Zmarł ks. prof. Marian Lewandowski

Urodził się 9 stycznia 1936 roku w Buku. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym, historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował w podpoznańskim Żabikowie, był sekretarzem i kapelanem biskupa Tadeusza Ettera, duszpasterzem środowisk twórczych, kanonikiem generalnym Kapituły Katedralnej.
W roku 1967 znalazł się w Muzeum Archidiecezjalnym na stanowisku kustosza, potem przez 25, aż do przejścia na emeryturę w 2012 roku, pracował jako jego dyrektor. Jednocześnie był wykładowcą historii sztuki i ochrony zabytków na Wydziale Teologicznym UAM.
Był wielkim propagatorem ochrony zabytków i edukatorem. W 2005 roku z jego inicjatywy złożono wniosek o dofinansowanie generalnego remontu (z pomocą funduszy unijnych) gmachu Akademii Lubrańskiego. Po 2 latach bardzo intensywnych badań archeologicznych, historycznych i prac budowlanych zbiory jednego z najstarszych polskich muzeów (1894) przeniesiono do historycznej Akademii Lubrańskiego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 13 września 2007 roku.
To stare-nowe miejsce ożywiło Ostrów Tumski, dodało mu splendoru, zaczęło przyciągać swą atrakcyjną ofertą tak poznaniaków, jak i odwiedzających miasto turystów. Dzięki ks. Lewandowskiego przywrócono budynkowi Akademii jej pierwszą, zgodną z zamysłem twórców funkcję - edukacyjną.
Za wybitne zasługi dla Archidiecezji Poznańskiej ks. Marian Lewandowski był nagrodzony medalem Optime Merito Archdioeccesis Posnaniensis i nagrodą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków im. ks. Janusza Pasierba "Conservator Ecclesiae". W 2012 roku Rada Miasta za zasługi w kwestiach muzealnych i edukacyjnych przyznała mu tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania.
oprac. red.
Zobacz również

Zasłużeni dla Poznania

Doradztwo zawodowe dla młodzieży

Zmiany w harmonogramie sesji RMP
