Ethno Port - muzyka z całego świata

Rozpoczynamy muzyczną podróż przez różne zakątki świata - już dziś w samym sercu Poznania startuje 17. edycja Festiwalu Ethno Port. Zespoły z 17 krajów zagrają na trzech scenach: w parku Adama Mickiewicza, Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK i na Dziedzińcu Zamkowym. Koncertowe doznania uzupełnią różne wydarzenia towarzyszące. Impreza potrwa do niedzieli, 23 czerwca.

Zdjęcie przedstawia tłum ludzi w parku. Obok widać Centrum Kultury Zamek i inne budynki. Zdjęcie robione z góry. - grafika artykułu
Ethno Port 2024, czyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki Etnicznej rozpoczyna się właśnie dziś, fot. CK Zamek.

Co w programie tegorocznej edycji?

Ethno Port to odbywające się od 16 lat największe święto muzyki etnicznej w Poznaniu, dzięki któremu możemy odkrywać brzmienia i tradycje z różnych zakątków świata.

W tym roku gościć będą w Poznaniu artyści z takich krajów jak: Mongolia, Korea Południowa, Mauritius, Indie, RPA, Palestyna i Gruzja. Nie zabraknie też rodzimych kapel i formacji z Europy - w tym z Norwegii, Macedonii i Francji. Pojawią się koncerty premierowe w wykonaniu powołanych przez Zamek Chóru Skovoroda i kolektywu Common Routes. Bliższe poznanie innych kultur umożliwią również liczne wydarzenia towarzyszące, oferujące wspólną zabawę, ale też refleksję nad obecną sytuacją w różnych częściach świata.  

Impreza potrwa od 20 do 23 czerwca.

Wschodnie brzmienia

W Zamku zagrają rozpoznawalne zespoły, które z rozmachem podbijają festiwale na całym świecie, ale też kameralne składy, proponujące publiczności nowatorskie interpretacje muzycznych tradycji. Festiwal otworzy koncert formacji Le Trio Joubran z Palestyny, która od ponad dekady przybliża na prestiżowych koncertach współczesną muzykę Bliskiego Wschodu. Komponuje także ścieżki dźwiękowe do filmów. Warto wspomnieć, że zespół tworzą trzej bracia: Samir, Wissam i Adnan Joubran, którzy wywodzą się z rodziny lutniczej z tradycjami.

Publiczność usłyszy też wirtuoza instrumentów sitar i surbahar - Deobrata Mishrę. Jego muzyka wyróżnia się energicznym i innowacyjnym stylem, wrażliwością, melodyjnością i złożonością rytmów. Artysta koncertuje w Europie od 1994 roku. Wędrując dalej na wschód, trafimy na piątkowy koncert zespołu Khusugtun z Mongolii, podczas którego będzie można usłyszeć zapierający dech w piersiach i charakterystyczny dla grupy - gardłowy śpiew mongolskich przodków, tzw. khöömii.

Taneczna energia w plenerze

W parku Adama Mickiewicza zagrają zespoły w licznych składach, by swoją rytmiczną i melodyjną muzyką wyzwolić taneczną energię na trawie. W sobotę wystąpi Bantu Continua Uhuru Consciousness (BCUC), 7-osobowy zespół z Soweto w Republice Południowej Afryki. Ich styl określa się jako "afro-psychodeliczny future pop". W niedzielny wieczór park wypełni Džambo Aguševi Orchestra, licząca 11 osób orkiestra dęta, która wirtuozersko wykonuje tradycyjną muzykę bałkańską, cygańską i turecką, inspirowaną jazzem, swingiem oraz popem. Obecnie uważani są za jedną z najlepszych cygańskich orkiestr dętych w Europie. Z kolei grupa Abaim przybliży niematerialne dziedzictwo Mauritiusa: język ojczysty, muzykę, pieśni, taniec, zabawy i historię.

Kobiecy pierwiastek

Na scenie przy fontannie wystąpi też Trio Mandili, młode dziewczyny z Gruzji, które od blisko dziesięciu lat zachwycają swoją twórczością na festiwalach muzyki folkowej. Artystki ze swoim gruzińskim folkiem dotarły już do Niemiec, Włoch, Francji czy Izraela. Na Ethno Porcie pojawi się jeszcze jedno kobiece trio - Las Lloronas z Belgii, którego członkinie wywodzą się z różnych kultur. Przy akompaniamencie gitary, akordeonu, ukulele i klarnetu, Las Lloronas tworzą zachwycającą mieszankę tradycyjnej muzyki hiszpańskiej, klezmerskiej, fado i bluesa.

Pozostałe atrakcje

Muzyczne wydarzenia uzupełnią warsztaty, pokazy filmowe, spektakle, dyskusje i atrakcyjne zajęcia przygotowane specjalnie dla dzieci, kolejnego pokolenia festiwalowiczek i festiwalowiczów. Tuż przed rozpoczęciem świętowania w Holu Wielkim CK ZAMEK otworzy wystawę "Wsłuchaj się w świat. Pokolenia" portretującą społeczność Ethno Portu. W programie przewidziany jest także targ staroci oraz Poznańska Garażówka, czyli kiermasz wspierający osoby z doświadczeniem uchodźczym. Tradycyjnie będzie można samodzielnie wykonać kolorowy nadruk na koszulce lub torbie, a nowością będzie upcyclingowa pracownia krawiecka na trawie.

Festiwal przyjazny dla osób o różnych potrzebach

Warto wspomnieć, że CK ZAMEK dba o to, by festiwal był dostępny dla osób o różnych potrzebach. Koncerty Khusugtun, Trio Mandili i Las Lloronas odbędą się z audiodeskrypcją na żywo dla osób niewidomych, a ten ostatni dodatkowo będzie tłumaczony na polski język migowy. Dla osób poruszających się na wózkach, które wybierają się na wydarzenia w parku, będą zapewnione dodatkowe miejsca parkingowe i odpowiednie toalety. W sobotę i niedzielę będzie można skorzystać z pokoju wyciszenia w CK ZAMEK.

Osobie z niepełnosprawnością, jeśli tylko istnieje taka potrzeba, przysługuje "bilet OzN", na podstawie którego może jej towarzyszyć nieodpłatnie jedna osoba wspierająca.

Bilety

W sprzedaży są dostępne bilety na pojedyncze wydarzenia, ale także karnety 3- i 4-dniowe upoważniające do uczestnictwa we wszystkich koncertach i sekcji Wsłuchaj się w świat.

  • 3-dniowy | 21‒23.06.2024 - 270 zł
  • 4-dniowy | 20‒23.06.2024 - 300 zł

Dzieci do 7. roku życia: wstęp wolny na koncerty (pod opieką osoby dorosłej posiadającej bilet lub karnet).

Wiele wydarzeń jest jednak bezpłatnych.

Szczegółowe informacje i pełny program dostępne są na stronie: Festiwalu.

AK