Więcej kobiet w branży IT

Warsztaty z programowania w języku JavaScript to dwudniowe wydarzenie tylko dla kobiet. 24 i 25 czerwca w Plus Jeden Poznań jego uczestniczki zagłębią się w tajemnice projektowania stron, a efektem ich pracy będzie stworzenie aplikacji JS. 

Na zdjęciu przestrzeń +jeden, widać otwartą salę, w niej krzesła - grafika artykułu
Warsztaty przeznaczone są tylko dla kobiet

JavaScript to obecnie najpopularniejszy i niezbędny język programowania. Bez niego strony www byłyby pozbawione m.in. elementów interaktywnych. Co więcej, statystyki potwierdzają, że JavaScript to obecnie język nr 1 w sieci, a zapotrzebowanie na programistki i programistów stale rośnie. W środowisku javascriptowym nie było do tej pory inicjatywy dedykowanej kobietom. Inne programy już zaktywizowały je do pracy w branży IT. Dobrym przykładem jest Rails Girls, czyli projekt stworzony dla programistek Ruby on Rails. Organizatorzy warsztatów - Girls.js, we współpracy z przestrzenią +jeden Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa - wypełniają więc tę lukę. Wierząc w umiejętności kobiet, ułatwiają branżowy debiut. Udział w całym wydarzeniu jest darmowy.

Do udziału w dwudniowych warsztatach zaproszone są kobiety. Organizatorzy podkreślają, że mile widziane są osoby działające na rzecz swojego otoczenia, członkinie organizacji pozarządowych, aktywistki, a także osoby początkujące, które nie miały jeszcze styczności z JavaScriptem.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Na uczestniczki czeka 30 stanowisk, z czego 3 są przeznaczone dla kobiet z Ukrainy, a 3 dla działaczek anglojęzycznych.

Girls.js odwiedził już 12 miast w całej Polsce. Odbyło się 31 edycji warsztatów, które przygotowało 121 prowadzących. Przeprowadzono 292 godziny zajęć z 552 uczestniczkami. 

Zapisy na warsztaty prowadzone są przez internet, formularz rekrutacyjny można znaleźć na stronie. Więcej informacji na temat wydarzenia na Facebooku.

+jeden to miejsce powstałe, aby udostępnić przestrzeń do rozwoju przedsiębiorców, freelancerów oraz tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Budynek znajdujący się przy ulicy Za Bramką 1 posiada m.in. trzy wielofunkcyjne sale konferencyjne mogące pomieścić do 100 uczestników. Miejsce zostało stworzone w 2016 roku z inicjatywy Miasta Poznania i miejskiej spółki Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji w ramach projektu Startup Poznań.

AW