Wystartował projekt "Innovators of Tomorrow", którego partnerem jest Poznań CityLab!
Inauguracja projektu "Innovators of Tomorrow"
Na spotkaniu inauguracyjnym, Poznań City Lab reprezentowali Michał Łakomski oraz Olga Dzieciątkowska. Podczas krótkiego wystąpienia opowiedzieli o tym, w jaki sposób każda z mieszkanek i mieszkańców, niezależnie od wieku, może poprzez małe aktywności współtworzyć inteligentne miasta. Przedstawili również szereg korzyści, zarówno dla miasta, jak i społeczności, wiążących się ze współpracą na wielu poziomach. Podczas spotkania wypowiedzieli się także przedstawiciele partnerskich firm oraz dwójka młodych, ambitnych osób. Michał i Lena, już w okresie szkoły średniej rozpoczęli swoją działalność podejmując imponujące inicjatywy, które zaprezentowali zgromadzonej młodzieży. Przedstawione przez nich doświadczenia pokazują jak ogromny potencjał drzemie w młodych osobach i to, dlaczego warto pielęgnować i rozwijać ich pomysły.
Prelekcja o Smart City Poznań
Olga Dzieciątkowska, koordynatorka Poznań CityLab poprowadziła spotkanie, podczas którego wprowadziła uczennice i uczniów w tematykę smart cities. Nie obyło się bez ciekawostek i przykładów miast, które podobnie, jak Poznań realizują wizję smart city, powstałą na kanwie Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uczestniczki i uczestnicy poznali również sześć kategorii, które tworzą Smart City Poznań, czyli: Społeczność, Jakość Życia, Środowisko, Cyfrowe Miasto, Gospodarka oraz Mobilność. Olga zaprezentowała też projekty, które powstały w każdej kategorii m.in takie jak konsultacje społeczne Voxly, punkty mikromobilności Hop&Go, infolinia POZnań kontakt, umowa pomiędzy Miastem a Veolią, optymalizująca dostawy ciepła do szkół i przedszkoli, dzięki czujnikom i sensorom, czy Poznań w metaverse gry Fortnite. Duża część spotkania została poświęcona aplikacji Smart City Poznań. Uczennice i uczniowie poznali jej najnowszą funkcjonalność - Rozkład jazdy Live oraz dowiedzieli się, jak korzystać z opcji w niej dostępnych. Nie zabrakło również wątku poznańskiego modelu 3D, na którym można sprawdzić potencjał solarny w mieście oraz sensory ruchu, w których miejscach przemieszcza się najwięcej samochodów, bądź rowerów. Olga Dzieciątkowska opowiedziała również o wizji Poznań CityLab, które będzie miejscem do testowania i weryfikowania potencjalnych rozwiązań w infrastrukturze miejskiej. Młode osoby uczestniczące w projekcie zostały wyposażone w ciekawe przykłady z całego świata, pokazujące wdrożenia projektów smart np. Stacje do wypożyczania parasoli w Tajwanie. Ma to pomóc im w wykonaniu końcowych projektów, które będą prezentować na koniec cyklu szkoleniowego.
Cele projektu "Innovators of Tomorrow"
Celami projektu "Innovators of Tomorrow" jest m.in. wyposażenie młodych osób w wiedzę o nowych technologiach i przedsiębiorczości oraz pokazanie ścieżki, jak przekuć innowacyjny pomysł w życie, od teorii do praktyki. Podczas cyklu szkoleniowego, uczestniczki i uczestnicy dostaną możliwość zainspirowania się, czym są nowe technologie, takie jak blockchain, Internet Rzeczy, czy sztuczna inteligencja, poznają także różnice między automatyzacją, a generatywną sztuczną inteligencją.
W drugiej fazie programu uczniowie będą mieli szansę przygotować projekt wykorzystujący innowacyjne technologie w celu rozwiązania problemów społecznych, a najlepsze zespoły będą miały możliwość zaprezentowania swoich projektów na konferencji "Technology of Tomorrow", która odbędzie się w Warszawie, w dniach 19-20 września 2024 roku.
Program ma na celu rozwinąć także umiejętności miękkie uczennic i uczniów, udowadniając, że IT może być dla wszystkich, niekoniecznie jedynie dla osób z wykształceniem technicznym i o umysłach ścisłych.
Według badań Stowarzyszenia Blockchain Polska, stereotypy i mity związane z obszarem technologicznym ograniczają różnorodność w tej dziedzinie, prowadząc do mniejszej liczby osób o zainteresowaniach innych niż STEM (Science; Technology; Engineering, Math). Aby przeciwdziałać temu trendowi, inicjatywa "Innovators of Tomorrow" skupia się na edukacji młodzieży na temat możliwości jakie otwiera technologia oraz na rozwijaniu umiejętności miękkich i biznesowych
"Jesteśmy przekonani, że innowacje i technologie mogą być dostępne dla każdego, niezależnie od zainteresowań czy umiejętności programistycznych. Nasza inicjatywa ma na celu otwarcie drzwi dla młodych osób z różnych środowisk i zainteresowań, aby mogły one odnaleźć się w dziedzinie technologii i przyczynić się do tworzenia lepszego świata." - mówi Agata Slater, Vice Prezes Stowarzyszenia Blockchain Polska. Program "Innovators of Tomorrow" to doskonała okazja dla lokalnych firm do zaangażowania się w rozwój młodych talentów i budowanie wizerunku innowacyjnej organizacji, która inwestuje w przyszłe pokolenie pracowników. Dziękujemy naszym partnerom za wsparcie w tej inicjatywie. Eksperci z partnerskich firm poprowadzą lekcje i warsztaty, aby zapewnić najlepsze wsparcie dla uczestniczek i uczestników.
Więcej o "Innovators of Tomorrow" posłuchaj w filmiku na YouTube.
MR