Zrównoważona mobilność miejska - Poznań jednym z miast w programie RAPTOR

Podczas RAPTOR Summit i EIT Urban Mobility Community Days w Monachium, uczestniczki i uczestnicy rozmawiali o wyzwaniach w projekcie oraz szerzej - przyszłości mobilności miejskiej w Europie.  Wyzwaniem Poznania w projekcie RAPTOR jest integracja systemów, co za tym idzie aktualizacja tras komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym oraz implementacja rozwiązania do Rozkładu Jazdy Live w aplikacji Smart City Poznań i innych mobilnościowych aplikacji. Dzięki udziałowi w programie CITY RAPTOR, Poznań nie tylko rozwija własne innowacje, ale także wzmacnia współpracę międzynarodową w ramach EIT Urban Mobility, stając się ważnym partnerem w europejskim ekosystemie mobilności.  

Na zdjęciu mężczyzna, w tle baner z napisem CommunityDays Munich, eit Urban Mobility, co-funded by European Union - grafika artykułu
Poznań aktywnie uczestniczy w RAPTOR Summit, kształtując przyszłość mobilności miejskiej.

Wydarzenie RAPTOR Summit oraz EIT Urban Mobility Community Days 

Między 17 a 19 marca, Monachium stało się centrum innowacji w zakresie mobilności miejskiej, goszcząc RAPTOR Summit oraz EIT Urban MobilityCommunityDays. Wydarzenie zgromadziło liderów branży transportu miejskiego i mikromobilności, oferując trzy dni pełne warsztatów, prezentacji oraz pasjonujących dyskusji. Uczestniczki oraz uczestnicymieli okazję wymienić się doświadczeniami i współpracować nad rozwiązaniami, które kształtują przyszłość mobilności w miastach. 

Czym jest RAPTOR?

CITY RAPTOR (CITY Rapid Applications for Transport) to program pilotażowy, który tworzy i testuje rozwiązania dla specyficznych wyzwań związanych z mobilnością miejską w miastach Europy. Jest to inicjatywa oparta na wyzwaniach i metodach zwinnego wdrażania innowacji, realizowana przez EIT Urban Mobility i finansowana przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Program łączy miejskie wyzwania związane z transportem z rozwiązaniami oferowanymi przez startupy i małe oraz średnie przedsiębiorstwa.  

Wyzwania miast w obszarze mobilności 

Jednym z najważniejszych punktów szczytu było przedstawienie wyzwań związanych z mobilnością miejską realizowanych w ramach programu CITY RAPTOR. Michał Rzeźnik, reprezentujący Smart City Poznań, przedstawił projekt aktualizacji tras transportu miejskiego w czasie rzeczywistym, który będzie realizowany w Poznaniu. Ponadto, podzielił się doświadczeniami z wdrażania stref mikromobilnościHop&Go, które działają na terenie miasta. Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy omawiali sukcesy zeszłorocznych pilotaży oraz wspólne wyzwania, które stoją przed miastami w zakresie mobilności. Wymiana doświadczeń pozwoliła na wypracowanie najlepszych praktyk, które mogą przyczynić się do tworzenia efektywnych, skalowalnych rozwiązań. 

Nowe możliwości współpracy międzynarodowej

RAPTOR Summitbył także doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między miastami. Dzięki wydarzeniu Poznań dołączył do społeczności EIT UrbanMobility, co otwiera drzwi do nowych międzynarodowych współpracy. To ogromna szansa na dalszy rozwój oraz implementację nowoczesnych rozwiązań urbanistycznych, które mogą wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców. 

Poznań i projekt RAPTOR 

RAPTOR to jeden z projektów, które mają na celu wdrażanie innowacji w miastach. Program koordynnowany jest przez Poznań CityLab (Smart City Poznań) we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego. Poznań, biorąc udział w tej inicjatywie, zyskuje szansę na dalszy rozwój i testowanie nowych technologii. Inicjatywy takie jak RAPTOR mogą znacząco wpłynąć na zrównoważony rozwój miasta oraz poprawę jakości życia jego mieszkańców. 

ZT MR