Weź fyrtlowe sprawy w swoje ręce - kandyduj do rady osiedla!

17 lutego rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do rad osiedli Nowe Winogrady Południe, Naramowice oraz Żegrze. Wybory w tych miejscach odbędą się 13 kwietnia. 

Ręka wrzucająca kartę do urny. W tle flaga z herbem Poznania - grafika artykułu
13 kwietnia odbędą się wybory na 3 osiedlach w Poznaniu. Można zgłaszać kandydatów

Żeby kandydować, trzeba na stale zamieszkiwać (być zameldowanym albo dopisanym do Centralnego Rejestru Wyborczego) na terenie danego osiedla i posiadać czynne prawo wyborcze do Rady Miasta Poznania. Aby się zgłosić, należy zebrać co najmniej 25 podpisów poparcia.

Osoby udzielające poparcia muszą być zameldowane lub dopisane do Centralnego Rejestru Wyborców w tym okręgu na osiedlu, z którego kandyduje osoba, którą popierają. Mogą udzielić poparcia nieograniczonej liczbie kandydatów. Swoje dane w CRW można sprawdzić za pośrednictwem usługi elektronicznej - poprzez  ePUAP lub aplikację mObywatel (lub) na piśmie w urzędzie miasta, w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych, ul. Libelta 16/20, 61-706 Poznań - bez rezerwacji wizyt.

Druki zgłoszeń są dostępne na stronie internetowej bip.poznan.pl w zakładce "Jednostki pomocnicze - osiedla"

Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego w Urzędzie Miasta Poznania, ul. Libelta 16/20, pok. 319, w dniach 17-21, 24-26 lutego w godz. 8:00-15:00 oraz 27 i 28 lutego w godz. 8:00-19:00.

Wybory odbędą się 13 kwietnia 

W Poznaniu funkcjonują 42 osiedla, czyli jednostki pomocnicze Miasta. Podstawowym ich celem jest pomoc w realizacji zadań własnych gminy. 

Radni osiedlowi są najbliżej mieszkańców, mają największą wiedzę na temat lokalnych problemów. W ramach przyznanych kompetencji przedstawiciele danego osiedla realizują zadania m.in. poprzez występowanie do wydziałów oraz miejskich jednostek z wnioskami i opiniami dotyczącymi realizacji zadań Miasta na tym obszarze.

W ramach środków finansowych naliczonych w budżecie Miasta, osiedla uchwalają projekty planów wydatków, przekazując do jednostek merytorycznych środki na realizację zadań na swoim terenie.

Warto zostać radnym lub radną swojego osiedla. Członkostwo w radzie to szansa na wprowadzenie pozytywnych zmian w najbliższym otoczeniu.