Zmiana w organizacji ruchu na placu budowy mostów Berdychowskich
![Schemat - grafika artykułu](/mim/smartcity/pictures/obrazek,pic1,1016,217390,385686,show2.jpg&_sst=1739447336765)
- Planowana zmiana umożliwi realizację prac związanych z infrastrukturą podziemną po stronie Politechniki Poznańskiej. Wykonawca wkrótce przystąpi do budowy fundamentów pierwszych podpór mostów. Przygotowuje platformy, na których ustawiane będą tzw. głębiarki, czyli urządzenia wykorzystywane właśnie przy pracach fundamentowych - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Wprowadzenie zmiany w organizacji ruchu przy Politechnice Poznańskiej planowane jest na poniedziałek, 27 listopada. Od końca września obowiązuje strefa zamieszkania na ul. Piotrowo oraz ul. Berdychowo. Z kolei 27 listopada zmiany zostaną wprowadzone na skrzyżowaniu ulic Berdychowo i Rychlewskiego. Dojazd do budynków Politechniki Poznańskiej oraz PCSS będzie dopuszczony po istniejącym ciągu pieszo-rowerowym, który zostanie poszerzony. Wzdłuż tej trasy przygotowany będzie tymczasowy ciąg dla pieszych i rowerzystów. Zmiana w organizacji ruchu jest konieczna z uwagi na prace związane z sieciami uzbrojenia podziemnego. Docelowo skrzyżowanie ulic Berdychowo i Rychlewskiego zostanie przebudowane.
Prace archeologiczne wyprzedzające budowę mostów pieszo-rowerowych rozpoczęły się pod koniec czerwca. Najpierw przeprowadzono je na Zagórzu, czyli południowej części Ostrowa Tumskiego. Odkryto tam fragmenty balustrady pochodzącej z dawnego mostu Bolesława Chrobrego oraz ponad 80 mniejszych zabytków, jak monety, przedmioty użytkowe, elementy ubioru oraz materiał ceramiczny. Z kolei w części zachodniej, a więc na Chwaliszewie, zbadany został teren, na którym planowana jest jedna z podpór. Zrealizowane zostały także m.in. badania georadarowe na trasie Wartostrady wchodzącej w zasięg inwestycji. Odkrycia na Chwaliszewie są nieliczne, znaleziono głównie nowożytne monety (datowane na okres po XVII wieku) oraz pojedynczą łuskę karabinową z XX wieku. Obecnie archeolodzy pracują na Berdychowie, do tej pory wykonali tam badania georadarowe i znaleźli nowożytną ceramikę oraz monety datowane na XVII-XIX wiek.
Nad Wartą i Kanałem Ulgi powstaną dwie konstrukcje o długości 165 i 117 metrów. Obie części zaplanowano jako analogiczne pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym, tworzące jednolitą całość. Zadanie obejmuje nie tylko budowę przeprawy, ale też chodników, pochylni i schodów.
PIM
Zobacz również
![Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City Na zdjęciu mężczyzna trzymający telefon, na ekranie logo OK Poznań.](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-mezczyzna-trzymajacy-telefon-na-ekranie-logo-ok-pozna,pic1,1274,0,433623,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Jestem OK - podatki rozliczam w Poznaniu
![Komfortka w Zakładzie przy ulicy Mogileńskiej W pomieszczeniu sanitarnym jest złozona leżanka do przewijania osób z dodatkowymi potrzebami oraz jezdny podnośnik](/mim/smartcity/pictures/w-pomieszczeniu-sanitarnym-jest-zlozona-lezanka-do-przewijania-o,pic1,1274,0,434249,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Nowa "komfortka" w Poznaniu
![Podczas konferencji (18 lutego) można będzie wysłuchać wystąpienia Katarzyny Kruszki-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP Grafika jest zaproszeniem na konferencję ITPOK oraz na panel Katarzyny Kruszki-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP](/mim/smartcity/pictures/grafika-jest-zaproszeniem-na-konferencje-itpok-oraz-na-panel-kat,pic1,1274,0,434186,show2.jpg?_sst=1739447336765)
W Poznaniu spotkają się specjaliści od energii uzyskiwanej z przetwarzania odpadów
![Otwarcie pracowni bezpieczeństwa sieciowego w ZSŁ Na zdjęciu zaprezentowana jest nowa pracownia, widoczny jest ekran multimedialny oraz sprzęt komputerowy](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-zaprezentowana-jest-nowa-pracownia-widoczny-jest-ekra,pic1,1274,0,434180,show2.jpg?_sst=1739447336765)