Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Poznań po raz kolejny stanie się centrum naukowych i artystycznych inspiracji. W dniach 4-12 kwietnia 2025 roku odbędzie się 28. edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tegoroczna odsłona skupi się na znaczeniu odpowiedzialności w nauce, sztuce i codziennym życiu.

grafika przedstawia niebieski napis ODPOWIEDZIALNOŚĆ na białym tle - grafika artykułu
28. edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

- To budujące, że w gronie organizatorów znajduje się 10 partnerów, 10 instytucji zupełnie różnych w swym charakterze, ale łączy je chęć, aby po raz kolejny przybliżyć mieszkańcom Wielkopolski naukę, jej najnowsze zdobycze i osiągnięcia. Aby zachować równowagę, będziemy mieli także okazję obcować ze sztuką w różnej formie - podkreśla Marta Grunwald, koordynatorka PFNiS. - W ostatnim czasie znaczenie odpowiedzialności rośnie, dlatego chcemy poprzez festiwal przypomnieć, by zwracać większą uwagę na to, co mówimy i co robimy. Nasze działania mają wpływ na innych - dodaje.

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 12:00 w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, w Pałacu Działyńskich. W ramach otwarcia zapraszamy na wykład prof. Michała Bogdziewicza, Dyrektora Centrum Biologii Lasu UAM z Wydziału Biologii UAM, zatytułowany: "Gdy słońce ustawia zegar lasu - fenomen lat nasiennych". Wśród innych interesujących wystąpień, prof. Bogdziewicz przybliży zagadnienie lat nasiennych - cyklicznego owocowania drzew, które ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania ekosystemów leśnych.

W trakcie festiwalu odbędzie się blisko 300 wydarzeń - warsztatów, wykładów, prezentacji, gier i stoisk naukowych. Główna część programu będzie miała formę stacjonarną, ale nie zabraknie także propozycji online. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie internetowej festiwalu, w zakładce z programem organizatorów - wystarczy kliknąć w nazwę uczelni lub instytucji, aby pobrać plik PDF z pełnym programem wydarzeń.

Zakończeniem tegorocznej edycji będzie koncert 12 kwietnia, w którym wystąpią dwa zespoły: Orkiestra Akordeonowa AkoPoznań pod dyrekcją Piotra Paszkiewicza i Seweryna Ottona z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Orkiestra Kameralna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod batutą Aleksandra Grefa. W programie znajdą się utwory Piazzolli, Zubickiego, Brahmsa, Williamsa i Bregovicia, tworząc muzyczną podróż przez klasykę, film i tango.

Bilety na koncert są dostępne za darmo do pobrania na Bilety24.pl: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-576-koncert-finalowy-poznanskiego-festiwalu-nauki-i-sztuki-126747?id=740239#overall

Serdecznie zapraszamy do udziału w 28. edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetów państwowych w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II".

Programy organizatorów: https://festiwal.amu.edu.pl/programy/programy-organizatorow/