Centrum Szyfrów Enigma zaprasza

Centrum Szyfrów Enigma przygotowało bardzo ciekawą propozycję dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka. To idealny moment, by odwiedzić to miejsce, zwłaszcza że zostało ono nominowane w rankingu Cuda Polski 2024 organizowanym przez "National Geographic Traveler".

Wnętrze przedstawia ekspozycję Centrum Szyfrów Enigma. - grafika artykułu
Centrum Szyfrów Enigma znalazło się w gronie nominowanych w rankingu Cuda Polski 2024.

Historia kryptologii w multimedialnej formie

Centrum Szyfrów Enigma to wyjątkowy obiekt na mapie Poznania, który z pewnością warto uwzględnić na trasie wycieczki po stolicy Wielkopolski.

Placówka w nowoczesny i multimedialny sposób prezentuje dzieje złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma przez polskich matematyków i kryptologów, Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Młodzi absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego swoją pracę rozpoczęli właśnie tutaj w 1929 roku, a szyfr udało im się odkodować na początku 1933 roku.

Ekspozycja opowiada także o historii utajniania informacji na przestrzeni wieków oraz o rozwoju świata komputerów i informatyki.

Centrum zlokalizowane jest przy ul. Święty Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum, gdzie w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali polscy pogromcy Enigmy.

Tematyczne ekspozycje i wydarzenia są organizowane z myślą o zwiedzających w każdym wieku, a więc i najmłodsi znajdą tu coś dla siebie.

Zaszyfrowany Dzień Dziecka

1 i 2 czerwca (w sobotę i niedzielę) o godz. 12 odbędzie się wyjątkowe oprowadzanie, które poprowadzi wolontariusz Mateusz. Nastolatek z ogromną pasją zapozna swych rówieśników z tajemnicami świata szyfrów i historią złamania Enigmy. Wspierać go będzie Kamila z zespołu Centrum Szyfrów Enigma.

Dziedzictwo ukrywania informacji ma długą tradycję, nadal jednak istnieją tajemnice wielkich spisków, nierozwiązane zagadki i szyfry, których nie złamano. Przewodnik debiutant opowie sekrety i ciekawostki świata szyfrów.

Wydarzenie będzie nie tylko niesamowicie wciągającą lekcja historii, ale także okazją do świetnej zabawy i wyzwaniem dla umysłu. Z pewnością spodoba się wszystkim osobom z detektywistycznymi zapędami, które będą mogły sprawdzić, czy uda im się złamać kod.

Oprowadzanie w każdym dniu potrwa ok. 60 minut, a maksymalna liczba uczestników to 30 osób.

Wejściówki bezpłatne można zarezerwować telefonicznie  (+48 61 888 45 12) i odebrać w kasie.

Nominacja w rankingu Cuda Polski

Warto dodać, że Centrum Szyfrów Enigma zostało nominowane w rankingu Cuda Polski organizowanym przez "National Geographic Traveler". To już kolejna edycja tego konkursu. Nominowanych jest 48 atrakcyjnych i wartych odwiedzenia, ale nieoczywistych miejsc w całym kraju. 

- W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To pokazuje, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku - wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe cuda Polski - zachęcimy jeszcze więcej osób nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju - mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny "National Geographic Polska". 

O tym, kto wygra w danym województwie, zdecydują internauci. Do 5 czerwca mogą głosować na swojego faworyta w każdym województwie za pośrednictwem strony national-geographic.pl/cuda-polski. W Wielkopolsce - poza Centrum Szyfrów Enigma - nominacje otrzymały: Kopalnia Soli w Kłodawie oraz miasto Pyzdry. 

Laureaci tegorocznej edycji wydarzenia zostaną ogłoszeni 10 czerwca.

Zachęcamy do głosowania, jak i do wizyty w poznańskiej instytucji.

AK