Znajdź drzewo na mapie Poznania

Model 3D Miasta Poznania wzbogacił się o nową funkcję - wizualizacje danych z bazy drzew. Za pomocą warstwy "Inwentaryzacja drzew" możemy odszukać gatunki zinwentaryzowanych w Poznaniu drzew. 

Zdjęcie przedstawia wizualizację trójwymiarowej mapy miasta Poznań. - grafika artykułu
Fot. GEOPOZ.

Osoby ciekawe, jakiego gatunku jest konkretne drzewo rosnące w Poznaniu mają okazję zrobić to poprzez mapę 3D Poznania. Dane na temat zieleni udało się uzyskać dzięki technologii skaningu laserowego. Pozyskanie ich odbyło się dla Systemu Informacji Przestrzennej, za którego funkcjonowanie odpowiada Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego w Poznaniu GEOPOZ. 

Obiekty posiadają atrybuty określające m.in.: gatunek (nazwę w języku polskim), gatunek (nazwę łacińską), wysokość, obwód pnia, sposób inwentaryzacji, a wkrótce również inne dane.

Informacje pochodzą z materiałów własnych GEOPOZu oraz innych jednostek miejskich dysponujących dokumentacją zawierająca inwentaryzacje zieleni. Dane są aktualizowane niemal codziennie, a obiekty z warstwy można wyeksportować poprzez narzędzie pobierania modelu 3D. Do tej pory zinwentaryzowano ponad 11 000 drzew w mieście. 

Aby sprawniej korzystać z map, poniżej opisane czynności, które krok po kroku należy wykonać. 

Najprostszym sposobem znalezienia informacji w mapie Systemu Informacji Przestrzennej jest kliknięcie w odnośnik: Portal SIP Poznań. Wyświetli się wtedy domyślny widok mapy. Żeby sprawdzić gatunek drzewa, trzeba skorzystać z listy warstw tematycznych mapy. Znajduje się ona po lewej stronie ekranu. Następnie należy znaleźć i kliknąć w warstwę "Środowisko", a dalej interesujące nas pole "Inwentaryzacja drzew". Przy nazwie znajduje się kwadrat, w który należy kliknąć, aby uruchomić warstwę. 

Po wykonaniu tej czynności może wydawać się, że nic się nie zmieniło. Tak jednak nie jest, należy przybliżyć mapę na interesujący nas obszar. Wyświetlą się wtedy zielone okręgi, które oznaczają zinwentaryzowane drzewa. Jesteśmy już blisko, żeby sprawdzić ich gatunki. Żeby to zrobić, trzeba spojrzeć na listę z ikonkami na samej górze mapy. Znajduje się na niej ikonka litery "i" w kółeczku. Dzięki niej, możemy sprawdzić informacje o obiekcie na mapie, na który klikniemy. W naszym przypadku będą to drzewa. Klikając na ikonkę, włączamy tę funkcję.

Teraz wystarczy kliknąć na wybrany przez nas zielony okrąg na mapie oznaczający drzewo. Po zrobieniu tego, po lewej stronie w miejscu listy warstw tematycznych otworzy się nowe okno. z informacjami. Znajduje się tam napis "Drzewa zinwentaryzowane". Klikając w niego, poznamy gatunek drzewa w języku polskim i łacińskim. Dowiemy się także, jaka jest jego wysokość i obwód. 

Korzystanie z mapy 3D Poznania wygląda dość podobnie, ale jest odrobinę prostsze niż w przypadku tradycyjnej mapy. Znów, aby wyświetlić mapę musimy kliknąć w ten odnośnik: virtualcityMAP - 3D-Stadtmodelle im Browser (sip.poznan.pl). Warstwy mapy są tutaj widoczne w oknie z lewej strony, zatytułowanym "Zawartość". 

Żeby zobaczyć drzewa na mapie, trzeba odnaleźć w tym oknie pole "Roślinność". Po kliknięciu na nie, wyświetli się opcja "Drzewa zinwentaryzowane". Gdy klikniemy na ten odnośnik, na mapie pojawią się zinwentaryzowane drzewa w modelu 3D. Tutaj nie musimy zaznaczać osobnej opcji, aby wyświetliły się informacje na temat drzewa. Wystarczy najechać kursorem na sylwetkę drzewa i kliknąć na nie, aby wyświetliły się wszystkie dane na jego temat.

Ciekawi Cię, jakie drzewo rośnie obok Twojego miejsca zamieszkania? Korzystając z naszego poradnika, możesz to sprawdzić już dziś.

Odnośnik do mapy SIP: http://sip.poznan.pl/sip/nmap/mapa/1/default

Odnośnik do mapy 3D Poznania: http://sip.poznan.pl/model3d/#/legend

KS/OD