W środę, 1 marca, odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się utrzymanie przekroczenia. W związku z tym osoby, które posiadają w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła, nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w czwartek, 2 marca. Zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz.

Jeszcze tylko kilka dni trwa nabór na kolejną edycję Programu Staży Studenckich. Do 5 marca można wysyłać zgłoszenia. Na chętnych czekają 92 miejsca. Staże potrwają cztery miesiące. 

Można już korzystać z odnowionych przystanków autobusowych "Literacka". W ramach przebudowy wykonano tam wiele prac związanych z elementami infrastruktury drogowej. Nowe przystanki zostały wyposażone w wiaty i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Mieszkańcy Poznania i całej Wielkopolski mogą skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego - USG aorty brzusznej. To propozycja dla mężczyzn, którzy mają 50-69 lat. Wczesna diagnoza może uchronić przed tętniakiem i uratować życie. 

Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Między 7 a 9 marca w Bibliotece Raczyńskich podsumowane zostaną zmiany, jakie zaszły w poznańskiej i polskiej kulturze. W programie panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty czy spotkania.

16 marca w Poznaniu odbędą się Targi Edukacji Zagranicznej. Wydarzenie kierowane jest do uczniów, studentów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich osób zainteresowanych nauką w innych krajach. Będzie to możliwość spotkania z przedstawicielami czołowych międzynarodowych uniwersytetów, szkół średnich i organizatorów kursów językowych z wielu państw Europy.

Podczas kolejnych szkoleń organizowanych przez Poznań Biznes Partner będzie okazja do zapoznania się z aktualnościami podatkowymi i składkowymi oraz otrzymania pomocy w rozliczeniach. Osoby zakładające własny biznes mogą skorzystać ze spotkań poświęconych różnym aspektom nowej działalności. To tylko nieliczne przykłady z oferty przygotowanej na marzec. Obowiązują zapisy. 

W 2022 r. na realizację programu "Aktywny samorząd" PFRON przeznaczył prawie 200 milionów złotych. W tym roku budżet jest jeszcze wyższy, bo wynosi ponad 219 milionów złotych. Z tych pieniędzy mogą także skorzystać mieszkanki i mieszkańcy Poznania z niepełnosprawnością. Od 1 marca przyjmowane są wnioski o dofinansowanie. 

Już pod koniec czerwca rozpocznie się 16. odsłona kwalifikującego do Oscara Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Jak co roku w programie znajdą się m.in. dzieła krótko- i długometrażowe, a także sekcja "Retrospektywy". Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się również blok poświęcony anime. Nową dyrektorką artystyczną wydarzenia została Adriana Prodeus.

W tym tygodniu na przebudowywanej ul. Św. Marcin w dwóch kluczowych miejscach łączone są szyny tramwajowe: przy rondzie Kaponiera oraz na skrzyżowaniu z ul. Towarową. Tym samym prace związane z torowiskiem na odcinku pomiędzy ul. Towarową a mostem Uniwersyteckim są na ukończeniu - w przyszłym tygodniu planowane jest połączenie także szyn na lewoskręcie.

W środę, 1 marca, możliwe jest wystąpienie przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. Ostrzeżenie obowiązuje 1 marca 2023 r. do godz. 24.00.

Dobiegła końca XIV edycja akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło". Przebadano 380 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania oraz 10 kamienic z centrum, Jeżyc i Łazarza. 

W minionym roku strażnicy miejscy otrzymali ponad 73 tys. zgłoszeń. Interweniowali w 63 tys. przypadków - średnio 173 razy dziennie - oraz wystawili ponad 53,5 tys. mandatów. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło źle zaparkowanych pojazdów na terenie miasta. 

MPK Poznań potrzebuje nie tylko kierowców czy motorniczych, ale również m.in. mechaników, spawaczy, elektroników, elektryków i elektromonterów. Myśląc o przyszłych kadrach, przedsiębiorstwo prezentuje się podczas targów szkolnictwa. W tym tygodniu spółka weźmie udział w Arenie Zawodów oraz w Targach Edukacyjnych i Zawodów.

Niemal 3 tys. uczniów podstawówek wzięło udział w "Arenie Zawodów". Wydarzenie to jest adresowane szczególnie do ósmoklasistów, przed którymi stoi decyzja o wyborze dalszej drogi edukacji. Na targach mogli zapoznać się z ofertą poznańskich szkół oraz znaleźć interesujący ich zawód.

Jak łatwo i sprawnie rozliczyć swój PIT? Dla seniorów, którzy chcą się tego dowiedzieć, przygotowano dwa spotkania - w ich trakcie specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości. Najbliższe z nich odbędzie się już 6 marca, a kolejne - tydzień później.

27 lutego to Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. W stolicy Wielkopolski jest ich ponad 4 tysiące - Miasto wspiera ich działalność na wielu polach. 

Jak przygotować smaczny deser, skonstruować i zaprogramować robota, zrobić dobrą fotografię czy zaplanować kampanię reklamową? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na młodzież we wtorek, 28 lutego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas targów szkolnictwa zawodowego i technicznego "Arena Zawodów".

Drzewa w Poznaniu są poddawane specjalistycznym badaniom dendrologicznym, w tym m. in. tomografem dźwiękowym. Narzędzie to pozwala "zajrzeć" w głąb rośliny i szczegółowo ocenić jego stan zdrowotny.

Trwa modernizacja Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM). Poprawi się komfort leczenia pacjentów i funkcjonalność budynku, w którym zagospodarowane zostaną nieużywane pomieszczenia. Łatwiej do ośrodka dostaną się też osoby poruszające się na wózkach.

W rejonie pętli autobusowej Dębiec PKM powstanie nowy chodnik, a fragment istniejącego będzie wyremontowany. Przejście dla pieszych przez ul. 28 Czerwca 1956 r. zostanie przebudowane i doświetlone. Na tym terenie pojawi się również zieleń w postaci trawników i bylin.

Koniec tygodnia będzie ostatnią szansą na odwiedzenie Zimowego miasteczka na placu Wolności. Fani kina będą mogli obejrzeć film będący polskim kandydatem do tegorocznego Oscara. Nie zabraknie też koncertów i wydarzeń upamiętniających ofiary wojny w Ukrainie.

Przedsiębiorcy ze średnich, małych i mikrofirm z Poznania mogą dostać dofinansowanie do szkoleń i kursów dla wszystkich pracowników. Wsparcie jest możliwe dzięki projektowi "Usługi Rozwojowe szansą na sukces". Do tej pory skorzystało z niego niemal 5 tysięcy osób. 

Dokładnie rok temu, 24 lutego,  Federacja Rosyjska napadła na Ukrainę. To wydarzenie zmieniło bieg historii i miało wielki wpływ na cały świat - także na Poznań. By uczcić ofiary tej wojny, przedstawiciele Miasta złożyli kwiaty pod głazami pamięci na cmentarzach na Miłostowie i Junikowie.  

Liczba wyników na stronie
30