Muzyczna majówka nad Rusałką

Już 1 maja rusza największy cykl bezpłatnych koncertów plenerowych w Polsce - Scena nad Rusałką. Czekają nas trzy dni pełne muzycznej podróży przez różne gatunki: od alternatywy, przez hip-hop, po elektronikę. A wszystko to w urokliwej scenerii poznańskiego jeziora przy ul. Golęcińskiej. Będzie pięknie, emocjonalnie i bardzo wiosennie!

Zdjęcie przedstawia grupę artystów pozujących do zdjęcia. W tle, za barierkami, wiwatujący tłum. - grafika artykułu
Scena nad Rusałką zaprasza w weekend majówkowy, fot. materiały z archiwum.

"Scena nad Rusałką" to cykl bezpłatnych koncertów, które przez kilka miesięcy - tak jak w ubiegłych latach - będą odbywać się nad jeziorem Rusałka w Poznaniu. Przy ul. Golęcińskiej zagoszczą znani i lubiani artyści, ale także ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na scenie muzycznej. Projekt rozpoczyna się mocnym uderzeniem - w weekend majówkowy wystąpi łącznie aż 9 wykonawców!

Jak przedstawia się majówkowy line-up?

Alternatywny czwartek

1 maja usłyszymy alternatywne brzmienia. Na scenie wystąpią: ​

  • 18:00 septembie

Czyli Alex Woźniak, poznański multiinstrumentalista, który łączy indie rocka z dream popem, tworząc nostalgiczne melodie inspirowane latami 90. Jego muzyka dedykowana jest wszystkim entuzjastom rodzinnych albumów sprzed lat, filmów na VHS oraz użytkownikom Windowsa 95.

  • 19:30 Terrific Sunday

To będzie jeden z ostatnich koncertów w karierze tego indie rockowego zespołu, ponieważ 2025 rok to ostatni rok działalności zespołu! Ten poznański zespół indie rockowy ma na swoim koncie koncerty na największych polskich scenach, w tym Open'er Festival, Orange Warsaw Festival, Kraków Live Festival czy Jarocin Festiwal. Najnowszy album Terrific Sunday, Wzloty Bez Upadków, ukazał się 4 października 2024 nakładem wydawnictwa 33 Records.

  • 21:00 Patrick the Pan

W swoich utworach artysta dokumentuje i zarazem celebruje proste, codzienne życie. To z tej codziennej szarówki lepi rozczulające opowieści, które choć na pierwszy rzut oka bardzo osobiste, wręcz intymne, szybko okazują się brzmieć znajomo i rezonować z naszymi historiami. O tym wszystkim jest "To nie najlepszy czas dla wrażliwych ludzi" - piąta płyta Patricka. Artysta koncertował już w całym kraju, a także na wielu festiwalach - od Openera przez OFF Festiwal po Męskie Granie. Umiejętnie balansuje na pograniczu elektroniki, gitarowego grania i cichego, emocjonalnego grania. Spoiwem jest wszechobecna w muzyce i tekstach melancholia, z którą Piotr romansuje od samego początku kariery.

Kiedy nie występuje jako Patrick, koncertuje jako muzyk w zespole Dawida Podsiadło. Ponadto współpracował już między innymi z Darią Zawiałow, Sanah, Andrzejem Smolikiem, Ralphem Kaminskim, Dawidem Tyszkowskim czy Kaśką Sochacką.

Hip-hopowy piątek

Drugiego dnia scenę przejmą artyści hip-hopowi. Na wszystkich przybyłych czeka mieszanka alt-popu, rapu, elektroniki i mnóstwa emocji - różne style, ale jeden vibe.

  • 18:00 Michał Anioł

Pochodzący z małego miasta pod Wrocławiem artysta szybko zaskarbił sobie miano człowieka renesansu współczesnej muzyki, lawirując między elektroniką, alt popem, jazzem i muzyką filmową. W 2023 wydał album "tonietenmichał", wziął udział w projekcie raperów Hotel Maffija 3, a także zagrał koncerty na wyprzedanej trasie Pokolenie Końca Świata braci Kacperczyk. Wiosną zeszłego roku odwiedził największe miasta w Polsce podczas solowej trasy koncertowej tonietentour.

Jego najnowszy singiel "Ale Boli!" to energiczny, a nawet wściekły, alternatywno-elektroniczny, utwór o złamanym sercu. Scratche nagrane przez Grubsona nawiązują do korzeni polskiego hip-hopu.

  • 19:30 Frank Leen

Wokalista, producent i narrator miejskich historii, mający na swoim koncie współprace z wieloma polskimi raperami. W 2022 roku - mimo zaledwie dwóch wydanych singli - wystąpił podczas Orange Warsaw Festival i cyklu Męskie Granie, a jego koncerty zostały świetnie odebrane przez publiczność. Debiutował pod koniec 2023 roku albumem "Miłość w czasach", na którym elektronika i pop przenika się z warszawską codziennością. To wszystko stanowi tło dla miłości odmienianej przez wszystkie przypadki i okoliczności.

  • 21:00 CatchUp

Duży wokalny potencjał oraz oryginalny styl rapowania, a także nieszablonowe podejście do produkcji muzycznej zaowocowały wielkimi hitami (m.in. opublikowany pod koniec maja 2020 roku teledysk do utworu "Danse Macabre" zaliczył już ponad 9 mln wyświetleń w serwisach streamingowych) oraz współpracą z Taco Hemingwayem, schafterem czy Margaret.

Nowy album "Kuku na muniu" ukazał się w 2024 roku. To płyta eklektyczna, ale jednak zdominowana przez nastrojowe brzmienia, z tekstami celnie odzwierciedlającymi aktualne życie tego wszechstronnego twórcy.

Elektroniczna sobota

Ostatniego dnia majówki nad Rusałką, czyli 3 maja, organizatorzy zaserwują coś specjalnego - crème de la crème polskiej sceny elektronicznej. Na scenie pojawią się:

  • 19:00 Bliss Kiss

Bliss Kiss to elektryzujący żeński duet DJ-ski z Poznania, który tworzą Julia Rover i Celia Crush. Ich sety to hipnotyzująca mieszanka różnych gatunków, takich jak house, trance, acid, breakbeat, która odróżnia je od większości jednowymiarowych dj'ów na torze muzyki elektronicznej. Dziewczyny mają na koncie występy na festiwalach, takich jak Wisłoujście czy Las Festival, oraz set w legendarnym berlińskim HÖR!

  • 21:00 Catz 'n Dogz

Legenda polskiej i światowej sceny house! Grzegorz Demiańczuk i Wojtek Tarańczuk od lat podbijają największe festiwale i kluby na całym świecie, a ich produkcje goszczą w katalogach takich labeli jak Dirtybird czy Defected Records. Catz "N Dogz produkują też remiksy dla tak ikonicznych postaci sceny klubowej, jak Fatboy Slim, Basement Jaxx, Kings Of Leon, Disclosure czy Danny Tenaglia.

Catz "n Dogz są obecni na globalnej scenie muzycznej od 15 lat, albumowy dorobek duetu obejmuje pięć pozycji, w tym trzy pod szyldem ich własnej wytwórni Pets Recordings, która istnieje już od dekady.

  • 23:30 An On Bast

An On Bast, czyli Anna Suda, to polska performerka i producentka, zafascynowana nieskończonymi możliwościami brzmienia, która nieustannie ewoluuje, nie przestając zadziwiać swojej publiczności. Od 2006 roku lawiruje między odcieniami techno, house, ambientu i nie tylko. Mistrzyni live actów i prawdziwa czarodziejka maszyn. Na koncie ma wydawnictwa dla wytwórni Carla Coxa i sety w najbardziej znanych klubach świata - od Berlina po Melbourne. Jej występy to czysta energia i totalne zanurzenie w dźwięku.

Warto zaznaczyć, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny dzięki głosom poznaniaków w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, a to dopiero początek letnich koncertów, które potrwają do końca sierpnia. Sponsorem strategicznym wydarzenia jest Enea.

Do zobaczenia nad Rusałką!

AK