Letni Święty Marcin - zabawa w sercu miasta

W najbliższy weekend zapraszamy do odkrywania jednej z najważniejszych ulic Poznania. Na mieszkańców i turystów czekają liczne atrakcje w ramach wydarzenia "Letni Święty Marcin", w tym koncerty, spektakle i opowieści o historii ulicy.

Na zdjęciu orkiestra na ulicy Święty Marcin. - grafika artykułu
Święty Marcin zmieni się w przestrzeń pełną muzyki i kultury/ fot. Władysław Gardasz

Czy wiesz, że...

Początki Świętego Marcina sięgają XII wieku. Wówczas istniała tu historyczna osada o tej nazwie (stąd zresztą pochodzi nazwa ulicy Święty Marcin - a nie św. Marcina). Osadę przyłączono do Poznania dopiero w 1797 r.

Rozkwit ulicy nastąpił po 1870 r., kiedy to rozpoczęto budowę kilkupiętrowych kamienic. Największe zmiany nastąpiły jednak na początku XX w. Wtedy Niemcy rozpoczęli budowę reprezentacyjnych obiektów państwowych, m.in. zamku cesarskiego, który powstał w latach 1905-1910 jako rezydencja ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II.

Na ulicy Święty Marcin znajduje się wiele ważnych zabytków, w tym m.in. jeden z najstarszych w Poznaniu kościołów - św. Marcina, Akademia Muzyczna, budynki Collegium Iuridicum, i Collegium Minus wraz z Aulą Uniwersytecką.

Ulica Św. Marcin to również środek Poznania, o czym informuje znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Gwarnej drogowskaz.

Atrakcje dla całej rodziny

15 i 16 czerwca reprezentacyjna ulica Poznania zmieni się w deptak tętniący życiem, kolorami i dźwiękami.

Podczas Targu Rzemieślniczego na stoiskach z rękodziełem będzie można kupić pachnące świece sojowe, torby, ceramikę, ręcznie malowane notesy, zabawki dla dzieci, a nawet biżuterię i ubrania. 

Ulica wypełni się też stoiskami z jedzeniem - na targu kulinarnym będzie można m.in. posmakować serów z całej Europy, kupić oliwki greckie, bloki czekoladowe i miody. Święty Marcin jest patronem winiarzy - nie zabraknie więc przedstawicieli lokalnych winnic, którzy zaprezentują swoje wyroby. Specjalną ofertę przygotują również znajdujące się na tej ulicy lokale. 

Wiele atrakcji czekać będzie na dzieci - w tym animacje taneczne, malowanie twarzy i brokatowe tatuaże, strefę Lego. Będzie można spróbować swoich sił, rozwiązując zagadki i szyfry, sprawdzić, z czym wiąże się strefa dziennikarza i obejrzeć pokaz magii. Wyjątkową propozycją będzie "Bąbel Bimba - Kindernalia" - czyli poznański tramwaj, do którego najmłodsi będą mogli wejść i poczuć się jak małe podróżniczki i podróżnicy. 

W sobotę pod Alfami stanie scena koncertowa, na której przez dwa dni będzie można wysłuchać koncertów wielu lokalnych artystów i zespołów.

Letni Święty Marcin realizowany jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania, z budżetu Miasta Poznania. Jego organizatorem jest Fundacja Pokolenie 2020 w ramach Koalicji Św. Marcin. Więcej informacji i program można znaleźć na stronie wydarzenia.

Wydarzenie odbędzie się 15-16 czerwca na ul. Św. Marcin pomiędzy ul. Gwarną a Ratajczaka, w godz. 12.00-22.00 (sobota) oraz 12.00- 18.00 (niedziela). 

Harmonogram sceny:

Sobota | 15 czerwca od 12:00 do 22:00

  • Koncert LIEDTKE.
  • Występ Studia Sztuki Teatralno-Aktorskiej
  • Koncert Karoliny Komar
  • Koncert Signal Lost
  • Koncert Gra Sów
  • Koncert Mithari

Niedziela | 16 czerwca od 12:00 do 18:00

  • Występ Boho Studio Tańca Luboń
  • Koncert Bartosza Steca
  • Koncert Wyjdzie w Praniu
  • Koncert Big Band Poznań