Next Fest opanuje Poznań

Dokładnie za tydzień, 20 kwietnia, rozpocznie się w Poznaniu impreza Next Fest Music Showcase & Conference. Przez trzy dni zaprezentują się znani artyści, ale również ci stawiający dopiero pierwsze kroki w branży muzycznej. Łącznie odbędzie się prawie 120 koncertów w 15 lokalizacjach. Dodatkowo w programie są panele dyskusyjne, warsztaty oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących. 

Galeria zdjęć z konferencji przed Next Fest Music Showcase & Conference - grafika artykułu
20 kwietnia, rozpocznie się w Poznaniu Next Fest Music Showcase & Conference

- Bardzo się cieszę, że Poznań będzie gościł tak ciekawe muzyczne wydarzenie. Next Fest nawiązuje do festiwalu Spring Break, który promował młodych artystów, ale jednocześnie prezentował już tych bardziej znanych. Podobnie ma być i tym razem, a publiczność będzie mogła posłuchać zróżnicowanej stylistycznie muzyki - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Mam nadzieję, że ta impreza to również sygnał, że trudne dla środowiska muzycznego pandemiczne czasy już minęły - dodaje prezydent, pod którego patronatem odbędzie się Next Fest.

Next Fest Music Showcase & Conference to trzydniowy festiwal i spotkanie branży muzycznej, który ma służyć integracji, wymianie myśli i poznaniu tego, co rodzima muzyka ma najciekawszego do zaoferowania. Premierowa edycja nie zamyka się na określone osoby i formaty. Zaprezentują się zarówno uznane już na krajowej scenie postaci, jak i ci, dla których poznańskie wydarzenie ma szansę być trampoliną do poważnej kariery. 

- Jesteśmy poznańską agencją koncertową i cieszymy się, że mamy okazję organizować kolejną imprezę w naszym mieście. Jako agencja mamy duże doświadczenie w produkowaniu wydarzeń w całym kraju, a w Poznaniu już od kilku lat spotykamy się z mieszkańcami na Edison Festivalu, Letnich Brzmieniach i koncertach topowych artystek i artystów. Przy okazji Next Fest integrujemy zarówno poznańskie środowisko muzyczne i klubowe wraz z reprezentantami szeroko rozumianej branży muzycznej zjeżdżające do Poznania z całej Polski - zaznacza Joanna Szymczewska, z agencji Good Taste Production, organizatora Next Fest.

Wśród headlinerów festiwalu znalazła się czołówka polskiej sceny muzycznej - energetyczny Mrozu, artysta totalny Ralph Kaminski czy niepokorna Margaret. W Poznaniu premierowy materiał zagrają też Nosowska i Julia Pietrucha. Tłumy porwie odmieniony Jamal, funkowy Bartek Królik i wulkan energii - Mery Spolsky. Na Next Fest zagra też Igor Herbut z solowym materiałem, promujący album Piotr Zioła i gorące popowe nazwisko - Marissa. Do elektronicznego bujania zaproszą Kamp! i zapowiadający nadchodzący krążek Tomasz Makowiecki. Poprockowi Sorry Boys zahipnotyzują publiczność głosem Beli, a wizualnie rozpieści Arek Kłusowski.

- Tylko w Poznaniu udała się sztuka stworzenia pełnowartościowego festiwalu showcaseowego. Ubiegła dekada stała pod znakiem Spring Breaka, który sprawił, że nasze miasto zostało nieformalną stolicą młodej, polskiej muzyki. Bardzo się cieszę, że tę tradycję udało się przywrócić do życia. Mam nadzieję, że Next Fest napisze swoją, piękną historię i jestem pewien - patrząc po reakcjach publiczności, środowiska muzycznego i liczbie zgłoszeń młodych artystów, że ten festiwal jest bardzo potrzebny - szczególnie w dobie światowego przesilenia - wyjaśnia Michał Wiraszko, dyrektor artystyczny Next Fest.

Koncerty odbywać się będą na kilkunastu scenach w centrum Poznania: w CK Zamek, na Dziedzińcu Zamkowym, Scenie na Piętrze, Estrada Stage, pl. Wolności, Wolnym Dziedzińcu przy urzędzie miasta, a także w Baraku Kultury oraz w klubach: Blue Note, Dragon, Dubliner, Lokum, Pod Minogą, Schron, Tama i W Starym Kinie 

Od popu po black metal

Najważniejsi podczas Next Fest Music Showcase & Conference będą obiecujący debiutanci, którzy reprezentują różne gatunki muzyczne - od popu, przez elektronikę, po black metal.

Nie zabraknie gatunkowego popu, a jego reprezentanci często poszukują inspiracji w okolicznych stylach muzycznych. Podczas trzech dni festiwalu wystąpi doskonale rozumiejący trendy Kamil Hussein, zahaczający o sielskie country zespół Jelsa, poprockowy Senny czy Stach Bukowski, udowadniający, że rock and roll ma się świetnie także w nowoczesnym, popowym wydaniu. Takich artystów na festiwalu pojawi się dużo więcej. Międzygatunkowe poszukiwania muzyczne prowadzi m.in. Żurkowski, znany ze współpracy ze Skubasem Niesłuchowski czy chillwave'owy pawlack.

W Poznaniu zagra też melancholijna Daria ze Śląska, Julia Rocka popowym brzmieniem stworzy mieszankę wybuchową, za to Maks Łapiński ukoi łagodnością. Nostalgiczno-romantyczną dyskotekę rozkręcą Kryształy, czyli duet Pawła Swiernalisa i Michała Kmieciaka, za to będzie można odsapnąć przy akustycznych kompozycjach Ozi. Słuchaczy zaczarują Krzewy, a także Sonia Pisze Piosenki. Ładne piosenki. Na festiwalu jako Sienkiewicz zagra też połowa duetu Kwiat Jabłoni.

Akustyczny pop z elementami indie folku to domena zespołu Rozen, w rejony R&B zabierze słuchaczy Ania Szlagowska, a przy zastosowaniu minimalnych środków i maksymalnych emocji zaczaruje Magda Kluz. Z muzyki Vincenta bije ogrom wrażliwości i refleksyjności, podobnie jak u lirycznej Asi Nawojskiej czy Dominiki Płonki. Nastrojowy, alternatywny pop zagra Bałtyk, w podobne rejony podąży duet Kępiński >|< Kowalonek, a w stronę indie rocka skręci z kolei VHS. W ciekawe rewiry zaprowadzi romantyczno-melancholijna Ola Olszewska, a do bujania przy bigbitowych inspiracjach zaprosi Tańka Szafraniec. Najlepszy gatunkowy rodzimy pop przypomni duet Anieli, a jego mroczniejszą stronę odsłoni Ania Leon.

Next Fest Music Showcase & Conference to też okazja do posłuchania pełnego emocji songwritingu Kathii, dreampopowych brzmień FellowB czy alternatywnego popu zespołu Älskar. Małgola, No oraz Ełmi pokażą, co najlepszego dała polskiej muzyce scena indiepopowa ostatnich dwóch dekad, a pochodzący z Krakowa Helucze przyniesie trochę lata i beztroski. Do świata mocniejszych gitarowych brzmień przeniosą m.in. kipiący punkową energią Izzy and the Black Trees czy Mona Polaski. 

Jeśli chodzi o rock and rolla, to posłuchać będzie można eksperymentalnego rocka Pure Bedlam czy osadzonych w klasycznym rock and rollu riffów grupy Ziembul. Lochy i Smoki zadbają o to, by duch emo rocka w narodzie nie zginął, a Carnal pokaże, co to znaczy być wiernym dobremu metalowi.

Do świata alternatywy zabiorą Swiernalis czy debiutująca longplayem w 2021 roku Helaine Vis. Coś dla fanek i fanów noise rocka, emo rocka czy post hardcore'u zagra trójmiejski Zespół Sztylety. Emmeth zaserwuje z kolei prawdziwy rollercoaster emocji i stylistyk. Metal i punk zderzają się z... trapem i hyperpopem. Nowofalowa Mnoda ukoi rozwibrowane gitarami brzmienia, serwując słuchaczom shoegaze'owy nastrój. Wierny gitarom i dobrym melodiom pozostanie za to zespół Cinemon oraz podkarpacki Mark and the Boomers.

In Twilight's Embrace to mocne, choć niebywale melodyjne brzmienie na pograniczu death metalu i hardcore'u, a Odium Humani Generis we wspaniały sposób czerpią to, co najlepsze z dorobku polskiego black metalu. Fanów i fanki gitarowej energii zachwycą punkrockowy The Pau, alternatywna Nanga, Spokój czy Iksy. Warszawski skład daysdaysdays deklaruje, że w swojej muzyce łączy elementy alternatywy, punka i emo, z kolei Lock Down przypomni, jakie emocje wzbudza młodzieńczy hardcore. Do krainy glam punk rocka publiczność przeniesie grupa Swayzee.

Dla fanów elektroniki i hip-hopu również zapowiada się dobry czas. Eksperymenty w obrębie muzyki basowej, ambientu, jungle i hip-hopu zaserwuje producent Przemysław Jankowiak znany jako 1988. W hipnotyzującą podróż zabierze zespół Nohono i w podobną wyruszy również publiczność słuchająca elektroakustycznych kompozycji Sabiny Szewczyk. Na Next Fest będzie się też można zmierzyć z nieoczywistą elektroniką nity, lekkością i bezkompromisowością Olivera Gigona i głębokim wokalem Tynsky'ego. Zespół Feral Atom zaserwuje miks elektroniki, dark folku i psychodelii, za to Jeże Oruelińskie zapowiadają set szlacheckiego punk house'u.

Didżej i producent naked relaxing zwiastuje równie dobrą imprezę, a dla amatorów jeszcze bardziej skocznego tempa zagra drumandbassowy Goddie. Etnobotanika proponuje spotkanie hip-hopu, trip-hopu i pochodnych ciut wolniejszych gatunków elektroniki, a niespieszne disco wymieszane z downtempo zaprezentuje Ikarvs. Do tańca zaproszą poznańska Zuta i unikający szufladek zespół open, a syntezatorowe, elektropopowe brzmienia zaserwuje Julia Rover. Przedsięwzięcie łączące niełatwe oblicza elektroniki ze słowiańską quasi-folkową duchologią to specjalność grupy Naphta. Duet Vyspa zapewni wielobarwny, dźwiękowy kolaż i znakomite pole do wokalnych popisów.

W obszarze hip-hopu zaprezentuje się rzucający ciętymi wersami Bryan czy jeden z najpopularniejszych polskich raperów młodego pokolenia - Janusz Walczuk. Ciepłe Brejki zabawią się muzyką na swoich zasadach, a raczej bez zasad w ogóle, a poznański raper Szygenda i producent Eddie Block zaserwują bujające brzmienia oraz szczegółowe obserwacje lokalnych ulic. Reprezentację hip-hop around zasilą Ananas, po prostu Kajtek czy nowa artystka wytwórni Def Jam - Maggie.

Podczas festiwalu zagrają też adaś, który zgrabnie łączy elementy alternatywy, popu i rapu, oraz duet Córy romansujący z soul and rapem. Małe Miasta łączą hiphopowe bity z piosenkowymi formułami, melancholijny miks rapowej narracji z alternatywnym brzmieniem będzie można usłyszeć za sprawą Jakuba Skorupy.

Na Next Fest Music Showcase & Conference nie zabraknie przestrzeni na jazz i muzykę eksperymentalną. Jazzu to punkt wyjścia do muzycznych poszukiwań Ignacego. Posłuchać też będzie można intrygującego wokalu znanej z formacji Klawo, Artificialice. Mająca na koncie udane projekty m.in. z Hanią Rani Dobrawa Czocher dostarczyła wystarczających dowodów na to, że jest artystką kompletną.

Niepokorny jazz spotkał się z artpopową wrażliwością i żarliwością post-rocka w zespole Nene Heroine. Trio USO 9001 zaczaruje nie tylko muzycznym warsztatem, lecz także świeżym podejściem do jazzu, za to marzycielskie dźwięki zabrzmią spod palców poznanianki Yany Couto. Line-up zasilą też trójmiejski duet Jazxing oraz kompozytorka, pianistka i wokalistka Kama Salach.

My Name Is Poznan 2.0

Część wymienionych wyżej artystów pochodzi lub jest związanych z Poznaniem. 19 kwietnia ukaże się drugi album projektu "My Name Is Poznan", skierowanego do lokalnych muzyków, szczególnie debiutantów. Na Next Fest wystąpi większość artystów z tej płyty: Kathia, Julia Rover, Ełmi, Vyspa, Zuta, Córy, Swiernalis i naked relaxing. W sumie na Next Feście zobaczymy i usłyszymy 23 wykonawców związanych ze stolicą Wielkopolski. 

Konferencja

Next Fest to jedno z największych wydarzeń przeznaczonych dla szeroko rozumianej branży muzycznej. Oprócz koncertów będzie też można wziąć udział w części konferencyjnej, która obejmie spotkania, panele dyskusyjne i warsztaty.

Blok konferencyjny rozpocznie się w czwartek spotkaniem z duetem Kwiat Jabłoni. Zespół długo szukał własnej drogi, która nierzadko była kręta i trudna. Dziś mogą śmiało powiedzieć, że sukces zawdzięczają własnym wyborom i ciężkiej pracy.

W kolejne dni odbędą się panele "Artysta - Manager - Wytwórnia - trójca święta czy trójkąt bermudzki?", "Jak zmieniał się rynek managerski począwszy od przemian ustrojowych w Polsce?", "Czy radio nadal może wypromować artystów?", "Bilet w jedną stronę - przyszłość ticketingu", "The Future Forum: NFT, Blockchain, Metaverse i technologia Web 3.0, czyli o romansie sztuki z przyszłością".

Podczas festiwalu odbędą się też dwa warsztaty: "Spotify for Artists Masterclass (skierowany do artystów, managerów oraz przedstawicieli szeroko rozumianej branży muzycznej, mający na celu zaprezentowanie i wyjaśnienie narzędzi oraz funkcji, a także podzielenie się najlepszymi praktykami) oraz otwarty "Twoja kariera na Twoich zasadach".  

Karnety i bilety

Najnowsze informacje znajdują się na profilu @nextfestmusicshowcase na Instagramie oraz na stronie www.nextfest.pl. Karnety są dostępne w sprzedaży na www.eventim.pl/nextfest23. Liczba karnetów w określonych pulach jest ograniczona (II pula - 199 zł, III pula - 229 zł). Przygotowano również bilety tylko na koncerty na placu Wolności w cenie 129 zł.

Organizatorem wydarzenia są poznańska agencja Good Taste Production i Fundacja Trzy Sztuki. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Partnerami strategicznymi są Teatr Muzyczny w Poznaniu, a także Centrum Kultury Zamek i Estrada Poznańska. Partnerami wydarzenia są Eventim, Tama, Blue Note, Dragon, Dubliner, W Starym Kinie, Pod Minogą, Lokum, Schron, Muchos. Partnerami medialnymi są Radio Nowy Świat, Radio Afera, Rytmy, "Gazeta Wyborcza", cgm.pl, Interia, Meloradio, Antyradio.