Ruszyła "Budma" - wyjątkowe targi dla branży budowlanej

Ponad 600 wystawców z 27 krajów świata przyjechało do Poznania, by pokazać nowe produkty i rozmawiać o przyszłości branży budowlanej i architektonicznej. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się "Budma" - największe w Europie wydarzenie tego typu. Tegoroczne hasło przewodnie to "Zielona przyszłość budownictwa".

Na zdjęciu otwarcie targów, na scenie trzy osoby, przy mikrofonie kobieta o jasnych włosach - grafika artykułu
"Budma" to nie tylko stoiska wystawców, lecz także towarzyszące im konferencje tematyczne/ fot. MTP/fotobueno

We wtorek (11 lutego) w Poznaniu ruszyły Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Budma" oraz towarzyszące im Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad - Windoor-tech. To najważniejsza impreza branżowa dla przedstawicieli sektora budowlanego, w której od ponad trzech dekad biorą udział producenci, inwestorzy, generalni wykonawcy, inżynierowie, architekci oraz inni fachowcy. 

W sześciu pawilonach na przestrzeni 50 000 mkw. swoje produkty zaprezentuje ponad 600 wystawców z 27 państw. Organizator szacuje, że wydarzenie odwiedzi nawet 30 tys. profesjonalistów z ponad 40 krajów. Na zwiedzających czekają setki targowych premier i nowinek technologicznych. Aż 28 laureatów prestiżowej, przyznawanej na targach BUDMA nagrody Złotego Medalu, otrzymało wyróżnienie za innowacyjność, pomysłowość i nowoczesność swojego produktu.

- Mylili się ci, którzy mówili, że sztuczna inteligencja i komunikatory internetowe zastąpią spotkania na żywo - mówiła Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania podczas otwarcia targów. - Nie zastąpią, a Budma jest tego najlepszym dowodem. Życzę więc wszystkim wspaniałych, owocnych i inspirujących spotkań. Mam też prośbę - abyście Państwo potraktowali to wydarzenie jako wyjątkowy city break i po opuszczeniu gościnnych przestrzeni MTP udali się do centrum naszego miasta, skorzystali z bogatej oferty gastronomicznej i kulturalnej oraz przekonali się, jak dziś wygląda nasz Stary Rynek. Jako eksperci branży budowlanej będziecie mogli Państwo go docenić. Zachęcam do zwiedzania Poznania i odkrycia go na nowo.

"Budma" to nie tylko stoiska wystawców, lecz także towarzyszące im konferencje tematyczne. W tym roku ich program jest niezwykle bogaty - pojawiły się również dwa zupełnie nowe projekty. 

Pierwszym z nich jest Archi-strada, czyli propozycja skierowana przede wszystkim do architektów, projektantów i inżynierów, ale także - poprzez swoją tematykę - do producentów, inwestorów i firm budowlanych. Głównym jej filarem jest Forum Designu i Architektury, którego wiodącym tematem będzie drewno - ekologiczny surowiec mogący zapewnić zrównoważoną przyszłość budownictwu i architekturze. Forum będzie okazją do wysłuchania inspirujących prelekcji, a także udziału w interdyscyplinarnych debatach. Zaproszeni goście przedstawią i omówią interesujące przykłady budownictwa drewnianego z Polski, Europy i świata oraz wskażą aktualne trendy i kierunki rozwoju branży. Gościem specjalnym będzie Asko Takala - prezes Stowarzyszenia Architektów Fińskich SAFA. Archi-strada odbędzie się 11-14 lutego w pawilonie 5.

Drugą nowością jest Centrum Nowoczesnej Prefabrykacji PREFTEC. Ta tematyka obecna jest na poznańskich targach od kilku lat, jednak w takiej skali pojawi się po raz pierwszy. Czy rzeczywiście da się zbudować dom w trzy tygodnie? To kuszące rozwiązanie nie tylko dla inwestorów planujących budowę biurowca czy bloku, ale również dla osób prywatnych, myślących o własnym domu. Wszystkiego na temat prefabrykacji i budowy będzie można dowiedzieć się od wystawców i ekspertów ze Stowarzyszenia Energooszczędnych Domów Gotowych (SEDG).

Na tegorocznej "Budmie" pojawi się też strefa biznesowa pod nazwą "Poland. Business Forward Construction Sector", w której polscy przedsiębiorcy będą mogli zapoznać się z potencjałem eksportowym wybranych rynków oraz porozmawiać z przedstawicielami tych zagranicznych. Eksperci z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu opowiedzą o zasadach działania, wymaganiach i potencjale eksportowym w zakresie usług oraz materiałów budowlanych i wykończeniowych. 

12 lutego w pawilonie 10 odbędzie się Forum Zielonego Budownictwa, podczas którego poruszone zostaną tematy związane z innowacjami produktowymi, zmianami legislacyjnymi, zrównoważonym rozwojem, deklaracjami środowiskowymi czy redukcją śladu węglowego w kontekście prac architektów. Udział w wydarzeniu wymaga dodatkowej rejestracji.

BUDMA od zawsze jest międzynarodową areną rynkowych premier oraz prezentacji technologii przyszłości dla budownictwa. W 2025 roku, w tym samym terminie, swoją najnowszą ofertę skierowaną do producentów okien, drzwi, bram i fasad przygotowali także wystawcy targów Windoor-tech. Ekspozycja tego segmentu towarzyszy targom budownictwa co dwa lata.

Więcej informacji na stronie: budma.pl

AW