Jakie atrakcje czekają nad Wartą?

Tramwaj wodny
Od soboty, 18 maja, ponownie będzie kursował po Warcie tramwaj wodny.
Rejsy będą się odbywać w weekendy na dwóch trasach:
- Trasa północna: od przystanku zlokalizowanego na wysokości Katedry (ul. Panny Marii) do mostu kolejowego w Koziegłowach. Powrót do przystanku przy ul. Panny Marii (Katedra). Godziny odjazdu: w soboty o 11:00 i 17:00, w niedziele o 14:00.
- Trasa południowa: od przystanku zlokalizowanego na wysokości Katedry (ul. Panny Marii) przez przystanek przy ul. Ewangelickiej (Chwaliszewo), aż do wysokości mostu kolejowego na Starołęce. Powrót do przystanku przy ul. Panny Marii (Katedra). Godziny odjazdu: w soboty o 14:00, w niedziele o 11:00 i 17:00.
Wypożyczalnia motorówek i nowe mosty
To jednak nie wszystko. Władze miasta udostępnią Wartę miłośnikom łódek i motorówek. Od 1 czerwca w Starym Porcie będzie funkcjonowała tymczasowa przystań rzeczna, w której za darmo można zacumować łódź.
Również od tego dnia będzie można skorzystać z wypożyczalni motorówek. Aby zwiedzić miasto z perspektywy wody, nie trzeba mieć specjalnych uprawnień, wystarczy okazać dowód osobisty potwierdzający ukończenie 18 lat oraz przejść krótkie szkolenie.
Nad rzeką trwa także budowa mostów Berdychowskich, jednego z kluczowych przedsięwzięć infrastrukturalnych w Poznaniu. Mają one stanowić nową atrakcję turystyczną oraz ułatwić komunikację w centrum miasta.
- Spacerując nad Wartą możemy oglądać, jak z dnia na dzień mosty Berdychowskie nabierają kształtu. Przeprawa połączy Stare Miasto z Ostrowem Tumskim i dalej z terenami po wschodniej stronie rzeki, w tym szczególnie tymi wokół Malty. Jestem przekonany, że po ukończeniu mosty staną się kolejną atrakcją turystyczną, która przyciągnie tłumy. Chociaż tych nad Wartą od lat nie brakuje. To zasługa miejskich inwestycji, ale także bogatej oferty kulturalnej i wypoczynkowej, która w tym roku także zapowiada się interesująco - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Klimatyczne miejscówki z ofertą kulturalną
Tereny nadwarciańskie słyną przede wszystkim jako miejsce relaksu i wielu wydarzeń kulturalnych. Nie inaczej będzie w tym sezonie. Dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne wydarzenia muzyczne, wystawy oraz warsztaty.
Już od końca kwietnia działa KontenerART przy ul. Ewangelickiej, największe w Poznaniu nadrzeczne centrum kultury i sztuki z bogatą ofertą gastronomiczną. W tym roku piątki w popularnych Kontenerach należeć będą do wokalistek i wokalistów, a wszystko dzięki I edycji konkursu 'VOICE OF POZNAŃ w KontenerART'. Z kolei w każdą niedzielę plaża zmieni się w bezpłatną przestrzeń wystawienniczą dla lokalnych artystów, rzemieślników, kolekcjonerów vintage.
Ofertą kulturalną i gastronomiczną kusi też Ogród Szeląg przy ul. Ugory. To miejsce prowadzone w swobodnym, półdzikim stylu, a hamaki rozwieszone między drzewami owocowymi zachęcają do leżakowania i czytania książek. Miłośników dobrej muzyki mogą przyciągnąć kameralne koncerty "Solo na Szelągu", wystartował także projekt artystyczny "No water No art".
W okolicach mostu św. Rocha odwiedzić już można Barbarkę ze spokojem, a przy moście Królowej Jadwigi od strony ronda Rataje - klub Nurt. W planach jest też uruchomienie miejscówek na os. Piastowskim i w Starym Porcie przy ul. Estkowskiego (klimatyczny beach bar oferuje taras widokowy z pięknym widokiem na Ostrów Tumski).
Wypoczynek blisko natury
Sposobów na spędzanie wolnego czasu nad rzeką jest wiele. Również zwolennicy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu znajdą tu coś dla siebie. Od lat nie brakuje tu spacerowiczów i amatorów rowerów, rolek, hulajnóg. Można też korzystać ze ścianek wspinaczkowych nad rzeką, w okolicy ul. Hlonda i rzeki Głównej. W ramach inwestycji powstało także stanowisko do slackline - sportu polegającego na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie.
Dolina Warty jest też bogatym ekosystemem. Wzdłuż rzeki Cybiny - od Bramy Poznania powstała ścieżka przyrodnicza, która prowadzi przez 12 oznakowanych punktów-przystanków. To teren dzikiej natury, w którym jak w soczewce można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka.
W okolicy Bramy Poznania można też zwiedzić Rzeczny Ogród Ekoedukacji i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa, które oferują zabawę i naukę w atrakcyjnej formie.
Popularność terenów nadwarciańskich wzrasta również dzięki możliwości zorganizowania tam grilla (ze względów bezpieczeństwa nie dotyczy to obszarów pod mostami). Nad rzeką można też rozpalić ognisko. Służą do tego specjalnie wyznaczone strefy na polanie biwakowej przy parku Szelągowskim (ul. Nadbrzeże) oraz przy ściance wspinaczkowej przy ul. Hlonda.
AK
Zobacz również

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Jazz, flamenco i soul, czyli koncert Buiki

Muzeum PRL-u zaprasza na podróż w czasie
