzenie takich przepisów na ich terenie. Dlatego radni zaczęli się zastanawiać, czy nie wprowadzić takich ograniczeń od razu na obszarze całego miasta. Wspólne posiedzenie trzech komisji jest początkiem dyskusji na ten temat.
Zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Gerard Heigelmann przypomniał, że ograniczenia obowiązują obecnie na terenie osiedli Stare Miasto, Łazarz, Wilda i Jeżyce. Tam też zlokalizowanych jest najwięcej zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
Radny Wojciech Chudy zaznaczył, że podejmując dyskusję w tym temacie warto przeanalizować zarówno kwestię godzin otwarcia punktów prowadzących sprzedaż alkoholu, jak i liczby wydawanych zezwoleń, w tym z podziałem na osiedla. Podkreślił, że wszelkie decyzje powinny być poprzedzone konsultacjami społecznymi.
Radna Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia, podkreślała że polityka Miasta powinna być również nakierowana na przeciwdziałania skutkom picia alkoholu, który często łączony jest z narkotykami. Samorządy powinny podejmować dyskusję i starać się wpływać na decyzje władz centralnych.
Miasto poprzez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, realizuje Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, na który przeznaczyło 32 mln zł. Głównym założeniem Programu jest ograniczenie występowania negatywnych zjawisk będących skutkiem nadużywania alkoholu, narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych poprzez rozwój działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień, wzrost społecznej świadomości związanej z tą tematyką, integracji społecznej i zawodowej osób uzależnionych.
Radna Sara Szynkowska vel Sęk postulowała weryfikację obszarów na bulwarach nad Wartą, gdzie dozwolone jest spożywanie alkoholu, a także zainstalowanie wyraźniejszego oznakowania informacyjnego.
Zdaniem radnej Moniki Danelskiej, przewodniczącej Komisji Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych, należy nie tylko tworzyć zakazy, ale też edukować w zakresie kultury spożywania alkoholu, w miejscach do tego przeznaczonych i bez szkody dla innych. Radna Halina Owsianna sugerowała wystosowanie stanowiska do Związku Miast Polskich, aby podjęto systemowe działania. Obecni na posiedzeniu przedstawiciele Rady Osiedla Ogrody zwracali uwagę, że poważnym problemem na ich terenie jest spożywanie alkoholu w miejscach do tego nie przeznaczonych i tej sprawy nie rozwiążą nocne zakazy sprzedaży napojów alkoholowych.
Radni będą kontynuować temat w celu wypracowania konkretnych rozwiązań.
oprac. red.
Zobacz również

Dwa nowe pomniki przyrody

Zmiany w harmonogramie sesji RMP

Poznań 2040+
