Rogalowe Muzeum zaprasza na... rogala!

Rogal świętomarciński to prawdziwy unikat, którego można skosztować tylko w Poznaniu. Już niebawem będzie ku temu idealna okazja - najbliższa sobota zapowiada się pod znakiem tego słodkiego przysmaku. Z okazji swoich 10. urodzin Rogalowe Muzeum przygotowało moc atrakcji dla całej rodziny. Warsztaty, konkursy, ciekawostki o Poznaniu, degustacje rogali i premiera książki "Gonito po Poznaniu z Rogalowym Mistrzem" - to wszystko będzie czekać na zwiedzających w samym sercu Starego Rynku.

Na blacie stołu rogale i składniki służące do ich wypieku. W centralnej części zdjęcia narysowane na rozsypanej mące serce, a w środku niego napis "Roga-love". - grafika artykułu
Rogale świętomarcińskie są w Poznaniu najważniejszym słodkim przysmakiem, fot. Rogalowe Muzeum Poznania.

Kulinarny skarb Poznania i tajna receptura

Gdy myślimy o poznańskiej kuchni, wielu z nas automatycznie przychodzą do głowy pyry i rogale świętomarcińskie. Tak się składa, że oba te specjały znajdą się w programie sobotnich atrakcji. O święcie ziemniaka Pyra Fest pisaliśmy już w naszym ostatnim artykule, ale w ten sam dzień, 24 sierpnia, również i rogale odegrają główną rolę podczas odbywającego się na Starym Rynku festynu.

Rogale świętomarcińskie to nazwa wyjątkowych, szlachetnych rogali z nadzieniem z białego maku, które od ponad 150 lat są najważniejszym poznańskim słodkim przysmakiem. Dziś mają one status Chronionego Oznaczenia Geograficznego - mogą powstawać tylko w Wielkopolsce, i to według ściśle określonej receptury. Podczas wizyty w Poznaniu bezapelacyjnie trzeba ich spróbować. Rogale są już tak istotnym elementem tutejszego pejzażu kulinarnego, że doczekały się nawet własnego muzeum!

To już 10 lat!

Rogalowe Muzeum, bo o nim rzecz jasna mowa, rozpoczęło swoją działalność w 2014 roku. Obecnie stanowi żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania - na Starym Rynku, w pięknej, renesansowej kamienicy, dokładnie naprzeciwko Ratusza (wejście od ul. Klasztornej). Wnętrze kamienicy kryje oryginalny renesansowo-gotycki sufit sprzed pięciuset lat. Z okien Muzeum doskonale widać koziołki, co jest dodatkową atrakcją seansu przedpołudniowego.

To miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem rogali świętomarcińskich. W kameralnej, swobodnej atmosferze zwiedzający mogą uczestniczyć w pokazach na żywo, posłuchać legend o powstawaniu rogali, zapoznać się z ich recepturą, a nawet... asystować Rogalowemu Mistrzowi podczas ich przygotowywania! A to wszystko okraszone elementami gwary i "rogalowej historii Poznania".

Co w programie festynu?

O godzinie 11:10, 12:10 i 13:10 rozpoczną się warsztaty artystyczno-edukacyjne "Widokówka z Poznania", które potrwają ok. 30 min. Podczas spotkania dzieci w wieku od 5 do 10 lat będą zdobić własne pocztówki sypanymi piaskami oraz słuchać poznańskich legend. Na warsztaty obowiązują zapisy na stronie Rogalowego Muzeum (liczba miejsc ograniczona).

Podczas festynu odbędzie się oficjalna premiera książki "Gonito po Poznaniu z Rogalowym Mistrzem". To wierszowane przygody Rogalowego Mistrza, który podczas poszukiwania swojej cukierniczej czapki pokazuje najciekawsze miejsca w Poznaniu i uczy słówek z poznańskiej gwary. Książka ta jest przewodnikiem, albumem i obrazkowym słownikiem w jednym.

W sobotę będzie można kupić, ale również wygrać, egzemplarz z dedykacją i stemplem okolicznościowym. Przy okazji zaprezentowane zostaną najciekawsze atrakcje dla rodzin w Poznaniu i okolicy. A chętne dzieci będą mogły ozdobić własne czapki cukiernicze (bez zapisów).

Sesja zdjęciowa i ciekawostki o Starym Rynku

Z pewnością sporym zainteresowaniem w czasie festynu będzie się cieszyć rogalowa sesja zdjęciowa. Uczestnicy będą mieli możliwość robienia zdjęć w strojach cukierniczych z rekwizytami i scenografią (nie trzeba się zapisywać).

Od godziny 14:00 do 15:00 Rogalowe Muzeum zaprasza na zwiedzanie Starego Rynku. Dzięki przewodnikowi rodziny z dziećmi będą mogły poznać skarby i ciekawostki poznańskiego rynku. Na wszystkich uczestników będzie czekał rogalowy poczęstunek. Spacer rozpocznie się o godzinie 14.00 w Pasażu Kultury, a zakończy o godzinie 15:00 oglądaniem koziołków na Ratuszu.

Zwieńczeniem imprezy będzie występ Rokietnickiej Orkiestry Dętej po godzinie 15:00.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Pasażu Kultury przy ul. Quadro (sam środek Starego Rynku). Wstęp wolny.

AK