Otwarcie pracowni bezpieczeństwa sieciowego w ZSŁ

W Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. Dnia 11 lutego 2025 r. została uroczyście otwarta nowa Pracownia Bezpieczeństwa Sieciowego, do której symboliczną wstęgę przeciął Pan Mariusz Wiśniewski Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Na zdjęciu zaprezentowana jest nowa pracownia, widoczny jest ekran multimedialny oraz sprzęt komputerowy - grafika artykułu
Otwarcie pracowni bezpieczeństwa sieciowego w ZSŁ

W uroczystości wzięli udział również Pan Przemysław Foligowski Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Pani Katarzyna Sobkowiak Zastępczyni Dyrektora Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, Pani Halina Owsianna Radna Miasta Poznania, kom. Rafał Lewandowski Zastępca Naczelnika Biura Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości,  mł.asp. Adrian Umyszkiewicz z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, dr hab. inż. Piotr Zwierzykowski z Politechniki Poznańskiej z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz Pani Agnieszka Płuciennik ze szkolnej Rady Rodziców. Spotkanie otworzył Pan Jerzy Małecki Dyrektor Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.

Nowa pracownia składa się z ośmiu stanowisk wyposażonych w dwa komputery, szafę teletechniczną z urządzaniami sieciowymi. Każde stanowisko wyposażone jest w połączenia miedziane (kategorii 5e i 6a) oraz połączenia optyczne z centralną szafą kablową w pracowni. Rozwiązanie takie zapewnia elastyczność tworzenia scenariuszy ćwiczeń laboratoryjnych. Dzięki temu ćwiczenia mogą odbywać się indywidualnie na pojedynczych stanowiskach oraz mogę być przygotowane odpowiednio dla od 2 do 8 stanowisk uczniowskich. Można zatem budować wewnętrzne sieci komputerowe o różnych rozmiarach i możliwościach, co pozwala na sprawdzenie bardzo zróżnicowanych scenariuszy audytów bezpieczeństwa sieci obejmujących sieci lokalne i rozległe.

Nowa pracownia umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności, które pozwolą im na skuteczne zabezpieczanie sieci i systemów komputerowych. W pracowni planuje się w ramach przedmiotów związanych z bezpieczeństwem sieci oferować szkolenia Akademii Sieci Cisco m.in. z zakresu: Network Security, CyberOps oraz DevNet. Pracownia bezpieczeństwa sieciowego została sfinansowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania.

Zajęcia w nowej pracowni  będą również doskonałym uzupełnieniem warsztatów profilaktycznych z bezpieczeństwa w Internecie, które od września 2024r. realizujemy przy współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości, Zarząd w Poznaniu.

Warto dodać, że w tym dniu odbyły się również warsztaty i wykłady dla młodzieży na temat bezpieczeństwa w Internecie, które poprowadzili:

Pan Gerard Frankowski - Kierownik Działu Bezpieczeństwa PCSS

mł.asp. Adrian Umyszkiewicz - Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Zarząd w Poznaniu.