Restauracje z Poznania wyróżnione w przewodniku Michelin

Aż 15 restauracji z Poznania znalazło się w zestawieniu przygotowanym przez Michelin Guide 2024. Restauracja Muga drugi rok z rzędu otrzymała prestiżową gwiazdkę. Na szczyt zestawienia trafiły także: Fromażeria i TU. oraz wildecki SPOT. Oprócz tego w przewodniku znalazły się nowe lokale, m.in.: Cucina, Marino Bistrot, Port Sołacz i Pasodobre.

Na zdjęciu restauracja MUGA, obok inna kamienica, nocą - grafika artykułu
Restauracja MUGA otrzymała gwiazdkę Michelin/ fot. J. Pindych

Długo oczekiwana publikacja przewodnika Michelin, obejmującego po raz drugi Poznań, stała się faktem. Inspektorzy Michelin rekomendują aż 15 restauracji z Poznania. 

Najważniejsze wyróżnienie, czyli gwiazdka, powędrowało do restauracji Muga, co potwierdza jej niezwykły poziom kulinarny. Szef kuchni lokalu Artur Skotarczak uważany jest za jednego z najlepszych w Polsce. 

Prestiżowe tytuły Bib Gourmand trafiły ponownie do restauracji TU. i Fromażerii. Po raz pierwszy tytuł ten uzyskał także wildecki SPOT. Jest to nie tylko uznanie dla jakości serwowanych tu dań, ale także pośrednio dla polskich win, które stanowią ważny element oferty lokalu.

Poznańskie Jeżyce, znane ze swojej gastronomicznej oferty, mogą poszczycić się pierwszym wyróżnieniem, które trafiło do restauracji Marino Bistrot. Podobnie kompleks City Park/Stare Koszary, będący miejską wyspą jakościowej gastronomii, czerwoną plakietę zawiesi na drzwiach restauracji Cucina. Kolejne dwa premierowe wyróżnienia powędrowały do hiszpańskiego Pasodobre, zlokalizowanego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz do Portu Sołacz. Ten ostatni stał się sercem parku Sołackiego i jednym z ulubionych miejsc spotkań poznaniaków.

Poznań to trzecie w Polsce miasto, które obok Warszawy i Krakowa zostało zrecenzowane w przewodniku. Stolica Wielkopolski po raz pierwszy trafiła do niego w 2023 roku. Tegoroczna edycja to święto polskiej gastronomii również dlatego, że do elitarnego grona dołączył m.in. Gdańsk.

Proces oceny i wizyty inspektorów objęte są tajemnicą i stanowią sekret strzeżony od prawie stu lat, bo niemal tyle liczy sobie historia czerwonej książeczki Michelina. Przewodnik obecny jest w Polsce od 1997 roku, jednak jego historia sięga początków XX wieku, a jego rozwój był związany z rozkwitem motoryzacji. Francuscy automobiliści potrzebowali wskazówek, co można zwiedzać i gdzie dobrze zjeść. Firmą, która była w stanie najskuteczniej dostarczyć tych informacji, był producent opon. 

- Obecność marki Michelin w Poznaniu to dla nas ogromne wyróżnienie. Inspektorzy ponownie docenili wieloletnią, konsekwentną i ciężką pracę na polu gastronomii. Poznań od dawna kojarzony jest z doskonałą kuchnią na światowym poziomie, a rekomendacje Michelin są tego dobitnym potwierdzeniem - mówi Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Nowe wyróżnienia to doskonały pretekst, aby wrócić do Poznania. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poznań to nie tylko jakość dostępna w wyróżnionych lokalach, ale przede wszystkim różnorodność szerokiej oferty gastronomicznej miasta i jego okolic.

Przewodnik Michelin uważany jest za drogowskaz dla smakoszy i jedną z najważniejszych publikacji gastronomicznych na świecie. Miasta recenzowane w przewodniku zyskują popularność i rozpoznawalność, która w istotny sposób pobudza rynek gastronomiczny i znacząco przyczynia się do jego rozwoju.

- Publikacja daje turystom i mieszkańcom pretekst do odwiedzenia wyróżnionych restauracji. Lokale, które nie znalazły się na liście, mają szansę na wyróżnienie w kolejnych latach. Warto zwrócić uwagę, że tegoroczna lista jest dłuższa o cztery atrakcyjne adresy. Inspektorzy znają Poznań coraz lepiej, więc każdy, kto smacznie gotuje, ma szansę zostać zauważonym - tłumaczy Jakub Pindych, recenzent kulinarny związany z PLOT.  

Publikacja rekomendacji u progu sezonu wakacyjnego to doskonała wiadomość dla restauratorów i całego sektora turystycznego. To także dodatkowy impuls do podróży dla samych  turystów, którzy wakacyjne wyjazdy będą mogli planować z czerwonym przewodnikiem w ręku. 

- Zeszłoroczna publikacja zauważalnie wpłynęła na wzrost liczby rezerwacji i zainteresowanie poznańską ofertą gastronomiczną. Również w tym roku spodziewamy się, że kulinaria będą jednym z głównych pretekstów przyjazdu do Poznania - dodaje Jan Mazurczak. 

Pełna lista poznańskich restauracji, które znalazły się w polskiej edycji przewodnika Michelin 2024:

  1. Restauracja MUGA - 1 gwiazdka Michelin
  2. Fromażeria - Bib Gourmand
  3. TU. - Bib Gourmand
  4. SPOT. - Bib Gourmand
  5. 62 Bar & Restaurant
  6. Restauracja A NÓŻ WIDELEC
  7. CUCINA 88 - City Park - debiut na liście
  8. Delicja
  9. Marino Bistrot - debiut na liście
  10. NOOKS
  11. Papavero
  12. PASODOBRE Restaurant & Tapas Bar - debiut na liście
  13. Port Sołacz - debiut na liście
  14. The Time
  15. Zen On

Gwiazdki to najwyższe wyróżnienia przyznawane przez francuski przewodnik kulinarny Michelin. Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii ("Une très bonne table dans sa catégorie").

Bib Gourmand to wyróżnienie przyznawane od 1997 roku, oznaczające wyjątkowo smaczną ofertę kulinarną w umiarkowanych cenach.

Wyróżnieniem jest jednak już sam wpis do przewodnika. Wskazane lokale są "na radarze" Michelina i mają szansę na gwiazdki w przyszłości.

PLOT