Na wstępie posiedzenia przewodniczący Komisji Łukasz Mikuła powiedział, że w projekcie dokumentu ważną część zajmuje temat funkcjonalno-przestrzenny, dlatego tak ważne jest, aby komisja zapoznała się z nim na etapie konsultacji.
W pierwszej części Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej omówiła najważniejsze elementy i kierunki dokumentu. Strategia wymaga zmian m.in. w związku z zachodzącymi na świecie zmianami obejmującymi takie obszary jak bezpieczeństwo, geopolityka, czy migracja. Dokument obejmuje również takie obszary jak: innowacje, cyfryzacja, ekologia i zrównoważony rozwój, kwestie społeczne. Poznań ma być miastem przyciągającym mieszkańców, aktywizującym seniorów, integrującym cudzoziemców. Ważnymi kierunkami są także: edukacja (w tym edukacja zawodowa), promowanie zdrowego stylu życia, integracja międzypokoleniowa, mieszkalnictwo, kultura.
Część funkcjonalno-przestrzenną zaprezentowała Katarzyna Derda, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Aktualizowana strategia ma zawierać informacje w formie map o terenach pod zabudowę oraz wyłącznych z niej, systemie zieleni, infrastrukturze społecznej (szkoły, szpitale, muzea, biblioteki), systemach infrastruktury technicznej, dziedzictwie kulturalnym, obszarach strategicznych inwestycji.
Od 23 kwietnia do 28 maja mieszkanki i mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do konkretnych zapisów projektu Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2040+ za pomocą formularza online. W tradycyjnej, pisemnej formie uwagi do projektu można zgłaszać, bez wcześniejszego zapisywania się, w Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) w następujących terminach: 28 kwietnia (g. 16-18), 5 maja (g. 16-18), 15 maja (g. 16-18), 19 maja (g. 16-18) 26 maja (g. 12-14)
7 maja w g. 15-18 w Centrum Kultury Zamek, w Sali pod Zegarem (ul. Święty Marcin 80/82 wejście A) odbędzie się otwarte spotkanie konsultacyjne. Będzie to dodatkowa okazja do zapoznania się z projektem Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2040+ oraz dyskusji na jego temat. Na miejscu będzie można uzupełnić formularz konsultacyjny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Zgłaszać można się do 30 kwietnia na adres rmwm@um.poznan.pl, pod numerem telefonu 61 878 56 95 lub osobiście w sekretariacie Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej przy ul. Za Bramką 1 w Poznaniu (II piętro, pokój 2/14).
Przewidywany termin procedowania dokumentu przez Radę Miasta to koniec bieżącego roku.
oprac. red.
Zobacz także
Zobacz również

Zasłużeni dla Poznania

Dwa nowe pomniki przyrody

Zmiany w harmonogramie sesji RMP
